Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Świat arrow Europa arrow Cypr arrow Wybrzeże Paralimni - Agia Napa
Wybrzeże Paralimni - Agia Napa

ayanapa.jpg

Złote, piaszczyste plaże wolnego regionu Ammochostos łagodnie obejmują wschodni narożnik wyspy. Popularne miejscowości turystyczne: Agia Napa i Paralimni są prawdziwym rajem dla każdego, kto kocha morze i sporty wodne. Na czar tego miejsca składają się między innymi: mały port rybacki w Agia Napa, średniowieczny klasztor w sercu wioski oraz wiatraki i malutkie kościółki w sąsiednich wioskach, które leżą na obszarze Paralimni i Protaras. Ten region jest też głównym miejscem uprawy ziemniaków. Poza tym jest znany jako „Kokkinochoria”, co oznacza „wioski na czerwonej ziemi”. Tutejsze wioski wydały na świat wielu poetów ludowych, którzy uważani są za najlepszych na wyspie.CIEKAWE MIEJSCA


Paralimni

Od czasu inwazji tureckiej z 1974 roku, to małe miasteczko stało się tymczasowym centrum administracyjnym regionu. Perłą Paralimni jest kościół z dwiema bocznymi nawami, wzniesiony ku czci Dziewicy Maryi,  zdobiony niezwykłymi XVIII-wiecznymi porcelanowymi talerzami. Kościół, którego część pochodzi z XIII wieku, mieści małe muzeum eklezjastyczne.

Agia Napa
ayanapa1.jpgPierwotnie wioska rybacka, teraz główna miejscowość turystyczna i najpopularniejszy na wyspie kurort słynący z rozległych, złocistych plaż i luksusowych hoteli. Stary port rybacki jest dzisiaj rajem zarówno dla miłośników sportów wodnych, jak i entuzjastów rybnych tawern, kusząc niezliczoną ilością pubów, restauracji, klubów i dyskotek.
W centrum wsi stoi uroczy, średniowieczny klasztor poświęcony „bogini lasów”, otoczony wysokim murem. Jego XVI-wieczny kościół znajduje się częściowo pod ziemią i jest wydrążony w skale. Na zachód od kościoła znajduje się schronisko, które należy do Światowej Rady Kościołów. Mówi się, że stary jawor rosnący naprzeciw południowej bramy ma ponad 600 lat. W budynku władz miasta Agia Napa można odwiedzić muzeum morskie.
Całą rodziną można odwiedzić też nie lada atrakcję - Park Dinozaurów. Oryginalne dźwięki, otocznie, roślinność i ruchome makiety prehistorycznych gadów sprawiają wrażenie, że przenieśliśmy się w odległą, zamierzchłą przeszłość.
(informacje: „Dinosaurs Park” Agia Napa tel. 02-843223, 09-458593 fax 02-843225)
Po zwiedzaniu można poszaleć na przykład w aquaparku. Park wodny w Agia Napa wystrojem nawiązuje do mitologii greckiej. Można przepłynąć przez odmęty Aeolosa, bryzę Zefira lub skorzystać z kąpieli Afrodyty. Po wyjściu z wody na turystów czeka pizza Minotaura i sklep z upominkami Midasa.

Przylądek Cape Greco
capegreco.jpgNajdalej na wschód wysunięta część Cypru. Miejsce to oferuje fantastyczne widoki. Niestety nie wszędzie można wejść ze względu na umiejscowioną tu bazę wojskową.

Deryneia
W wiosce stoją trzy interesujące kościoły: mały, zwieńczony kopułą XVII-wieczny kościół Agios Georgios, XV-wieczny kościół Agia Marina i kościół poświęcony Dziewicy Maryi z doskonałymi XVII-wiecznymi ikonami. Z tej wioski można zobaczyć „miasto duchów” – Ammochostos (Famagusta), znajdujące się obecnie pod okupacją turecką. Niegdyś najpopularniejsze miasteczko turystyczne na Cyprze, Ammochostos stoi opuszczone od 1974 roku, ponieważ wszyscy jego mieszkańcy musieli uciekać przed najeźdźcą.

Sotira
Jest tu pięć kościołów bizantyjskich o dużym znaczeniu turystycznym za względu na ich architekturę oraz piękne kamienne elementy konstrukcji.
Kościół Agia Mamas położony jest przy wschodnim wjeździe do miasta. Pochodzi z początku XVI wieku, podobnie jak zachowane malowidła ścienne. Około kilometra na zachód znajduje się zbudowany na planie krzyża kościół Panagia Chordakiotissa, kościół Agios Georgios Chortiakon oraz kościół Agios Theodoros. W centrum wioski stoi kościół Metamorphosis tou Sotiros (XIII-XVI wiek), w którym można odnaleźć przykłady sztuki postkomneńskiej (wczesny wiek XIII). W centrum wioski jest małe muzeum eklezjastyczne (tel. 23 92 39 32)


port.jpgPotasom Liopetriou

Malownicza wioska rybacka. W pobliżu znajdują się ruiny weneckiej wieży obserwacyjnej. Francuski poeta Artur Rimbaud żył i pracował w tej okolicy w roku 1880.

Liopetri
Znajduje się tu XVI-wieczny kościół poświęcony Dziewicy Maryi i XV-wieczny kościół Agios Andronikos, z ośmiokątną kopułą i malowidłami ściennymi. W Liopetri wciąż żyje tradycja wyplatania koszyków.
Frenaros
Wioska Frenaros ma własne kościoły bizantyjskie. Dwa z nich – Agios Andronikos i Archangelos Michail – datowane są na XII wiek. W kościele Agia Marina obejrzeć można kilka ciekawych fresków.

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;