Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Świat arrow Europa arrow Cypr arrow Larnaka i okolice
Larnaka i okolice

promenda.jpgLarnaka ma silne więzi z przeszłością. Miasto powstało w pobliżu antycznego miasta Kation, które wybudowali Mykeńczycy w XII wieku p.n.e. Z tego okresu zachowały się mury obronne nazywane murami cyklopów, które przypominają o dawnej świetności tego państwa-miasta. Kation długie lata stanowił centrum produkcji i handlu miedzią i bazę morską dla potężnych Fenicjan. Kition jest miejscem urodzenia filozofa Zenona (zwanego Zenonem z Kition), założyciela Szkoły Stoików.
Jest to również miejsce, do którego przybył Łazarz, aby przeżyć swoje „drugie” życie po tym, jak został wskrzeszony przez Chrystusa. W XVIII wieku Larnaka stała się handlowym centrum i siedzibą europejskich konsulatów. Zachwycająca nadmorska palmowa promenada, port i Stare Miasto przydają Larnace szczególnego charakteru. Pobliskie słone jezioro jest ulubionym miejscem odpoczynku dla tysięcy ptaków migrujących zimą, a na jego brzegu w spokojnym otoczeniu znajduje się popularne miejsce pielgrzymek muzułmańskich - Hala Sultan Tekke.

Wybrzeże Larnaki to wspaniała promenada ze szpalerem dorodnych palm i leniwą atmosferą sprzyjającą wakacyjnemu wypoczynkowi. Liczne tawerny, kawiarenki i kafejki znajdujące się blisko morza sprawiają, że jest to popularne miejsce spacerów nie tylko dla turystów, ale i dla Cypryjczyków. W pobliżu promenady znajduje się marina jachtowa goszcząca żeglarzy z całego świata.

Cały rejon Larnaki ma coś do zaoferowania dla zwiedzających, włączając Choirokoitia, najstarszą neolityczną osadę na wyspie, klasztor Stavrovouni oraz sławny kościół Angeloktisti.
Będąc w Larnace nie można zmarnować wyjątkowej okazji poznania jej charakteru. Okazją do tego mogą być spacery z przewodnikiem. Punkt wyjścia: a) biuro CTO – 10.00 rano w środy, tel. 24 65 43 22. b) Fort w Larnace – 10.00 rano w piątki, tel. 24 63 05 76.

CIEKAWE MIEJSCA


Popiersie Kimona
Przy promenadzie
Ateński generał Kimon, poprowadził 200 trirem w 450 r. p.n.e. by uwolnić Cypr z rąk Persów. Zginął podczas oblężenia Kition.

Okręgowe Muzeum Archeologiczne w Larnace
Plateia Kalogreon, tel. 24 63 01 69
Interesująca kolekcja odkryć dokonanych na obszarze Larnaki datowanych od neolitu do okresu romańskiego.

Muzeum Fundacji Pierides
Zinonos Kitieos 4, tel. 24 65 24 95
Najstarsze prywatne muzeum na Cyprze, zorganizowane przez Dimitrosa Pierides’a (1811-1895). Zawiera starożytne, średniowieczne i współczesne eksponaty, gromadzone przez rodzinę Pierides.
Na dziedzińcu można obejrzeć wystawę współczesnej rzeźby greckiej i cypryjskiej.

Fort w Larnace – Muzeum Średniowieczne

Promenada w Larnace, tel. 24 63 05 76
Zbudowany w 1625 r. w pierwszych latach panowania Brytyjczyków służył jako więzienie. Obecnie mieści Okręgowe Muzeum Średniowiecza. W lecie fort służy również jako Miejski Ośrodek Kultury.

Miejskie Centrum Kultury w Larnace

Plateia Evropis-promenada nadmorska, tel. 24 65 88 48
Pięć lat temu magazyny zbudowane w stylu kolonialnym (1881 r.) zostały odrestaurowane i zamienione w Miejskie Centrum Kultury w Larnace. Znajduje się tu Galeria Miejska i jedyne na Cyprze Muzeum Paleontologiczne. Można w nim zobaczyć skamieniałe szczątki żyjących tu niegdyś słoni i hipopotamów. Czasem w centrum goszczą rozmaite wystawy okresowe.

Kościół św. Łazarza
Plateia Agiou Lazarou, tel. 24 65 24 98
Św. Łazarz jest patronem Larnaki. Kition stał się jego drugim domem po wskrzeszeniu przez Chrystusa. Łazarz przeżył tu ponad 30 lat. Ma biskupa Kition został konsekrowany przez Świętych Barnabę i Marka.
W IX wieku nad jego grobowcem wybudowano wspaniały kościół. Fundatorem świątyni był cesarz Leo VI. Kościół, jeden z najlepszych przykładów architektury bizantyjskiej na Cyprze, został wiernie odrestaurowany w XVII wieku, a świątynny ikonostas jest doskonałym przykładem barokowego drzeworytnictwa.
Grobowiec św. Łazarza pod sanktuarium oraz kościelne muzeum. Tel. 24 65 24 89.
Osiem dni przed grecką ortodoksyjna Wielkanocą ikona św. Łazarza jest obnoszona w procesji po ulicach Larnaki.

Kition
Około 500 m na północny wschód od muzeum archeologicznego
Jedno z najważniejszych starożytnych państw-miast, którego zachowane pozostałości datowane są na XIII wiek p.n.e. Około 1200 lat p.n.e. Kition został odbudowany przez Mykeńczyków. Prace wykopaliskowe odsłoniły olbrzymie mury zbudowane z ogromnych kamiennych bloków oraz kompleks pięciu świątyń.

Akwedukt Kamares
Obszar Kamares przy drodze Larnaka-Limassol
Piękny, XVIII-wieczny akwedukt używany aż do 1930 r.

Miejskie Muzeum Historii Naturalnej
Leoforos Grigori Afxentiou, tel. 24 65 25 69
W granicach Miejskich Ogrodów w Larnace.
W muzeum obejrzymy rzadkie okazy owadów, ptaków i innych zwierząt występujących na Cyprze.

OKOLICE LARNAKI

halasultan.jpgMeczet Hala Sultana Tekesi
3 km na zachód od Larnaki, przy drodze do Kiti, niedaleko portu lotniczego w Larnace
Wybudowany w 1816 r. nad grobowcem Umm Haram, według legendy krewnej Proroka Mahometa, która zmarła w tym miejscu w 649 r., podczas pierwszego najazdu Arabów. Meczet jest ważnym miejscem muzułmańskich pielgrzymek, sklasyfikowanym tuż za świątyniami w Mekce, Medynie i meczetem w Jerozolimie.

Kościół Angeloktisti
Miasteczko Kiti, 11 km na zachód od Larnaki
Angeloktisti znaczy „wybudowany przez zastępy aniołów”. Ten XI-wieczny bizantyjski kościół wzniesiono na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Oryginalna absyda przetrwała wraz z jednym z najlepszych przykładów sztuki bizantyjskiej, mozaiki Dziewicy Maryi i Dzieciątka pomiędzy dwoma archaniołami (VI w.), która może się równać z mozaiką z Rawenny.

Królewska Kaplica

Miasteczko Pyrga, 35 km na południe od Nikozji, 32 km od Larnaki
Wybudowana przez lusignańskiego króla Janusa w 1421 r. Można tam obejrzeć na jednej ze ścian malowidła przedstawiające króla z jego żoną, Charlotte de Bourbon. Kaplica jest uważana za jedną z najważniejszych budowli z epoki frankońskiej.

Klasztor Stavrovouni
9 km od drogi Nikozja-Limassol, 40 km od Larnaki
Ten wspaniały zabytek znajduje się na skalnym szczycie (Stavrovouni znaczy tyle, co Góra Krzyża). Zgodnie z legendą, został założony w IV wieku przez św. Helenę, matkę Konstantyna Wielkiego, w miejscu, w którym ukryła ona relikwie Świętego Krzyża. Mnisi są niezwykle pobożni, składają równie ostre śluby jak bracia z Góry Athos w Grecji. Kobiety nie mają prawa wchodzić do klasztoru, mężczyźni mogą go zwiedzać codziennie od wschodu do zachodu słońca, poza godzinami 12.00-13.00 (do 15.00 latem) oraz poza Zielonym Poniedziałkiem i dzień po nim. W święto Podniesienia Krzyża (14 września) odbywa się tu imponująca uroczystość. Natomiast dużo łatwiej dostępny dla turystów jest klasztor Agia Varvara (św. Barbary) znajdujący się w dolnej części wzgórza Stavrovouni. Tutejsi mnisi mają opinię doskonałych malarzy ikon.

Kościół Agios Effimianos
Okolice klasztoru Stavrovouni, na terenie Kornos
Korno miasteczku Lysi znajduje się bizantyjski kościół Agios Effimianos. Jego zwiedzanie jest niestety niemożliwe, ponieważ zabytek znajduje się w części Cypru okupowanej przez Turków. Po inwazji w 1974 r. XIV wieczne freski zostały zdemontowane, podzielone na 38 części i przemycone za granicę. Odnaleziono je w Monachium, gdzie rząd Cypru wraz z fundacją Melin z USA odkupił freski. Zgodnie z umową, przed powtórnym przywiezieniem na Cypr freski trafiły na piętnaście lat do Houston. Tymczasem mieszkańcy Lysi wybudowali, na wzór starego, nowy kościół, w którym wystawione są repliki fresków.

Choirokoitia
choirokoitia.jpgOkoło 32 km od Larnaki i 48 km na południe od Nikozji, obok autostrady Nikozja-Limassol, tel. 24 32 27 10
Starożytna część Choirokoitia od 1998 r. jest wpisana na światową listę Dziedzictwa Kultury UNESCO. Są to pozostałości neolitycznej osady zachowanej do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, daleko lepszym niż inne tego typu osady, nie tylko na Cyprze, ale w całej wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Dzięki widocznym kolejnym fazom budownictwa możemy prześledzić całą historię okresu neolitycznego na Cyprze. Głównym celem Planu Rozwoju Choirokoitia jest zachowanie autentyczności miejsca, ochrona zarówno środowiska naturalnego jak i stworzonego przez człowieka oraz propagowanie tego miejsca poprzez utworzenie Centrum Turystycznego. Do tej pory zrekonstruowano pięć domostw. Położone blisko siebie, zostały odbudowane zgodnie z dostępnymi wiadomościami o budownictwie neolitu, przy użyciu tych samych metod i materiałów. Domy wyposażono w kopie przedmiotów i sprzętów odnalezionych podczas prac wykopaliskowych. Chodziło o to, by jak najwierniej oddać wygląd i klimat osady tak, jakby została „żywcem” przeniesiona z przeszłości do naszych czasów. Dookoła chat posadzono również rośliny, jakie kiedyś uprawiano oraz drzewa, jakie rosły na Cyprze od czasów neolitycznych.

Kalavasos – Tenta
40 km od Larnaki, 2,5 km z dala od drogi Nikozja-Limassol
W okolicach miasteczka Kalavasos leży Tenta, jedna z najważniejszych neolitycznych osad na Cyprze, pochodząca z 7000 r. p.n.e.

Klasztor Żeński Agios Minas

Okolice Lefkary
XV-wieczny klasztor z kościołem. Zakonnice, poza sprawowaniem kultu, zajmują się malowaniem ikon. Klasztor można zwiedzać codziennie, poza godzinami 12.00-15.00. grupy zorganizowane mogą zwiedzać klasztor od poniedziałku do piątku.

Kościół Agios Antonis
Wioska Kellia
Jeden z najważniejszych kościołów bizantyjskich na Cyprze, prawdopodobnie z IX wieku. Jest to trójkopułowa bazylika, która przechodziła wiele rekonstrukcji i napraw. Należy zwrócić uwagę na malowidła ścienne z IX, XI, i XIII wieku.

lefkara.jpgLefkara
8 km od Skarinou, obok drogi Nikozja-Limassol, 40 km od Larnaki
Malownicza wioska, słynąca z koronek zwanych „Lefkaritika” oraz z wyrobów ze srebra. Zgodnie z legendą, miasteczko odwiedził sam Leonardo da Vinci, by kupić haftowany obrus na ołtarz, który następnie ofiarował katedrze w Mediolanie. Warto odwiedzić piękny dom Patsalos’a, gdzie mieści się muzeum wyrobów srebrnych i koronek. Z kolei jednonawowy kościół Michała Archanioła w Kato Lefkara warto odwiedzić ze względu na malowidła ścienne z późnego wieku XII. W Pano Lefkara znajduje się natomiast kościół św. Krzyża z pięknym XVIII-wiecznym ikonostasem, a także z XIII-wiecznym srebrnym krzyżem. Także i tu w święto Podniesienia Krzyża (13 i 14 września) odbywa się religijny odpust.

Muzeum Kostas’a Argyrou
Mazotas
Muzeum wystawia prace miejscowego rzeźbiarza Kostas’a Argyrou. Zwiedzanie możliwe po wcześniejszym telefonicznym umówieniu, tel. 24 43 22 77

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;