Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Świat arrow Europa arrow Cypr arrow Pafos i okolice
Pafos i okolice

Miasto Pafos (Paphos) wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Historia Pafos to tysiące lat wspaniałej przeszłości, związanej głównie z kultem bogini Afrodyty, która nieopodal wyłoniła się z morskiej piany. Jej kult przyciągał i przyciąga do dziś, wielu gości tak i z Cypru, jak i z całego świata. W najbliższych okolicach można natknąć się na miejsca związane z Afrodytą: mityczne miejsce narodzin bogini - Petra tou Romiou, jej sanktuarium w miejscowości Kouklia czy grotę w pobliżu Polis, gdzie według legendy Afrodyta zażywała kąpieli.

zeglarstwo.jpgDziś Pafos to wciąż rozwijające się miasto portowe. Nie należy zapominać, że w czasach rzymskich i hellenistycznych było stolicą Cypru.
Pafos z czarującym portem otoczonym kafejkami i tawernami oraz usytuowanym tam średniowiecznym fortem, stanowi kombinację kosmopolitycznego kurortu i miejsca przesiąkniętego historią. Na każdym kroku można napotkać pozostałości archeologiczne z czasów greckich, rzymskich czy bizantyjskich. To dlatego UNESCO wpisało całe miasto na listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

W pobliżu Pafos znajduje się unikalny na skalę światową pięciokopułowy kościół z IX wieku w miejscowości Geroskipou oraz ruiny bazyliki wczesnochrześcijańskiej Agios Georgios w wiosce Pegeia, a także wiele innych wspaniałych zabytków.

Poszukujących ciszy, spokoju i harmonii w przyrodzie zachęcą na pewno okolice Polis. Główną atrakcją jest tutaj Półwysep Akamas (w całości objęty rezerwatem przyrody) z dziką przyrodą, piaszczystymi plażami oraz bardzo urozmaiconą linia brzegową. Tutaj można odkryć malownicze wioski i pokonać doskonale przygotowane szlaki turystyczne lub podziwiać z pokładu statku wycieczkowego wybrzeże Akamas i krystalicznie czystą, błękitną toń morską. Na Półwyspie Akamas, na Plaży Lara, znajduje sie miejsce lęgowe żółwi morskich.

CIEKAWE MIEJSCA W PAFOS

Regionalne Muzeum Archeologiczne w Pafos
Griva Digeni 43, tel. 26 94 02 15
Interesująca kolekcja cypryjskich zabytków starożytności z obszaru Pafos, datowanych od ery neolitycznej do 1700 roku.

Muzeum Bizantyjskie
A. Ioannou 3, obok Biskupstwa, tel. 26 93 13 93
Ciekawa kolekcja eksponatów z okresu bizantyjskiego łącznie z ikonami bizantyjskimi z okresu od VII do XVIII wieku i z najstarszą ikoną odkrytą do tej pory na Cyprze z VII-VIII wieku.

Muzeum Etnograficzne
Exo Vrysis 1, tel. 26 93 20 10
Interesująca prywatna kolekcja najróżniejszych eksponatów, od ery neolitycznej do czasów współczesnych.

Średniowieczny Port w Pafos
Przystań Kato Pafos
Pierwotnie fort bizantyjski, zbudowany w celu ochrony portu, został w XIII wieku przebudowany przez Lusignanów, częściowo wyburzony przez Wenecjan w 1570 roku i odbudowany przez Otomanów po tym jak opanowali wyspę w XVI wieku.

Kościół Agia Solomoni

Kato Pafos, Leoforos Agiou Pavlou
Pierwotnie katakumby chrześcijańskie, w których zachowało się kilka XII-wiecznych fresków. Według tradycji, święte drzewo rosnące przed wejściem jest w stanie uleczyć osobę, która zawiesi na jego gałęzi jakąś osobistą rzecz.

Park Archeologiczny Kato Pafos
Wpisanie archeologicznego obszaru Kato Pafos na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1980 r. spowodowało narodziny idei stworzenia Planu Generalnego, którego głównym celem jest ochrona i utrzymanie pozostałości archeologicznych oraz promocja i zapewnienie zintegrowanej informacji dla odwiedzających. W tej części Kato Pafos odnajdziemy ślady przeszłości od czasów prehistorycznych, poprzez okres rzymski aż do średniowiecza. Nadzwyczajne mozaikowe podłogi w czterech willach z okresu romańskiego to najlepsze przykłady tutejszych znalezisk. Inne interesujące i ważne z punku widzenia historii budynki to Asklipeio, Odeon, wczesnochrześcijańska bazylika i fort Saranta Kolones.

Groby Królewskie
Kato Pafos, tel. 26 94 02 95
Podziemne grobowce, rozrzucone na dużym obszarze, pochodzą z IV wieku p.n.e. Wydrążono je w twardych skałach. Niektóre z grobowców ozdobiono doryckimi kolumnami. Co prawda, z reguły chowano tu wysokich urzędników, urzędników nie władców, lecz dzięki wspaniałości grobowców to miejsce zyskało nazwę „królewskie”.

Mozaiki z Pafos
Domy Dionizosa, Tezeusza i Aiona
Kato Pafos, okolice przystani, tel. 26 94 02 17

Wspaniale zachowane mozaikowe podłogi w tych szlacheckich willach pochodzą z II-V w. n.e. Są uznawane za najpiękniejsze we wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego. W większości przedstawiają sceny z mitologii greckiej.

Odeon Pafos
Kato Pafos
Mały odeon (II w.) zbudowany z dokładnie ociosanych bloków wapiennych. Latem używany jako miejsce przedstawień muzycznych i teatralnych. Teatralnych pobliżu znajdują się pozostałości starożytnych murów miejskich, rzymska Agora i budynek poświęcony Asklepiosowi, bogowi medycyny.

Saranta Kolones
Kato Pafos, okolice przystani
Zamek ten został wzniesiony przez Lusignanów na początku XIII wieku na miejscu wcześniejszego zamku bizantyjskiego. Został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1222 r.

Bazylika Panagia Limeniotissa

Kato Pafos, okolice przystani
Wzniesiona na początku V wieku, poświęcona „Naszej Pani Portu”, została prawie całkowicie zniszczona w VII wieku podczas najazdów arabskich.

Kościół Panagia Chrysopolitissa i wczesnochrześcijańska bazylika
Kato Pafos
Zbudowana w XIII wieku na ruinach największej wczesnobizantyjskiej bazyliki na wyspie. Wewnątrz zamkniętego terenu można dostrzec kolumnę św. Pawła, gdzie zgodnie z tradycją, ów święty został wychłostany zanim naczelnik Sergius Paulus przyjął chrześcijaństwo.

Kościół Theoskepasti
Kato Pafos
Theoskepasti oznacza „ukryty przez Boga”. Zgodnie z tradycją podczas najazdów arabskich Bóg zesłał mgłę aby ochronić pierwotny kościół. Obecny kościół został zbudowany w 1923 roku.

Łaźnia
Okolice dawnego rynku w Pafos
Datowana na okres turecki, funkcjonowała do wczesnych lat 50. Budowla z kamiennym sklepieniem składa się z trzech głównych obszarów: recepcji, obszaru pośredniego i z głównej łaźni. Budynek został odnowiony z przeznaczeniem na Centrum Kulturalne.

CIEKAWE MIEJSCA W OKOLICACH PAFOS

Muzeum Sztuki Ludowej Geroskipou

Wioska Geroskipou, 3 km na wschód od Pafos, tel. 26 94 02 16
Nazwa wioski pochodzi od greckiego wyrażenia „Ieros Kipos”, tajemnego ogrodu Afrodyty. Fascynująca kolekcja sztuki ludowej i rzemiosła jest wystawiana w pięknym domu Chatzismith.

Kościół Agia Paraskevi
Wioska Geroskipou, 3 km na wschód od Pafos, tel. 26 96 18 59
Jeden z najbardziej interesujących kościołów bizantyjskich na wyspie, datowany na IX wiek. Bazylikę zdobi pięć kopuł tworzących krzyż oraz przepiękne malowidła ścienne datowane na IX-XV w.

Sanktuarium Afrodyty
Wioska Kouklia, 14 km na wschód od Pafos, obok drogi Limassol-Pafos, tel. 26 43 21 80
Palaipafos, stara część Pafos, było jednym z najbardziej popularnych miejsc pielgrzymek starożytnych Greków, a także jednym z cypryjskich państw-miast. To właśnie tu znajdowało się sławne sanktuarium Afrodyty, którego najstarsze pozostałości sięgają XII w. p.n.e. Sława sanktuarium trwała do III-IV wieku. Muzeum, które mieści wiele ciekawych znalezisk z tego obszaru. Wykopaliska na miejscu sanktuarium, miasta i nekropolii wciąż trwają.

Petra Tou Romiou – miejsce narodzin Afrodyty
25 km na wschód od Pafos
Według legendy Afrodyta, bogini miłości i piękna, wyłoniła się z morskich fal w tym właśnie, niezwykle pięknym miejscu. Grecka nazwa, Petra Tou Romiou, „Skała Grecka”, jest związana z legendarnym strażnikiem granicy z czasów bizantyjskich, Digenisem Akritasem, który z zadziwiającą siłą utrzymywał żądnych grabieży Saracenów z dala od wyspy. Mówi się, że wrzucił ten olbrzymi głaz do morza niszcząc statek nieprzyjaciela.

Kościół Panagia Chryseleousa
Wioska Polemi
Kompleks dwóch kościołów. Starszy – północny, zwieńczony kopułą ma kształt krzyża o równych bokach i pochodzi prawdopodobnie z XII wieku. W XVIII wieku do części południowej został dobudowany kościół o sklepieniu beczkowym. Doskonale zachowały się tu XVI-wieczne ikony.

Metochi Monis Kykkou
Wioska Polemi
W północno-zachodniej części wioski można zobaczyć ciekawą grupę budynków o tradycyjnej architekturze, zwanych „Metochi tou Kykkou”. Obecnie mieści się tu centrum kulturalne lokalnej społeczności.

Bazylika Agios Georgios i fontanny w Pegeia
Wioska Pegeia, 19 km na pn.-zach. od Pafos
W pobliżu wioski rybackiej, 4,5 km od wsi Pegeia odkryto ruiny dwóch wczesnochrześcijańskich bazylik. Dobrze zachowały się podłogi mozaikowe z motywami zwierzęcymi. Prawdopodobnie w czasach wczesnego chrześcijaństwa było to bardzo ważne miejsce kultu. Nad morzem znajdują się wydrążone w skale grobowce z czasów rzymskich. Pegeia słynie także z fontann.

Maa – Palaiokastro
Zatoka Koralowa (Coral Bay) – 9 km od Pafos
Jest to obszar, na którym mieszkali pierwsi starożytni Grecy, którzy wyemigrowali na Cypr ok. 1200 roku p.n.e., po upadku Królestwa Mykeńskiego. Miejsce to jest bardzo ważne dla Cypru, ponieważ właśnie tu rozkwitł hellenizm. Miejscowe małe muzeum o niezwykłej architekturze jest dziełem Andrea Bruno, profesora na Uniwersytecie w Turynie i jednego z najwybitniejszych architektów. Muzeum przedstawia kolonizację Cypru przez Greków mykeńskich.

Klasztor Agios Neofytos

9 km na północ od Pafos
Założony pod koniec XII wieku przez cypryjskiego pustelnika i pisarza, Neofytosa „Egkleistra”. Miejsce wydrążone w skale przez pustelnika zawiera jedne z najwspanialszych bizantyjskich fresków datowanych na XII-XV wiek. W kościele klasztornym zawierającym piękne ikony okresu postbizantyjskiego z XVI wieku, znajduje się niezwykle interesujące muzeum eklezjastyczne.

Lempa

5 km od Pafos
W wiosce Lempa wykopaliska wydobyły na światło dzienne pozostałości osady okresu eneolitu. W pobliżu tego miejsca wzniesiono repliki dwóch domów z tego okresu.

Klasztor Chrysorrogiatissa
40 km na północny wschód od Pafos, należy skręcić w prawo przed wioską Stroumpi. Do klasztoru można także dotrzeć z Klasztoru Kykkos przez las.
Położony w pięknej okolicy klasztor, założony w XII wieku, poświęcony „Naszej Bogini Złotego Granatu”. Klasztor, którego obecny budynek ukończono w 1770 r. posiada kolekcję ikon i skarbów o ogromnym znaczeniu. Co roku 15 sierpnia odbywa się tu wielkie święto. Natomiast stara klasztorna winnica produkuje jedyne z najlepszych win cypryjskich. Można tu dokonać degustacji wina, z produkcji którego zakonnicy słyną od wieków.

Agios Kirykos i kościół Agia Ioulitti
Wioska Letymvou
Zwieńczony kopułą kościół, zbudowany na planie krzyża równoramiennego, pochodzi z XII wieku, ale wiele elementów dodawano aż do wieku XV. Z tych właśnie czasów pochodzą też ścienne malowidła.

Kościół Panagia Chryseleousa
Wioska Tempa, 3 km na północ od Pafos
Kombinacja dwóch kościołów. Wschodnia część została zbudowana w XII wieku, niewykluczone, że na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Wzniesiono ją na planie krzyża i zwieńczono kopułą. W XIII wieku do części zachodniej dobudowano budynek na planie krzyża równoramiennego. Można tu znaleźć cenne malowidła ścienne z XII, XIII, XV i XVI wieku.

Klasztor Panagia Tou Sini
Pentalia
Opuszczony klasztor na brzegu rzeki Xeros. Centralna nawa klasztoru, datowana na XVI wiek zachowała się w dobrym stanie i jest uważana za jedną z najważniejszych budowli okresu weneckiego. Weneckiego 1997 roku przyznano jej nagrodę Europa Nostra za prace restauracyjne i konserwatorskie.

Pano Panagia

Na zachód od Troodos, 1,5 z klasztoru Chrysorrogiatissa
Miejsce urodzenia arcybiskupa Makariosa III, pierwszego prezydenta Cypru. Dom, w którym się urodził, został przekształcony w muzeum.

Region Laona
W pobliżu miasta Poli Chrysochous i obszaru Akamas, około 600 m n.p.m. leżą wioski Laony z panoramicznym widokiem na cały teren, np. Ineia, Drouseia, Kathikas. W Ineia można zobaczyć muzeum wyplatania koszy. Centrum informacji Laona/Akamas znajdziemy w odnowionym budynku szkoły w centrum Kathikas. Wkrótce w Drouseia będzie działać muzeum tkactwa.

Polis Chrysochous
37 km na północ od Pafos
Polis tis Chrysochous jest położone w miejscu, gdzie dawniej było starożytne państwo-miasto Marion, ważne centrum handlowe w czasach klasycznych i hellenistycznych. Ciekawą kolekcję przedmiotów znalezionych w tym regionie można obejrzeć w nowym muzeum lokalnym w Polis Marion/Arsinoe (tel. 26 32 29 55). Interesującym obiektem w centrum miasta jest kościół Agios Andronikos z beczkowym sklepieniem, datowany na XVI wiek. W czasach tureckich został on przekształcony w meczet, wtedy też została dobudowana część północna, a ścienne malowidła zostały odsłonięte. Naprzeciw tego kościoła zobaczymy kościół Agia Kyriaki, datowany na XVIII wiek.
W pobliskim regionie znajdziemy piękne plaże, malownicze wioski, ale również interesujące kościoły, jak np. Agia Aikaterini (XVI wiek) i Panagia Chorteni (XV wiek). Obszar ten stał się atrakcyjnym i popularnym rejonem turystycznym.

Łaźnia Afrodyty

Półwysep Akamas, blisko Polis, 48 km na północ od Pafos
Według legendy bogini Afrodyta zwykła zażywać kąpieli upiększających w basenie w naturalnej grocie, zacienionej drzewem figowym. Miejsce to nadal można odwiedzać. W Akamas początek biorą piesze szlaki, prowadzące miłośników przyrody na spotkanie z niezrównanymi widokami tej surowej krainy. Więcej szczegółów o szlakach można znaleźć w specjalnej ulotce, wydanej wspólnie przez CTO i Ministerstwo Leśnictwa.

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;