Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Polska arrow Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie
Zobacz w galerii:

Pojezierze Iławskie pod względem przyrodniczym należy bez wątpienia do najciekawszych i najpiękniejszych regionów naszego kraju. Bogactwo tutejszej fauny i flory, ciekawa rzeźba terenu i bezmiar wód stanowią o dużej atrakcyjności tego miejsca.

Urozmaicony krajobraz, czyste środowisko, obecność licznych, cennych gatunków roślin i zwierząt, duża liczba jezior, lasów, liczne rezerwaty i pomniki przyrody, wydarzenia kulturalne, bogata przeszłość, cenne zabytki architektury oraz miejsca ważnych wydarzeń historycznych to atuty, które zdecydowały o zaliczeniu regionu do jednego z najpiękniejszych i najbardziej interesujących w tej części Europy.


Wyjątkowa malowniczość terenu położonego w zachodniej części Warmii i Mazur, między Wisłą, Osą, Drwęcą i Pasłęką, niewątpliwy urok i dostępność komunikacyjna sprawiły, że Pojezierze Iławskie stało się miejscem wymarzonego wypoczynku dla wielu turystów odwiedzających te strony. Przybywający z zachodu, północy czy południa, w tych okolicach po raz pierwszy stykają się z urokami krainy tysiąca jezior. Tu właśnie wita turystów jedno z największych jezior Polski – Jeziorak. Tędy przepływa niezwykle urokliwa rzeka Drwęca. Tu biegnie znaczna część Kanału Ostródzko-Elbląskiego.

pojezierze_ilawskie1.jpg pojezierze_ilawskie2.jpg pojezierze_ilawskie3.jpg

POŁOŻENIE

Położenie Pojezierza Iławskiego wyznacza od zachodu dolina dolnej Wisły, od wschodu Pojezierza Mazurskie, od północy sąsiaduje z Pobrzeżem Gdańskim, od południa zaś z Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim. Ze względu na atrakcje turystyczne i tradycje historyczne oraz kulturowe – utożsamia się je z terytorium administracyjnym powiatu iławskiego, jego pięcioma miastami: Iławą, Lubawą, Kisielicami, Suszem i Zalewem oraz prawie setką większych i mniejszych wsi. To właśnie tu, poza ciekawymi obiektami dawnej kultury mieszczańskiej i dworskiej, są też, pamiętające średniowiecze, obiekty sakralne oraz ruiny warowni i pałaców dawnej arystokracji pruskiej.

Powiat Iławski, posiada dogodne połączenia komunikacyjne, znajdujący się na przecięciu linii kolejowych relacji Warszawa - Gdańsk oraz Poznań - Olsztyn i drogami kolejowymi Olsztyn - Toruń i Grudziądz - Augustów. Obszar ten znany jest jako jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów województwa warmiońsko - mazurskiego.
W niczym nie ustępuje okolicom Ostródy, Olsztyna, Mikołajek, Giżycka czy Węgorzewa. Trzeba pamiętać, że powiat położony jest mniej więcej w połowie drogi między Gdańskiem a Warszawą, gdzie łacznie mieszka ponad 3 miliony ludzi pozbawionych dostępu do czystych plaż, rybnych jezior oraz żywicznych, pełnych grzybów i runa leśnego lasów.

HISTORIA

kosciol_w_rozentalu.jpgObszar Pojezierza Iławskiego słynie nie tylko z doskonałych warunków turystycznych. Dodatkową atrakcją jest bogata historia regionu i związane z nią zabytki. Znajdziemy tu ciekawe obiekty dawnej kultury mieszczańskiej, pamiętające średniowiecze kościoły gotyckie i ruiny warowni krzyżackich oraz pałace dawnej arystokracji pruskiej.

Niewiele jest miejsc w Polsce, w których historia pozostawiła tak wiele różnorodnych śladów. Niewiele jest też miejsc, w których przez lata krzyżowały się wpływy polskie i niemieckie, wschodnio i zachodnioeuropejskie. Wszystko to odcisnęło swój trwały ślad nie tylko w historii, ale również w świadomości tutejszych mieszkańców.

W 1269 roku w okolicach Lubawy doszło do bitwy pruskiego plemienia z armią krzyżacką mistrza krajowego Helmericha von Rechenberga. W bitwie poległ wódz Krzyżaków i wielu rycerzy zakonnych.

Setki lat historii tych terenów obfituje w wydarzenia o charakterze lokalnym, ale i kontynentalnym, z którymi wiążą się nie tylko wielkie postacie, ale i zwykli ludzie. Wszyscy oni nierzadko poświęcali swój majątek i życie dla ratowania swojej małej ojczyzny. Historia tych terenów to okres wielu wojen, z których i te wielkie, i te małe, pozostawiły swój ślad w życiu mieszkańców, walczących o zachowanie swojej tożsamości.

Wszystko to znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych podaniach z obszaru Pojezierza Iławskiego i dorzecza Drwęcy, z których zachwycają te najciekawsze: "Zemsta kobiety z lasu", "Czerwona karczma", "Zatopiony pałac" oraz "Smok z Scholtenbergu", "Dzwon z Zalewa", "Opowieść o księdzu Weichslu" i "Dzikie polowanie". Warto choćby na chwilę do nich sięgnąć, aby przekonać się, jak wielką wartość w sobie zawierają.

W 1991 roku w Zalewie został odnaleziony skarb złotych florenów. Monety pochodzą z lat 1252 - 1334. Zostały prawdopodobnie ukryte w fundamentach jednej z kamienic. Przypuszcza się, że mogło być ich ok. 200 sztuk i mogły należeć do bogatego kupca, dostojnika kościelnego lub dygnitarza.

Dziękujemy panu Michałowi Młotkowi (Lokalna Organizacja Turystyczna Pojezierza Iławskiego i Dorzecza Drwęcy) za udostępnienie informacji.
Autorami zdjęć są Bernard Król i Marcin Fidora.

Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;