Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Świat arrow Afryka arrow Mauritius arrow Mauritius - Informacje praktyczne
Mauritius - Informacje praktyczne

RÓŻNICA W CZASIE
+ 2 godz w lecie, + 3 godz w zimie

PRZYJAZD

Na Mauritius można wybrać się samodzielnie lub wykupić wycieczkę w biurze podróży.

Spółka lotnicza Air Mauritius lata na Mauritius z Frankfurtu, Paryża, Zurychu i Genewy. Przy locie powrotnym jest taksa lotniskowa w większości wliczona w cenę.
Air Mauritius - dyrekcja na Polskę 1-3 rue Chantepoulet, CH-1201 Geneve, tel.: +41/22/7163455, 7320560, faks: 7311690
e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Air Mauritius Centre, Port Louis, tel.: +230/2077070, faks: 2088331, rezerwacje: 207 75 75
Lotnisko Międzynarodowe
Lotnisko Sir Seewoosagur Ramgoo-lam jest oddalone 3 km od Mahe-bourga. Do jego nowoczesnego wyposażenia zalicza się bary, banki, pocztę i sklepy duty-free. Odległość od Port Louis 48 km, Grand Baie 70 km, Flic en Flac 45 km, Belle Mare 40 km. tel.: +230/6033030. faks: 6375306
Wycieczki helikopterem
Air Mauritius oferuje nie tylko indywidualne loty na d’Mauritiusem (15 minut 8700 Rs), ale także transfer z lotniska do hotelu (północ 14 550 Rs, zachód/wschód 11 640 Rs). Rezerwacje: +230/6033754/55, e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

FORMALNOŚCI
Do przybycia na wyspę jest potrzebny paszport z datą ważności co najmniej 6 miesięcy do daty jej opuszczenia. Obywatele RP mogą na terenie Mauritiusa przebywać 180 dni w roku kalendarzowym bez wiz, o ile mają bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację zakwaterowania i środki pieniężne (ok. 100 USD na dzień). Wizę wjazdową można uzyskać na lotnisku na podstawie aplikacji wizowej z ambasady Mauritiusa (Paryż, Londyn, Berlin). Po jej wypełnieniu należy załączyć 2 zdjęcia, rezerwację hotelu lub informację o celu podróży i przestać do Immigration Orfice na Mauritiusie.

PRZEPISY CELNE
Przywóz
Osoby powyżej 16 lat, mogą przywieźć: l litr alkoholu wysokoprocentowego, 2 litry piwa lub wina, albo 250 papierosów (5x droższe niż w Europie), 250 gr tytoniu lub 50 cygar, 250 ml wody kolońskiej, do 10 ml perfum. Zakazany jest przywóz narkotyków, materiałów pornograficznych i surowego cukru.
Wywóz
Ważne jest porozumienie Washingtońskie o ochronie gatunków biologicznych, wywóz koralowców i muszli z Mauritiusa jest surowo zakazany.

JĘZYK
Oficjalnym językiem jest j. angielski. Na porządku dziennym jest j. francuski i j. kreolski. Czasem można usłyszeć różne języki orientalne.

KLIMAT
Wyspa znajduje się na półkuli południowej w subtropikalnym/tropikalnym klimacie. Lato nastaje, kiedy w Polsce jest zima, i odwrotnie. Temperatury powietrza w sierpniu wynoszą od 19 °C a w styczniu do 31 °C. Temperatura wody waha się w granicach 22 - 27 °C. Między grudniem i kwietniem mogą występować cyklony.
Miesiące od grudnia do września są najlepsze do nurkowania, ponieważ jest wtedy najbardziej przejrzysta woda. Od czerwca do sierpnia można się zajmować surfowaniem wzdłuż południowego wybrzeża a od września do marca łowić ryby. W miesiącach zimowych (czerwiec do września) są chłodniejsze wieczory.
Cyklony
Te burzliwe wiatry mogą się pojawić w okresie od grudnia do kwietnia a mogą osiągnąć prędkość do 250 km na godz. Nadejście ewentualnego cyklonu uprzedzają informacje przez radio i w telewizji już kilka dni wcześniej we wszystkich językach występujących na wyspie (tzn. też po angielsku i francusku). Cyklony powstają około 2 000 km na północny zachód od Mauritiusa, jeśli temperatura wody w morzu przez dłuższy okres czasu utrzymuje się powyżej 26 °C a obrót Ziemi zacznie poruszać wielkimi chmurami, które nad powierzchnią wody odparują wielką ilość wody. Przez teren wyspy przechodzą jedynie kilka godzin, mimo to pozostawiają po sobie straszny obraz. Pędzący żywioł szkodzi przede wszystkim wioskom, często zmiata lekkie szałasy mieszkańców, wyrywa drzewa z ziemi i niszczy urodzaj na polach.

UBIÓR
Najlepiej jest wyposażyć się w ubranie plażowe i lekką odzież z bawełny na czas wolny. Nie należy zapominać o okularach przeciwsłonecznych. W miesiącach zimowych w czerwcu i wrześniu polecamy na chłodne dni wełniany sweter. Po zachodzie słońca należy się poruszać w odzieży z długimi nogawkami i rękawami, ponieważ ukłucia moskitów są bolesne. W większych hotelach należy być lepiej ubranym, np.: w garnitur z krawatem.

ŚWIĘTA NARODOWE
1.1 i 2.1. (Nowy Rok)
12.3. (Dzień niepodległości/Dzień republiki)
1.5. (Święto Pracy)
15.8. (Wniebowzięcie Panny Marii)
25.12. (Boże Narodzenie).

ZDROWIE / SZCZEPIENIA
Nie wymaga się żadnej szczepionki przy przyjeździe. Podróżni chorzy na żółtą febrę potrzebują potwierdzenia o szczepieniu. W niektórych terenach wiejskich, za wyjątkiem wyspy Rodrigues, np. w Parku Narodowym Black River Gorges przez cały rok istnieje ryzyko malarii wyłącznie w niezłośliwej postaci (Virax). Ukąszenia moskitów i innych owadów mają miejsce czasem po deszczach. Ze względu na koralowce i jeże wodne do wody należy wchodzić w odpowiednich butach. W razie zachorowania do dyspozycji są prywatne kliniki (płatność w gotówce), albo szpitale państwowe (leczenie bezpłatne).

TRANSPORT
Samochodem

Wyspę przecina 1800 km dróg asfaltowych. Ponieważ są raczej wąskie, czasem trzeba cierpliwości. Prawo jazdy: wystarczy krajowe, które należy mieć zawsze pod ręką. Zasady ruchu: według wzorów z Anglii, jeździ się po stronie lewej. Biały pas wzdłuż linii jazdy oznacza pierwszeństwo. Na pasie poprzecznym należy respektować pierwszeństwo na drodze. Na rondzie pierwszeństwo ze strony prawej. Na stacjach benzynowych można zakupić karty do parkowania na czas określony. Ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym 50 km/godz, na trasach 80 km/godz. Znaki drogowe są czasami mylące i tajemnicze. Ponieważ niektóre pokazują odległość w milach a niektóre w kilometrach.
Benzyna/stacje paliw: Stacje paliw są otwarte pon - so do 19 godz. Mało które w niedziele, l l benzyny kosztuje 0,50 Euro.
Wynajem samochodu
Kierowca powinien mieć co najmniej 23 lata, posiada prawo jazdy i wniesie opłatę za wypożyczenie samochodu (od 50 Euro za dzień).
Nasza propozycja: Należy sprawdzić czy w cenie jest zawarta opłata za OC. Polecamy zawrzeć dodatkowe ubezpieczenie pojazdu.
AVIS, Port Louis, tel.: +230/2086031
Budget Rent a Car, c/o Mauritours Rose Hill, tel.: +230/4541666
Europcar, Pailles, tel.: +230/2860140
Hertz c/o MTTB Mautourco, 84, Gustave Colin Street, Forest Side tel.: +230/6704301 e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć www.mttb-mautourco.com
Taxi
Urocze, w dużej mierze stare samochody taxi są wszędzie. Do tanich należą tzw. taxi-trains (zbierające taksówki), w których większa ilość pasażerów dzieli się wydatkami. Ceny w takim układzie wychodzą podobnie jak autobus.
Nasza propozycja: Można wziąć taksówkę na cały dzień, za z góry umówioną cenę, a za 6 500 Rs dostaną się Państwo wszędzie.
Autobusem
System autobusów różnych spółek zawiezie Państwa do różnych miast, wiosek, często też na plaże czy pod pamiątki.
Kursują: autobusy dalekobieżne 6.30 - 18.30, Port Louis - Curepipe do godz. 23, a miejskie od 5.30 do 20 godz. Nawet jeśli przystanek jest oznaczony BUS STOP warto zamachać.
Statkiem
Międzynarodowe statki, organizujące wakacyjne rejsy, kotwiczą w Port Louis. Trzy razy w miesiącu odpływają nowoczesne M. V. Mauritius pride na Rodrigues (650 km, rejs trwa 25 godz.) lub na Reunion i Madagaskar. Mauritius Shipping Corporation, Batiment Nova, l, Military Road, Port Louis tel.: +230/2425255, faks: 2425245
Łodzie wycieczkowe
Małe łódki pływają z hotelu na pobliskie wysepki za opłatą wożą też pasażerów, którzy nie mieszkają w hotelu. Dwa razy dziennie z Port Louis na Grand Baie odpływa kata-maran Harris Wilson tam i z powrotem.

WALUTA l PIENIĄDZE
l rupia maurytiuska (Rs) = 100 centów. W obiegu są monety 0,20,0,50, l, 5, 10 Rs, banknoty 25, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 Rs. l Euro = 32 Rs. Obcą walutę można wymienić w bankach i hotelach. Powrotna wymiana rupii na inną walutę jest możliwa jedynie w banku na lotnisku po okazaniu się dowodem wymiany.
Karty kredytowe
Na wyspie wszędzie są przyjmowane karty American Express, Dinners, Master Card i Visa.
Banki
Na lotnisku, w miastach i w niektórych wioskach. Godziny otwarcia: pon - pt 9 - 15 godz. W Port Louis Bank of Mauritius na Avenue Reine Elizabeth l ma otwarte w sobotę od 9 do 12 godz. Euroczeki nie są wypłacalne. Kto posiada kartę kredytową, może skorzystać z automatów do wymiany pieniędzy.

POCZTA, TELEFON
Główny Urząd pocztowy:
Port Louis, Quay Street tel.: +230/2082851, faks: 2129640 Godziny otwarcia poczty: pon - pt 8.15 -16, so 8.15 -11.45
Nasza propozycja: listy i widokówki polecamy nadawać w hotelu, przyjdą szybciej.
Trzyminutowa rozmowa z Warszawą kosztuje około 120 Rs. Ceny w hotelach: l minuta ok. 110 -160 Rs.
Znaczki
Specjalne znaczki pocztowe we wspaniałych kolorach z motywami wyspy zachwycą zbieraczy z całego świata.

PIERWSZA POMOC
Policja, lekarz pierwszej pomocy: 999. Należy się pytać o pogotowie. Policja: 208-7013/20, Straż pożarna: 995

GASTRONOMIA
Z trzciny cukrowej jest produkowany znakomity rum. Wino na wyspę jest przywożone z RPA, Francji, Wioch i Nowej Zelandii. Z winogron importowanych z Hiszpanii i Francji, produkuje się na wyspie miejscowe wino, które jest względnie tanie (od 8 Euro). Restauracje oferują smakoszom najrozmaitsze menu, z trzech dań za 30 Euro. Proste indyjskie curry można kupić za 3 Euro. W Port Louis wiele gospod i restauracji jest zamknięte wieczorem, w niedziele i święta. W lokalach, które są uzależnione od turystów, sytuacja jest odwrotna. 10% podatek jest doliczany do wszystkich hotelowych i restauracyjnych cen. Napiwki nie są oczekiwane od klientów, ale są mile widziane (do 10 %).
Kiedy gotujemy sami
Kto wynajmie apartament musi się zaopatrzyć sam w żywność. Świeżą można kupić na jednym z wielu targowisk, gdzie znajdują się stoiska lub hale z mięsem i rybami. We wszystkich osadach są sklepy w których można kupić prawie wszystko. W większych miastach jak Grand Baie czy Curepipe są supermarkety.

ELEKTRYCZNOŚĆ
Na całej wyspie jest 220 volt.

KAFEJKI INTERNETOWE
Cyberville, 64, Rue Etienne Peelerau, Port Louis tel.: +230/2162148, faks: 2167098
Cyberworld Ltd., Place Margeot, Rose Hill, tel.: +230/4674144

FOTOGRAFOWANIE l FILMOWANIE
Surowy zakaz fotografowania i filmowania obowiązuje na lotnisku, w porcie i w okolicach obiektów wojskowych. Kto lubi fotografować ludzi, powinien mieć ich zezwolenie. Na wyspie jest drogi materiał filmowy, polecamy wziąć sobie własny z domu.
Najlepsze zdjęcia morza wychodzą w południe, kiedy najlepiej widać turkusowy kolor.

KASYNA
Dużo wielkich hoteli - Berjaya, Troux aux Biches, La Pirogue i One & One Le Saint Geran - posiada własne kasyna, w których mogą zagrać i goście z zewnątrz w ruletkę, black Jacka czy baccarę (także z krupierkami) od godz. 21 do wczesnego ranka.

KĄPANIE BEZ STROJÓW KĄPIELOWYCH
Z powodów religijnych jest surowo zakazane kąpanie bez ubrania.
W wielkich hotelach na strój topless przymrużają oko.

MIARY/WAGI
Korzysta się z angielskich miar i wag, też z systemu metrycznego. Może się wydarzyć, że jest podana cena za kilogram owoców, a potem ważone są w funtach.

ŻYCIE NOCNE
Życie nocne na wyspie koncentruje się wokół hotelu i dyskotek w Grand Baie, duży ruch panuje w wielu barach i knajpkach.

PARKI NARODOWE
Black River Gorges National Parc, Infocentrum, tel.: +230/4644016
Mauritius Wildlife Foundation, Infocentrum, Port Louis, Edith Cavell Street, wolno żyjące w przyrodzie ptaki, tel.: +230/2111789 e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć www.mauritian-wildlife.org.

ZORGANIZOWANE WYCIECZKI
Biura podróży oferują zorganizowane wycieczki po wyspie do najciekawszych atrakcji, w hotelach lub w biurach.
Mauritours 5, Yenkatesananda Street, Rosę Hill, tel.: +230/4641666, faks: 4541682 e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
MTTB-MAUTOURCO, Gustave Colin Street, Forest Side tel.: +230/6704301, faks: 6743720 e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

ZASADY ZACHOWANIA
Przy odwiedzaniu świątyń religijnych należy się odpowiednio ubrać (żadne spodenki, minispódniczki itp.) przed wejściem do świątyni buddyjskiej lub meczetu zdjąć buty.

PRODUKCJA CUKRU
Belle Vue Harel i Belle Vue Mauricia w Mapu
Flacq Union of Estates Limite (FUEL) w pobliżu Centre de Flacq jedna za największych na świecie, zwiedzenia we wszystkich odbywają się od czerwca do listopada od 16.30

PLANTACJE HERBATY
Corson Tea Estate, Curepipe tel.: +230/6752588

MUZEA
L'Aventure du Sucre, Beau Plan tel.: +230/2430660, pon - niedź 9-18
Bois Cheri, Tyack, muzeum herbaty, tel.: +230/6261513, pon - so 10 - 17
Domaine Les Pailles, około 6 km od Port Louis, tel.: +230/2124225 pon-niedź 9-16.30
Textile Museum, Floreal Sauare, Floreal, tel.: +230/6988007 pon - so 10 -18
Comajora Słup Model Museum La Brasserie, Forest Side tel.: +230/6700301, niedź zamknięte
Robert Edward Hart Museum Souillac, tel.: +230/6256101 śr zamknięte
Martello Towers, Le Preneuse tel.: +230/4936648, pon zamknięte
Naval Museum, Mahebourg tel.: +230/6319329 pon, śr, pt, so, niedź 9.30 - 16
Eureka Creole Museum, Montage Ory, Moka, tel.: +230/4334951 pon - pt 9 -17, so 9 -16, niedź 9-15
Sookdeo Bissoondoyal Museum Tyack, tel.: +230/62633732 śr zamknięte
Fréderik Hendrik Museum, Vieux Grand Port, tel.: +230/6344319 niedź po poł. zamknięte


INFORMACJE TURYSTYCZNE

Mauritius Tourism Promotion Authority, Air Mauritius centre, 11 piętro, John Kennedy Street, Port-Louis,
tel.: +230/2101545,
faks: 2125142
e-mail: Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
www.mauritius.net
www.mauritiustourism.co.uk

Informacje udostępnione przez Mauritius Tourism Promotion Authority w Port-Louis.

WYCIECZKI NA MAURITIUS

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;