Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
MAZURY - rok 2000
WARMIA, MAZURY, SUWALSKIE, BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY, ŁOMŻYŃSKIE, SIEDLECKIE, LUBELSKIE, RADOM:

13 LIPCA 2000R.

1.jpg


Moja druga wyprawa rowerowa wiodła trasą:

od OSTRÓDY do ELBLĄGA statkiem turystycznym po kanale elbląskim, pochylniami i jeziorami - dalej PKP do BRANIEWA I ROWEREM PO MAZURACH trasą przez - PIENIĘŻNO - LIDZBARK WARMIŃSKI - BISZTYNEK- RESZEL - ŚW.LIPKA - GIERŁOŻ K/KĘTRZYNA - SZTYNORT - STRĘGIELEK - BANIE MAZURSKIE - WILKASY - DUBENINKI - STAŃCZYKI - WIŻAJNY - SEJNY - AUGUSTÓW - i dalej przez PARK BIEBRZAŃSKI - GONIĄDZ - WYSOKIE MAZOWIECKIE - CIECHANOWIEC - WILGA - MACIEJOWICE - RYCZYWÓŁ - DO RADOMIA.

Łącznie przejechaliśmy z kolegą Edmundem Gierczakiem 800 km/osiemset/.

Wyprawę rozpoczęliśmy z Ostródy skąd turystycznym statkiem rzecznym przez 10 godzin płynęliśmy przepiękną trasą wodną tj. jeziorem Drwęckim, kanałem elbląskim, jeziorami: Ilińsk, Ruda Woda, Sambród i Drużno do Elbląga. Wzdłuż wodnej trasy mija się przepiękne śluzy umożliwiające wpłyniecie z jeziora do kanału gdzie występuje pomiędzy nimi różnica poziomu wody sięgająca kilku metrów.
Niesamowite wrażenia pozostawiają pochylnie: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelonki, Całuny łączące te odcinki kanału Elbląskiego, pomiędzy którymi przeszkodami są wzgórza lub wzniesienie oraz jeziora między którymi występuje różnica poziomu lustra wody sięgająca kilku metrów.. Wówczas statek na odcinku kilkuset metrów jest przeciągany liną na urządzeniu przypominającym podwozie wagonu kolejowego. Urządzenia otwierające śluzy oraz napędzające pochylnie pochodzą z XIX wieku i w większości są oryginalne.

Z Elbląga do Braniewa udaliśmy się pociągiem wzdłuż linii brzegowej Zalewu Wiślanego. Od Braniewa jechaliśmy już tylko rowerami. Podobnie jak w poprzednich i późniejszych wyprawach noclegi urządzaliśmy we własnych namiotach. Warunkiem bezpieczeństwa jest ich rozbicie u gospodarza w obrębie jego zabudowań, na campingach strzeżonych lub na terenie ośrodków wypoczynkowych. Dobrze jest, aby o nocowaniu takich turystów wiedzieli sąsiedzi lub Sołtys. Polecam namioty i śpiwory alpinusa. Karimata i dres zapewni w miarę wygodne spanie. Problem żywienia staramy się rozwiązać w dwojaki sposób tj., jeśli na trasie są bary wówczas korzystamy z tej formy żywienia, przy najmniej obiadu. Nie mniej jednak w większości są odcinki trasy, że przez 70 czy też 80 km. nie ujrzysz baru lub restauracji. Pozostaje sklep i niezbędny wymóg zabierania ze sobą zapasu artykułów żywnościowych, kochera oraz palnika gazowego lub spirytusowego.

Z bardziej interesujących miejsc i miejscowości niezapomniane pozostały mi wrażenia z pięknego Szlaku Kopernikowskiego od Braniewa do Lidzbarka Warmińskiego przez Pieniężno na trasie, którego droga przez kilkadziesiąt kilometrów jest obsadzona lipami. Zapach kwiatu lipowego oraz szum setek tysięcy pszczół w tych drzewach pozostaje w pamięci. Z miejscowości mazurskich i suwalszczyzny warto zobaczyć ruiny kwatery Hitlera tzw. Wilczy Szaniec w Gierłoży k/Kętrzyna, dawną siedzibę hrabiego Lehndorfa w Sztynorcie, który uczestniczył w spisku na Hitlera. Ciekawa trasa jest na odcinku od Bań Mazurskich do Augustowa przez Dubeninki, Stańczyki i wiadukty, Żytkiejny, Wiżajny i Sejny. Pomiędzy Żytkiejnami a Wiżajnami znajduje się trójgranica Polski, Litwy i Rosji

Dwa dni przebywaliśmy u mojego kolegi Marka w pensjonacie we wsi Stręgielek k/Pozezdrza. Bardzo ładna miejscowość z daleka od ruchliwych traktów i wokół jezior nie zatłoczonych turystami. Tam można na wypożyczonej od Marka łódce pływać przez cały dzień po przepięknej czystej rzece Sapinie oraz jeziorach Wilkas, Pozezdrze i Gołdapiwo.
Za Augustowem w miejscowości Białobrzegi trasa wiodła przez Biebrzański Park Narodowy. Przez ok 80 km od Grabowych łąk przez Dębowo, Dolistowo, Goniądz, Osowiec, Olszowa Droga, Gugny do Strękowej Góry, trasa wiodła wzdłuż dzikiej i malowniczej rzeki Biebrzy oraz łąk bagn biebrzańskich.
W drodze do Radomia jechaliśmy malowniczymi zakątkami Zabużańskiego Parku Krajoznawczego oraz wzdłuż Wisły od Wilgi do Maciejowic – znanych z bitwy Tadeusza Kościuszki z wojskiem rosyjskim.

Pozdrowienia:
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
http://www.mtb.radom.com.pl/

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;