Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Świat arrow Europa arrow Cypr arrow Nikozja (Lefkosia)
Nikozja (Lefkosia)

stragan.jpgNikozja jest położona mniej więcej w centrum wyspy. Dzisiaj jest to nowoczesne centrum handlu i biznesu, lecz bogata historia tego miasta sięga epoki brązu. Stolicą wyspy jest dopiero od XI stulecia n.e. Lusignanie uczynili z niej cudowne miasto z Pałacem Królewskim i ponad 50 kościołami.
Obecnie historia miasta i jego teraźniejszość stanowią doskonałą harmonię. W sercu miasta, wyznaczonym przez XVI wieczny Mur Wenecki, znajdują się muzea, zabytkowe kościoły i średniowieczne budynki, dzięki którym można poczuć atmosferę minionych lat.

Miasto jest podzielone na dwie części. Stare Miasto jest otoczone zbudowanymi przez Wenecjan  murami obronnymi z żółtego piaskowca, które przyciągają uwagę wspaniale zachowanymi basztami w kształcie serca. Prawdziwą przyjemność sprawia spacer wąskimi ulicami Starówki, z pięknymi starymi domami oraz odrestaurowanymi deptakami. W tym miejscu na każdym kroku można się natknąć na małe, urocze sklepiki, kawiarenki i tawerny. Meczety i drzewa palmowe nadają miastu prawdziwie orientalny charakter.
Nowa Nikozja rozwinęła się po drugiej stronie muru i stała się współczesnym centrum biznesowym i kulturalnym. Zaledwie kilka mil dalej można odnaleźć zachwycające i interesujące miejsca, zwłaszcza bizantyjskie kościoły i klasztory, wykopaliska archeologiczne oraz czarujące wioski.

Wiele dróg z Nikozji prowadzi w stronę gór. Drogą prowadzącą wśród drzew oliwnych dotrzemy do klasztoru Machairas. Napotykamy też miejscowość Tamassos – antyczne centrum przerobu miedzi oraz klasztoru Agios Irakleidios, wybudowany na cześć pierwszego cypryjskiego biskupa obwołanego świętym. Łatwo też dostać się do pięknych, tradycyjnych wiosek Pera i Fikardou. Typowa architektura kamiennych domów i wąskie uliczki pozwolą na delektowanie się prawdziwie sielskim klimatem tych miejsc.

INTERESUJĄCE MIEJSCA W NIKOZJI

Muzeum Cypryjskie
Mouseiou1, tel. 22 86 58 88
Bezcenna i fascynująca kolekcja cypryjskich zabytków starożytnych i skarbów od epoki neolitu do wczesnego okresu bizantyjskiego. Znajduje się tu między innymi posąg Afrodyty z Soli.

Kasteliotissa (Średniowieczny dwór)

(Naprzeciwko bramy Pafos)
Dwór ten i jego gotyckie elementy były jedną z części Pałacu Lusignanów, który zbudowano w XIII-XIV w. Współcześnie dwór został odrestaurowany i służy jako Centrum Kulturalne, w którym organizowane są najrozmaitsze imprezy. Wtedy też dostępny jest dla publiczności.

Leventis Miejskie Muzeum Nikozji
Ippokratous 17, okolice Laiki Geitonia, tel. 22 66 14 75
Historyczne muzeum Nikozji prezentuje życie stolicy od starożytności po dni obecne.

Muzeum Bizantyjskie i Galeria Sztuki
Fundacja Arcybiskupa Makariosa III w granicach Arcybiskupstwa, Arc. Plateia, Kyprianou, tel. 22 43 06 67
Największa na wyspie kolekcja ikon z okresu od IX do XVIII wieku. Galeria Sztuki gromadzi obrazy olejne, mapy i litografie.

Muzeum Etnograficzne Cypru
(dawne Muzeum Cypryjskiej Sztuki Ludowej) założone przez towarzystwo uniwersyteckie Plateia Arybisk. Kyprianou, tel. 22 43 25 78
Obszerna kolekcja cypryjskiej sztuki ludowej z XIX i wczesnego XX wieku, zawiera drzeworyty, tkaniny dekoracyjne, hafty, wyroby garncarskie, narodowe stroje i ręcznie tkane wyroby.

Narodowe Muzeum Walki
Okolice arcybiskupstwa, Plateia Arcybisk. Kyprianou, tel. 22 30 45 50
Dokumenty, zdjęcia i inne przedmioty upamiętniające okres 1955-1959 – czas narodowej walki o wyzwolenie.

Katedra Agios Ioannis (św. Jana)
W granicach obszaru arcybiskupstwa, Plateia Arcybisk. Kyprianou
Wybudowana przez arcybiskupa Nikiforosa w 1662 r. Jej XVIII-wieczne mury ozdobiono scenami z Biblii, oraz sceną ponownego odnalezienia relikwii Św. Barnaby z Salami. Katedrę poświęcono Św. Janowi Teologowi (Agios Ioannos Theologos)

Arcybiskupstwo (stare i nowe)

Plateia Arch. Kyprianou
Centrum administracyjne cypryjskiego Kościoła ortodoksyjnego. Nowe arcybiskupstwo zbudowano w neobizantyjskim stylu w 1960 r. Stare arcybiskupstwo mieści Muzeum Etnograficzne Cypru.

famagusta.jpgBrama Famagusty
Leoforos Athinon, tel. 22 43 08 77
Otaczający miasto Mur Wenecki ma obwód 4,5 km Posiada przy tym 11 bastionów. W Murze znajdują się tylko 3 bramy do miasta, na północy, południu i wschodzie. Jedna z tych bram, Porta Giuliana, nazywana Bramą Famagusty, została odrestaurowana i obecnie mieści się przy niej Miejskie Centrum Kultury. Korytarz i izby po obu jego stronach używane są do urządzania wystaw, konferencji, wykładów i występów. Jedna z najbardziej typowych dzielnic miasta, znajdująca się blisko Bramy Famagusty została również odrestaurowana.


Dom Chatzigeorgiakis Kornesios
Patrirchou Grigoriou 20, w pobliżu Arcybiskupstwa, tel. 22 30 53 16
Jest najważniejszym XVIII-wiecznym budynkiem w Nikozji, który po odrestaurowaniu wygrał konkurs Europa Ostra. Kiedyś rezydencja Dragoman Chatzigeorgiakis Kornesios, obecnie mieści Cypryjskie Muzeum Etnologiczne.

Cypryjskie Muzeum Pocztowe
Agiou Savva 3B, tel. 22 30 47 11
Kolekcja cypryjskich znaczków. Cypryjskie znaczki pocztowe cieszą się szczególnym uznaniem wśród filatelistów na świecie.

Cypryjskie Muzeum Biżuterii
Praxippou 7-9, tel. 22 66 72 78
Wystawa tradycyjnej biżuterii z końca XIX wieku zawierająca ornamenty, dewocjonalia, srebrne przedmioty codziennego użytku i stare narzędzia.

Miejskie Centrum Sztuki
Apostolo Varnava 19, tel. 22 43 25 77
Ośrodek mieści się w starej elektrowni, która jest jednym z lepszych przykładów architektury przemysłowej na Cyprze. Jego celem jest promowanie współczesnej twórczości poprzez organizowanie wystaw i pokazów.

Państwowa Galeria Sztuki Współczesnej
Leoforos Stasinou i Kritis, tel. 22 30 29 51
Prezentuje kolekcję malarstwa i rzeźbiarstwa XX-wiecznych cypryjskich artystów.

Kościół Chrysaliniotissa
W niewielkiej odległości od Arcybiskupstwa – dobra trasa na spacer
Uważany za najstarszy bizantyjski kościół w Nikozji, poświęcony jest „Naszej Pani w Złotej Szacie”. Przypuszczalnie został zbudowany w 1450 roku przez Królową Helenę Palaeologos.

Meczet Omera
ul. Trikoupi, plac Tillirias, W pobliżu głównego miejskiego targu, w granicach Muru.
Pierwotnie kościół, zamieniony na meczet w 1571 r. przez Mustafa Pasha, który wierzył, że XIV-wieczna świątynia pod wezwaniem św. Marii została zbudowana w miejscu, gdzie zatrzymał się prorok Omer, gdy odwiedził Nikozję. Większość oryginalnych budynków została zniszczona przez artylerię otomańską. Drzwi do głównego wejścia należą do XIV – wiecznej budowli lusignańskiej. Pozostałości budowli z okresu późnego renesansu można zobaczyć po północno-wschodniej stronie.

Kościół Faneromeni
ul. Onasagorou, w pobliżu starego miasta
Zbudowany w 1872 r., uważany za największy kościół w Nikozji. Marmurowe mauzoleum we wschodniej części zawiera relikwie biskupów i duchownych straconych przez Turków w 1821 r.

Kościół Trypiotis
Solono 47-49, okolice Laiki Geitonia
Wybudowany przez arcybiskupa Germanowa II w 1695 r., jest interesującym przykładem stylu franko-bizantyjskiego.

Ulica Lidra – punkt widokowy
ul. Lidra, budynek Shakolas, tel. 22 67 93 69
Położony na 11 piętrze budynku Shakolas. Można stąd podziwiać panoramę miasta.

Laiki Geitonia
Spacerowa dzielnica w granicach Muru, na wschód od Plateia Eleftherias.
Urocze, kręte uliczki z tradycyjnymi domami, sklepami, restauracjami i galeriami, wszystkie starannie odrestaurowane. Są typowymi przykładami cypryjskiej, miejskiej architektury z minionych wieków.

Centrum Rzemiosła – Chrysaliniotissa
Ipponaktos i Dimonaktos
Interesujący kompleks ośmiu warsztatów, skupionych dookoła głównego dziedzińca, urządzony na wzór tradycyjnej gospody.

teatr_miejski.jpgTeatr Miejski
Mouseiou, naprzeciwko Muzeum Cypru, tel. 22 49 29 00, 22 66 40 28
Zbudowany w neoklasycznym stylu. Urządza się w nim koncerty, występy taneczne i różne uroczystości. Jest również głównym miejscem spotkań Cypryjskiej Organizacji Teatru.

Anglikańska katedra św. Pawła
Leoforos Lordou Vyronos, tel. 22 44 22 41
Kościół parafialny dla mieszkańców wyznania anglikańskiego. Zbudowany w 1893 roku, w stylu przypominającym wiejski, angielski kościół.

Ośrodek Rękodzieła Cypru

Leoforos Athalassas 186, tel. 22 30 50 24
Kierowane przez rząd centrum ma na celu promocję tradycyjnej sztuki ludowej i rękodzieła. Ośrodek posiada wiele warsztatów, salonów wystawowych i sklepów. Należą do niego również sklepy w Laiki Geitonia i innych miastach.

Muzeum Historii Mennictwa Cypryjskiego

Stasinou 51. Agia Paraskevi, główny bank Cypru, tel. 22 67 71 35
Stała wystawa przedstawiająca rozwój systemu monetarnego na Cyprze od VI stulecia p.n.e do dziś.

ATRAKCJE NA PRZEDMIEŚCIACH NIKOZJI

Pięć dzielnic usytuowanych jest na przedmieściach Nikozji.
W Aglantzia można zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej (tel. 22 33 81 67) i Ośrodek Kulturalny „Skali”. Stamtąd rozpościera się widok na góry Pentodaktylos. W „Skali” zlokalizowano galerie i amfiteatralne sale wykładowe, wybudowane w stylu, który harmonizuje z geologicznym ukształtowaniem powierzchni. Aglantzia posiada również wiele interesujących kaplic z XVIII wieku podobnych do kaplicy Panagia Agiosa Georgios w Skali i Agios Georgios w Athalassa.
Interesujące są również okolice starożytnego Strovolos, włączając w to Geograficzne Muzeum Pancyprian, tel. 22 42 79 29, które jest pierwszym tego rodzaju na wyspie i mieści się w odnowionej karczmie oraz XVIII-wieczny kościół Agios Georgios.
W Agios Dometios można zwiedzić późno-XVII-wieczny kościół Agios Dometios, podczas gdy w Egkomi znajduje się Panagia Makedonitissa, Miejska Galeria i Muzeum Sztuki Ludowej. W Latsia wąwóz Kakaristra jest uważany za ważne miejsce pod względem geologicznym.
Cypryjskie Muzeum Historii Naturalnej Fundacji „Photos Photiades”, umiejscowione w dostępnej dla zwiedzających części Carlsberg Brewery (browarów Carlsberg) w Latsia, przedstawia ptaki, zwierzęta, gady, skamieniałości, minerały i gatunki morskie. Muzeum jest otwarte codziennie od 8.00 do 16.00, tel. 22 48 22 11.
Natomiast w Kaimakli warto obejrzeć XVIII-wieczny kościół Archanioła oraz kościół Agia Varvara, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku.

OKOLICE NIKOZJI

Region Dali
Ok. 20 km na południe od Nikozji, przy drodze Nikozja-Larnaka/Limassol
Na tym terenie odnajdziemy ślady wszystkich okresów historycznych. Obecnie trwają tu wykopaliska, mające na celu zbadanie starożytnego Dali – jednego z najstarszych państw-miast Cypru.
W Pera Chorio można z kolei obejrzeć bizantyjski kościół Apostoła (Agios Apostoloi). Szczególną uwagę przykuwają doskonałe przykłady malarstwa ściennego, datowanego na późny wiek XII. Uczeni uważają je za najlepszy przykład stylu Komninian na Cyprze. Ważnym kościołem w tym regionie jest także Agios Dimitrios (XVI w.). W pobliżu wioski Potami rozpościerają się z kolei ruiny letniego pałacu frankijskiego króla Cypru, jest tam również kilka gotyckich kościołów.

Panagia Chrysospiliotissa
Niedaleko miasta Deftera, 11 km na południowy zachód od Nikozji
Poświęcony „Naszej Pani ze Złotej Jaskini” zbudowany na wzór katakumby. Wskazywałoby to na fakt, że kościół powstał we wczesnym okresie chrześcijańskim. 15 sierpnia, w święto Maryi Dziewicy, odbywa się w pobliżu kościoła religijny odpust.

Tamassos
Miasteczko Politiko, 20 km na południowy zachód od Nikozji
Tamassos był bogatym państwem-miastem, znanym dzięki kopalniom miedzi. Prace wykopaliskowe odsłoniły królewskie grobowce oraz warsztaty miedzi.

Szkoła przyklasztorna Agios Irakleidios
Miasteczko Politiko, 0,5 km od Królewskich Grobowców
Gdy św. Paweł i Barnaba przybyli na Cypr, Irakleidios (którego uczynili później biskupem) skierował ich do Tamassos. Został on zamęczony i pogrzebany w jaskini, w której wcześniej mieszkał i nauczał. Klasztor założony w 400 r n.e. był niszczony i odbudowywany kilkakrotnie, aż do 1773 r., kiedy to arcybiskup Chrysantos odnowił klasztor, nadając mu znany do dziś kształt. Relikwie świętych są przechowywane w srebrnej, pozłacanej skrzyni. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać szkołę przyklasztorną w poniedziałki, wtorki i czwartki od 9.00 do 12.00. Zakazane jest fotografowanie i używanie kamer video wewnątrz klasztoru.

Klasztor Machairas (Klasztor Miecza)
41 km na południe od Nikozji mijając miasteczka Deftera i Pera
Założony przez dwóch mnichów w 1148 r., po tym jak znaleźli w pobliskiej jaskini ikonę Najświętszej Maryi Panny. Klasztor niczym twierdza wyrasta ze zbocza góry. Kolejnym miejscem finansowanym przez Fundację Anastasios G. Leventis jest zakrystia klasztoru Machairas, która znajduje się w odnowionej, klasztornej suterenie, gdzie mieszczą się oryginalne cele mnichów, jak również odnowione piwnice i stajnie. W specjalnym pomieszczeniu w zakrystii umieszczono klasztorne księgi i manuskrypty, zaś krużganki i komnaty ozdobione są przez ikony i inne zakonne artefakty. Zakonnicy są niezwykle pobożni, składają śluby tak surowe jak bracia z góry Athos w Grecji. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać szkołę przyklasztorną w poniedziałki, wtorki i czwartki od 9.00 do 12.00. Zakazane jest fotografowanie i używanie kamer video wewnątrz klasztoru.

Fikardou
1,5 km na wschód od Gourri (droga Machairas – Nikozja przez Klirou), tel. 22 63 47 31
Całe miasteczko ogłoszono pomnikiem historii, aby zachować mieszczące się w nim unikatowe elementy drewnianej architektury XVIII-wiecznych domów. Domy Katsinioros i Achilleas Dimitri, częściowo datowane na XVI wiek, zostały odrestaurowane i stanowią świetne przykłady wiejskiej architektury. W 1987 r. otrzymały nagrodę EUROPA NOSTRA.

Klasztor żeński Agios Panteleimon
1,5 km na północny zachód od miasteczka Agrokipia
XVIII-wieczny klasztor ze szczytowym sklepieniem. Obecnie przebywają w nim trzy zakonnice.

Klasztor Michała Archanioła
Obok drogi Nikozja – Anthoupolis, 10 minut jazdy od Nikozji
Kościół datowany na epokę bizantyjską, założony przez Arcybiskupa Nikifora, którego grobowiec można zobaczyć w północnej części świątyni. Przebudowywano go w 1636 r. i w 1713 r. Wtedy został kupiony przez klasztor Kykko. W posiadaniu klasztoru jest ikonostas oraz freski Michała Archanioła. Obecnie mieści się tutaj klasztorny ośrodek badawczy.

Peristerona

27 km od Nikozji, przy drodze Nikozja – Troodos
Kościół św. Barnaby i Hilariona, wzniesiony prawdopodobnie we wczesnym wieku X. Jest znakomitym przykładem bizantyjskiej architektury. Jego pięć kopuł wzniesiono na planie krzyża. Obok kościoła znajduje się turecki meczet, świadek długiej i pokojowej Grekami i Turkami cypryjskimi w tym mieście i na całym Cyprze w czasach, kiedy Turcy jeszcze nie myśleli o polityce konfrontacji i podziału.

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;