Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Świat arrow Europa arrow Cypr arrow Limassol i okolice
Limassol i okolice

limassol.jpgLimassol (Lemesos)
to drugie co do wielkości miasto Cypru. Położone jest pomiędzy dwoma starożytnymi państwami – miastami: Amathous, które stanowiło kiedyś wschodnią część miasta oraz Kourion na przeciwległym krańcu Limassol. Obydwie osady stanowią jedne z najbardziej imponujących odkryć archeologicznych na wyspie.

Limassol to główny port i centrum przemysłu winiarskiego, do tego tętniący życiem nadmorski kurort. Większość hoteli, restauracji i nocnych klubów położona jest w najbliższym sąsiedztwie piętnastokilometrowej linii brzegowej. Wzdłuż niej ciągnie się też deptak spacerowy wysadzany imponującymi eukaliptusami. Jest to bardzo popularne miejsce zarówno dla spacerowiczów, wielbicieli joggingu jak i amatorów wycieczek rowerowych.
W okolicach portu rybackiego rozciąga się stara część miasta z uroczymi uliczkami.

Z przeciwnej strony miasto ograniczone jest górami Troodos, porośniętymi lasami sosnowymi, z malowniczymi wioskami produkującymi wino, sielankowymi kurortami górskimi i malowniczym obszarem Pitsylia.

Atmosfera panująca w Limassol to niezaprzeczalnie w dużym stopniu zasługa jego pogodnych mieszkańców i ich zamiłowania do zabawy i rozrywki. Życie tętni tu w dzień i w nocy. Niezliczone tawerny, bary restauracje i dyskoteki sprawiają, że każdy znajdzie tu odpowiednią do swoich upodobań możliwość spędzenia czasu. To tutaj odbywają się słynne bachanalia, czyli Festiwal Wina oraz parada karnawałowych przebierańców słynąca z fantazyjnych kreacji.

W sąsiedztwie Limassol położone są tak zwane „winne wioski”, które stanowią prawdziwe centrum winiarskie wyspy oraz ciekawy zamek Kolossi. Z tym ostatnim miejscem zwiazana jest historia jednego z najstarszych markowych win na świecie – Commandarii. To bogate, aromatyczne, słodkie wino deserowe produkowane było właśnie w Kolossi przez Joannitów, którzy mieli tutaj swoją główną siedzibę „Grande Commanderie”.

Sztuczny zbiornik wodny Germasogeia oraz słone jezioro na półwyspie Akrotiri to unikalne miejsca przyciągające ornitologów mogących obserwować ptaki, które przylatują tutaj na zimę.

CIEKAWE MIEJSCA

Średniowieczny Fort – Cypryjskie Muzeum Średniowiecza
Okolice starego portu, tel. 25 33 04 19
Średniowieczny zamek, w którym Ryszard Lwie Serce poślubił swoją oblubienicę, hiszpańską księżniczkę Berengarię z Navarry i koronował ją na królową Anglii w 1191 r.
Wybudowany w XIV wieku na miejscu wcześniejszego, bizantyjskiego zamku. Dzisiaj zamek zamieniony został w Muzeum Sztuki Średniowiecznej i Bizantyjskiej z bardzo ciekawą ekspozycją.

Okręgowe Muzeum Archeologiczne w Limassol
Vyronos 5, okolice Ogrodów Miejskich, tel. 25 33 01 57
Interesująca kolekcja antyków znalezionych w Limassol od neolitu do okresu rzymskiego.

Miejskie Muzeum Folkloru
Agiou Andreou 253, tel. 25 36 23 03
Przepiękna kolekcja cypryjskiej sztuki ludowej z XIX i wczesnego XX wieku. Wystawę urządzono w odrestaurowanym tradycyjnym domu.

Miejska Galeria Sztuki

28 Oktovroiu 103, tel. 25 58 62 12
Galeria przedstawia kolekcję malarstwa znanych współczesnych cypryjskich artystów.

OKOLICE LIMASSOL

kourion1.jpgKourion
19 km na zachód od Limassol, przy drodze do Pafos. Tel. 25 99 50 48
Jedno z najważniejszych starożytnych państw-miast, a co za tym idzie, jeden z najważniejszych obszarów badań archeologicznych na wyspie. Prace wykopaliskowe trwają bez przerwy i ciągle dostarczają nowych znalezisk. Cudowny grecko-rzymski teatr zbudowany w II w. p.n.e., współcześnie został całkowicie odrestaurowany. Są w nim wystawiane musicale i sztuki teatralne. Dom Eustolios’a, początkowo prywatna rzymska willa, stał się publicznym centrum rekreacji podczas wczesnego okresu chrześcijańskiego. Składał się z kompleksu łaźni oraz wielu sal z przepięknymi mozaikowymi podłogami (V w. n.e.). Wczesnochrześcijańska bazylika, datowana na V stulecie, była prawdopodobnie Katedrą Kourion, z baptysterium zlokalizowanym po północnej stronie. W Domu Achillesa i Domu Gladiatorów podziwiać można przepiękne mozaiki podłogowe. Nymphaeum, poświęcone nimfom wodnym, jest wytworną budowlą romańską. Z kolei Stadion, leżący 1 km na zachód po prawej stronie drogi do Pafos, jest datowany na II wiek n.e.

Muzeum Kourion
14 km na zachód od Limassol, 4 km przed terenem Kourion w miasteczku Episkopi. Tel. 25 23 24 53
Kolekcja znalezisk z pobliskich terenów archeologicznych, wystawiona w pięknym starym domu.

Sanktuarium Apollo Ylatis
3 km na zachód od Kourion, przy drodze do Pafos, tel. 25 99 50 49
Apollo Ylatis, bóg lasu, był patronem miasta Kourion.
Kult Apolla celebrowano tu od VIII wieku p.n.e. do IV n.e. Południowo-zachodnia strona świątyni została odrestaurowana, a prace wykopaliskowe pozwoliły poznać pozostałą część tego ważnego sanktuarium, takie jak kompleks łaźni, pielgrzymkowe hale czy palaistra.

colossi.jpgZamek Kolossi

14 km na zachód od Limassol, przy drodze do Pafos.
Świetny przykład architektury wojennej. Zbudowany w XIII wieku, obecny kształt zyskał dwa wieki później. Po upadku Acre w 1291r., służył jako siedziba krzyżowców. W XIV wieku pozostawał przez kilka lat pod rządami Templariuszy. W pobliżu znajdują się ruiny cukrowni datowane na XIV wiek.

Amathous – starożytne miejsce.
11 km na wschód od centrum Limassol, blisko hotelu Amathus.
Kolejne ze starożytnych państw-miast na Cyprze, gdzie według mitologii Tezeusz opuścił ciężarną Ariadnę, żeby stoczyć walkę z Minotaurem.
Bardzo ważny ośrodek kultu Afrodyty-Asztarte. Prace wykopaliskowe odkryły część terenów Akropolis i Agora, jak również część górnego i dolnego miasta. Pozostałości obejmują pięć wczesnochrześcijańskich bazylik, datowanych na okres archaiczny, rzymski i chrześcijański.

Kościół Panagia Iamatiki
Miasteczko Arakapas
Trójnawowy, pokryty drewnianym dachem kościół z doskonałym malarstwem ściennym w italobizantyjskim stylu, datowany na pierwszą połowę XVI wieku.

Kościół Agia Anastasia
Pano Polemidia
Kompleks dwóch kościołów. Starszy, prawdopodobnie datowany na XII wiek, znajduje się po wschodniej stronie. Jest zwieńczony kopułą, a zbudowano go na planie krzyża. Drugi kościół, po zachodniej stronie, został dodany w XIV wieku i zbudowano go w tym samym stylu architektonicznym. Zachowane przykłady malarstwa ściennego datuje się na XIV-XV wiek.

Kościół Agia Christina (św. Katarzyny)
Germasogeia
Germasogeia jest ważnym ośrodkiem samorządowym w okręgu Limassol. Kościół Agia Christina, który leży w centrum miasteczka, mieści również Muzeum Eklezjastyczne. Jest to mały kościół z płaskim dachem, kilkakrotnie przebudowywany. Niedawno, podczas prac konserwatorskich, odkryto XVI-wieczne malowidła ścienne.

Klasztor żeński Agios Georgios Alamanos

Poza drogą Nikozja-Limassol, 19 km od Limassol
Założony w XII wieku. Zakonnice, poza sprawowaniem kultu, spędzały czas na malowaniu ikon, uprawie kwiatów i ziół oraz produkcji miodu.

Dolina Kourris
Znajdziemy tu sporo ważnych bizantyjskich zabytków, np. Panagia Amasgou, Timios Stavros – Kouka, Archangelos Monagri. Kościół klasztoru Panagia tis Amasgou, jest pokryty drugim dachem wykonanym z drewna i dachówek. W kościele zachowało się XII oraz XIII i XIV wieczne malarstwo ścienne. Klasztor jest obecnie siedzibą zakonu żeńskiego. Archangelos w Monagri wybudowano w 1740 r. na fundamentach starszego klasztoru, który został zburzony. Zobaczyć tu można interesujący, malowany, drewniany ikonostas oraz pobliski młyn z okresu rzymskiego, do produkcji oliwy z oliwek. Północne budynki klasztoru zostały odnowione i przeobrażone w Ośrodek Sztuki Współczesnej. Timos Stavros w Kouka jest z kolei doskonałym przykładem paleologicznego stylu malarstwa ściennego z XIV wieku.
Niedaleko znajduje się malownicze miasteczko Lania, ulubione miejsce artystów. 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;