Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Świat arrow Europa arrow Cypr arrow Góry Troodos
Góry Troodos
Łańcuch gór Troodos przecina zachodnią część Cypru. Latem oferuje chłód i odpoczynek od skwaru wybrzeża, zimą zaś możliwość uprawiania sportu.
Słynne miejscowości turystyczne w Troodos kryją bizantyjskie klasztory, kościoły przylepione do górskich zboczy lub wtulone w doliny, a także malownicze górskie wioski, wzniesione na tarasowych górskich zboczach.

troodos1.jpg
Cypryjska Organizacja Turystyki wydała, we współpracy z Ministrem Leśnictwa, ulotkę na temat szlaków spacerowych łańcucha górskiego Troodos. W owym łańcuchu znajdują się 4 główne rejony. Każdy z nich ma nieco inny charakter. Są to: 1. Pitsylia na wschód od góry Olimp, 2. Solea, 3. Marathasa Halley na północ od Olimpu i 4. Krasochoria (wioski wina na południu – albo inaczej – na północny wschód od regionu Limassol). Najłatwiej można dotrzeć do tych obszarów z Limassol lub z Nikozji. Obszar Troodos jest położony wokół góry Olimp (1952 m n.p.m.)

Góry Troodos już w czasach starożytnych były znane z kopalń, a w czasach bizantyjskich stały się ważnym ośrodkiem sztuki, ponieważ kościoły i klasztory wznoszone były daleko w górach, z dala od zagrożonego atakami nieprzyjaciół wybrzeża.
Jak do tej pory, aż dziesięć kościołów bizantyjskich w górach Troodos zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Są to: Stavros tou Agiasmanti, Panagia tou Araka, Timiou Stavrou w Pelendri, Agios Nikolaos tis Stegis, Panagia Podithou, Panagia tis asinou, Agios Ioannis Lampadistis, Panagia tou Moutoulla i Archangelos Michail w Pedoulas oraz Metamorfosis tou Sotiros.INTERESUJĄCE MIEJSCA


Pitsylia
Obszar Pitsylia leży na wschodnich zboczach łańcucha górskiego Troodos. Malownicze wioski przylegają do gór wśród winnic, sadów migdałowców migdałowców orzechowców oraz zachwycających kolorami dzikich kwiatów. Do obszaru Pitsylia można dotrzeć z Limassol lub z Nikozji. Z Limassol należy pojechać drogą Limassol-Agios Theodoros-Agros lub drogą Limassol-Kato Amiantos-Karvounas-Kyperounta. Z Nikozji należy przejechać przez Palaichori-Agros lub przez Kakopetria-Karvounas-Kyperounta.

Louvaras
28 km na północ od Limassol, na południowej części łańcucha gór Troodos.
W centrum wioski znajduje się mały kościół Agios Mamas, zbudowany w 1455 roku, w którym są malowidła ścienne podpisane przez Philipa Goula.

Agros
45 m na północ od Limassol jadąc przez Agios Theodoros.
Agros leży w centrum regionu. Przy klasztorze Panagia Eleousa, założonym przez mnichów mnichów z Konstantynopola w IX wieku, znajduje się XIX wieczny kościół.

Palaichori
palaichori.jpg45 km na południe od Nikozji, na drodze Nikozja-Agros-Limassol, 15 km od Agros
Kościół „Metamorfosis tou Sotiros” (Przeistoczenie Zbawiciela), to pochodząca z początku XVI wieku kaplica ulokowana na wzgórzu, spod której roztacza się piękny widok na starą wioskę. Wnętrze zdobią jedne z najznakomitszych malowideł ściennych epoki postbizantyjskiej na Cyprze. Kościół Panagia Chrysopantanassa, wzniesiony w XVI wieku, kryje malowidła ścienne. Jest to zarazem główny kościół „wyższej” wioski.

Platanistasa
Stavros tou Agiasmati
Wioska Platanistasa, 15 km od Agros, 30 km od drogi Nikozja-Astromeritis, należy skręcić w lewo przed wioską Peristerona
Około 3 km za tą uroczą starą wioską, leży XV-wieczny kościół, w którym zachowały się kompletne cykle obrazów ściennych z drugiej połowy XV wieku. Odwiedzający powinni poprosić o klucz miejscowego proboszcza.

Lagoudera
Panagia tou Araka
Wioska Lagoudera leży 15 km od Agros lub od drogi Kakopetria-Troodos-Limassol (skrzyżowanie Karvounas)
XII-wieczny kościół, położony niedaleko wioski, posiada freski będące jednymi z najlepszych, jeśli chodzi o styl późnokomneniański, przeważający w Grecji, na Bałkanach i w Rosji. Wspólnie z kościołem Asinou oraz Agios Nikolaos tis Stegis jest uważany za jeden z najważniejszych kościołów bizantyjskich na wyspie. Odwiedzający powinni poprosić o klucz księdza, którego zazwyczaj można znaleźć w budynku naprzeciw kościoła. Duchowny służy także jako przewodnik.

Kourdali
Kościół Panagia Chrysokourdaliotissa
Kościół z trzema nawami, o stromym wysokim dachu, krytym płaską dachówką. Został zbudowany w XVI wieku jako kościół klasztorny ku czci Dziewicy Maryi, według dedykacji założony przez diakona Kourdalisa. Malowidła ścienne pochodzą z tego samego okresu i na niektórych widać wpływy zachodnie. Ikonostas jest pięknym przykładem rzeźby z drewna z XVI-XVII wieku.

Spilia
Eliomylos (wyciskanie oliwy z oliwek)
Jednoizbowy budynek z kamienia ze spadzistym dachem. XIX-wieczna, drewniana instalacja do wyciskania oliwy, jak również kamienny młyn razem z kamieniami młyńskimi są bardzo dobrze zachowane. Na wystawie znajdują się różne narzędzia używane do produkcji oliwy. Tłocznia oliwy z oliwek została naprawiona w 1995 roku. Odwiedzający powinni zapytać o klucz w Stowarzyszeniu Emigrantów Cypryjskich i Przyjaciół Spilia – Kourdalon w budynku nieopodal.

Pelendri
swiety_krzyz.jpgTimiou Stavrou
3 km poniżej Kato Amiantos, od drogi Karvouna-Limassol, 32 km od Limassol
Niegdyś siedziba Jeana de Lusignan, syna króla Cypru, Hugh IV. Są tu dwa interesujące kościoły – XIV-wieczny kościół Timiou Stavrou (Święty Krzyż), z pięknymi malowidłami ściennymi i kościół Panagia Katholiki (w centrum wioski), datowany na wczesny wiek XVI z malowidłami w stylu włosko-bizantyjskim.

Kyperounta
Kościół Świętego Krzyża. W nim muzeum eklezjastyczne zawierające ikony i dewocjonalia pochodzące z kościołów z wioski. Ma także ogród z tradycyjnymi uprawami i ziołami. Aby zwiedzić, konieczny wcześniejszy kontakt tel. 25 53 22 52

Solea Valley
Na głównej drodze Nikozja-Troodos, 56 km od Nikozji i 56 km od Limassol (przez Kato Amiantos i Saittas)
Dolina Solea słynie z upraw jabłek, bizantyjskich kościołów i malowniczych wiosek. Wsie Kakopetria i Galata, w których podziwiać możemy tradycyjną architekturę ludową, są popularnymi górskimi miejscowościami turystycznymi. Inne urocze wioski w dolinie to Evrychou, Flasou i Korakou.

Galata
Panagia Podithou
W wiosce i w jej sąsiedztwie znajdują się cztery kościoły zdobione malowidłami. Kościół Agios Sozomenos datowany jest na wczesny wiek XVI i zachował kompletne serie fresków w stylu postbizantyjskim. Kościół Archangelos Michail lub Panagia Theotokos to kapliczki z drewnianymi dachami, znajdujące się tuż obok wioski, całe zdobione w stylu postbizantyjskim z wczesnego wieku XVI. W pobliżu znajduje się większy kościół Panagia Podithou, który niegdyś należał do klasztoru. Został on wzniesiony w 1502 roku, a jego malowidła prezentują styl włosko-bizantyjski. Mały kościół Agia Paraskevi przy starej drodze Kakopetria-Galata posiada malowidła ścienne datowane na 1514 rok. Odnowiona stara gospoda, Chani Kalianon, jest interesującym przykładem wiejskiej architektury.

Nikitari
Kościół Asinou
5 km od wioski Nikitari, przy głównej drodze Nikozja-Troodos, ok. 20 km na północ od Kakopetria
Kościół z wczesnego wieku XII, poświęcony Dziewicy Maryi, z freskami z XII wieku i okresów późniejszych, uważany jest za najlepszy przykład bizantyjskiego malarstwa ściennego na wyspie. Odwiedzający powinni zapytać o księdza z wioski Nikitari, który ich oprowadzi.

Kakopetria
agios_nicolaos.jpgAgios Nikolaos tis Stegis
Kościół Agios Nikolaos tis Stegis (Święty Mikołaj na Dachu) stoi około 5 km na północ od wioski i kiedyś należał do klasztoru. Jego mury ozdobiono malowidłami datowanymi na okres od XI do XVIII wieku i uważa się go za jeden z najbardziej interesujących kościołów bizantyjskich na wyspie. Kościół wziął swoją nazwę od stromego drewnianego dachu, który miał go chronić przed skutkami niekorzystnej pogody. Również w małym XVI-wiecznym kościele Panagia Theotokos, przy głównej drodze, zachowało się sporo ściennych malowideł. Kościół Agios Georgios Perachoritis, we wschodniej części wsi, ma kilka oryginalnych malowideł ściennych z początku XVI wieku. Stara dzielnica wioski została objęta ochroną konserwatorską, a tradycyjne budynki odnowione.

Dolina Marathasa
Żyzna dolina, dobrze znana z upraw czereśni, leży na północnej stronie łańcucha górskiego Troodos. Oferuje alternatywny szlak do Troodos przez urocze wioski Kalopanagiotis, Moutoullas, Pedoulas i Prodromos. Droga do klasztoru Kykkos jest oznakowana i skręca do głównej drogi Nikozja-Troodos trochę poniżej Evrychou. Do Marathasa można też dojechać drogą Limassol-Platres-Prodromos (około 65 km od Limassol).

Kalopanagiotis
Agios Ioannis Lampadistis
Wioska jest znana ze źródełek siarkowych oraz kościoła Agios Ioannis, z doskonałymi freskami z XIII i XV wieku. Pierwotnie był to klasztor, dziś to kompleks dwóch kościołów i kaplicy o różnym czasie pochodzenia. W dniu św. Jana (4 października) odbywa się tu jeden z najsłynniejszych w okolicy odpustów.

Moutoullas
Panagia tou Moutoulla
Mniej niż kilometr powyżej znajduje się wioska Moutoullas, a w niej maleńka kaplica Panagia tou Moutoulla, jeden z najwcześniejszych przykładów stylu ze spadzistym drewnianym dachem i freskami datowanymi na rok 1280. Odwiedzający mogą wziąć klucze z sąsiedniego domu. W Moutoullas zachowała się tradycja strugania mis z drewna.

ikona.jpgPedoulas
Archangelos Michail
Trzecią wioską powyżej jest Pedoulas, letnia miejscowość wypoczynkowa, znana z upraw czereśni. Malowany kościół Archangelos Michail w dolnej części wioski datuje się na 1474 r. Odwiedzający mogą wziąć klucz z sąsiedniego domu. Kilka metrów dalej od kościoła znajduje się muzeum bizantyjskie Pedoulas.


Trzy stare klasztory
Klasztor Kykkos
20 km na zachód od wsi Pedoulas
Najsłynniejszy i najbogatszy klasztor na Cyprze. Założony w 1100 roku ku czci Dziewicy Maryi, posiada jedną z trzech zachowanych ikon przypisywanych Świętemu Łukaszowi. Posrebrzana ikona dołączona do szylkretowego relikwiarza z macicą perłową, stoi na czołowym miejscu ikonostasu. Prezydent Cypru, Arcybiskup Makarios III służył tu jako nowicjusz. Na własne życzenie został pochowany w Throni, 3 km na zachód od klasztoru i niedaleko od jego rodzinnej wioski Panagia. 15 sierpnia i 8 września w Kykkos odbywają się odpusty.
Muzeum w Kykkos posiada w zbiorach bezcenne kolekcje naczyń liturgicznych oraz cypryjskich zabytków starożytności.

Klasztor Trooditissa

5 km na północny zachód od Platres, 40 km od Limassol, przy drodze Platres-Prodromos
Ten piękny klasztor został pierwotnie założony w XIII wieku. Obecny kościół datowany jest na 1731 r. i zawiera wiele cennych ikon, łącznie z bezcenną ikoną Dziewicy Maryi z Azji Mniejszej, posrebrzaną i pozłacaną. 15 sierpnia odbywa się tu słynny odpust. Klasztor jest zamknięty dla odwiedzających.

Klasztor Mesa Potasom
Opuszczony klasztor niedaleko Platres, położony w idyllicznym otoczeniu. W pobliżu znajduje się wodospad.

Krasochoria
Obszar Krasochoria (wioski wina) położony jest na południowej stronie łańcucha gór Troodos. W tych wioskach uprawiane są winnice, a produkcja wina jest wciąż głównym zajęciem tamtejszej ludności. To właśnie tu produkuje się najsłynniejsze cypryjskie czerwone wino wytrawne. Do rejonu tego można dojechać z drogi Limassol-Pafos, skręcając w prawo za wioską Erami lub z drogi Limassol-Platres. Najsłynniejsze wioski regionu to Omodos, Vouni, Pachna i Arsos, która ma ciekawe małe muzeum sztuki ludowej. Tel. 25 24 32 23 lub 25 24 33 47.

Omodos
11 km na południowy zachód od Platres
Wioska produkująca wino, niegdyś posiadłość Johna de Brie, księcia Gailee, Galilee klasztorem Stavros (Święty Krzyż), stojącym przy wyłożonym kamieniami placu. Klasztor posiada stare Ilony, doskonałe rzeźby w drewnie i inne interesujące przedmioty eklezjastyczne, podobnie jak małe Narodowe Muzeum Walki. W starym budynku została odnowiona stara winiarnia, zwana „linos”. Co roku w sierpniu odbywa się tu festiwal, a 14 września – odpust.

Foini
4 km na zachód od Platres
Wioska słynąca z wyrobów garncarskich i słodyczy. Odwiedzający mogą zobaczyć prywatną kolekcję garncarstwa Pilvakeion.

Koilani
1,5 km na południowy zachód od Pera Pedi, przy drodze Limassol-Troodos
Atrakcyjna wioska produkująca wino. Dwa kilometry od wioski znajduje się kościół z jedną nawą, Agia Mavri, o architekturze typowej dla XII wieku i malowidłami ściennymi z późnego wieku XV. Wioska ma lokalne muzeum eklezjastyczne.

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;