Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Trasa wzdłuż Pilicy
 Wiosenna trasa rowerowa wzdłuż Pilicy

Miłośnikom przyrody, pięknych wiosennych łąkowych i nadrzecznych krajobrazów polecam wycieczką rowerową wzdłuż Pilicy. Koniecznie w najpiękniejszym okresie wiosny, jakim jest miesiąc maj przepojony intensywną kolorystyką lasów i nieskoszonych łąk z kwiatami pełnej palety barw. Tak urokliwe miejsca spotykamy również wzdłuż rzek: Radomki, Iłżanki, Zwolenianki i Krępianki. Wiosenną wycieczkę rowerową wzdłuż Pilicy rozpoczynamy z Warki, dokąd możemy się udać rannym pociągiem z Radomia. Aby ją pokonać powinniśmy korzystać z mapy, ponieważ przebiega w większości drogami gruntowymi i leśnymi duktami.

Trasa proponowanej wycieczki jest następująca:
WARKA - KĘPA NIEMOJEWSKA - BIAŁA GÓRA - BIAŁOBRZEGI - WYŚMIERZYCE - OSUCHÓW - TOMCZYCE - GRZMIĄCA nad Pilicą - RADOM przez BUKOWNO I MŁODYNIE

Wysiadając w Warce z pociągu kierujemy się na most na rzece Pilica tj. drogą w kierunku na Kozienice. Na moście zatrzymujemy się na kilka minut, aby popatrzeć na piękne zakola dziko płynącej rzeki. Kilkaset metrów za mostem po prawej stronie spotykamy pomnik w kształcie cokołu o wysokości ok 4 m postawiony w 1933r z okazji ukończenia budowy drogi relacji Warka – Głowaczów - Kozienice. Przed pomnikiem skręcamy w prawo w drogę asfaltową prowadzącą do odległej o ok 5 km Kępy Niemojewskiej. Jest to odcinek dobrej drogi asfaltowej biegnącej sosnowym lasem upiększonym brzozowymi zagajnikami. Miejscami spotykamy przepiękne sosny o rozłożystych, szerokich koronach i zwisających grubych konarach. To nietypowe drzewa całkowicie odmienne od sosen rosnących w zwartych obszarach leśnych. Podobne spotkać można niekiedy przy traktach drogowych oraz samotnie rosnące na otwartych przestrzeniach.

Pierwszym etapem wiosennej trasy wzdłuż Pilicy jest dotarcie do stodół na Michałowskich Łąkach. Dotrzeć do nich musimy pokonać wspomniany odcinek ok 6 km asfaltowej drogi do Kępy Niemojewskiej, niedużej wioski położonej na skraju lasu wśród łąk nadpilickich. Tu spotykamy domki letniskowe, ale również i gospodarskie zagrody wiejskie. W Kępie Niemojewskiej kończy się asfalt i kontynuujemy wycieczkę drogą gruntowo – piaszczystą przez sąsiednią wieś Budy Grzegorzewskie do Białej Góry. Droga prowadzi przemiennie zagajnikami leśnymi a miejscami z prawej strony towarzyszą nam nadrzeczne łąki, a gdzieś niedaleko o kilometr lub dwa z prawej strony zakolami płynie Pilica.
Droga miejscami staje się bardzo uciążliwa do tego stopnia, że kilkoma odcinkami po kilkaset lub kilkadziesiąt metrów rower musimy prowadzić z powodu sypkiego i głębokiego piachu.
Po pokonaniu ok 11 km wjeżdżamy do Białej Góry. Z drogi z lekkiego wzniesienia podziwiamy piękne zakola rzeki Pilica oddzielonej od drogi pasmem łąk ubarwionych dywanem kwiatów i świerzą zielenią traw.

Krajobraz jest przeplatany oczkami wodnymi, wierzbami i drewnianymi płotkami wyznaczającymi niewielkie pastwiska.

Tuż przy barze odpoczywamy lub zaliczamy spacer brzegiem Pilicy.
Kontynuujemy wycieczkę tą samą drogą w kierunku przed siebie, aby po pokonaniu kolejnych 5 km duktami leśnymi, lasem i zagajnikami leśnymi osiągnąć stodoły na łąkach Bud Michałowskich. Po przejechaniu 5-ci kilometrowego odcinka, z prawej strony kończy się las i przed skrzyżowaniem naszej drogi z duktem leśnym obserwujemy prawą stronę. Powinniśmy zauważyć w odległości ok 200m wysokie charakterystyczne strachy na ptaki tj. długie tyczki drewniane o wysokości ok 6 m z zawieszonymi garnkami, kolorowymi chustami i szmatami.

To za nimi na łąkach znajdują się wolno lub grupowo stojące drewniane stodoły kryte strzechą służące przechowywaniu siana przez rolników pobliskich wiosek: Michałów i Bud Michałowskich.

Pokonałem wiele tras rowerowych po ziemi radomskiej i tak charakterystycznych stodółek nie widziałem. Są stare postawione kilkadziesiąt lat temu i po paru latach znikną z krajobrazu.
Wracamy od stodół do skrzyżowania, z którego kierujemy się w lewo na południe drogą leśną do wsi Stara Wieś, którą osiągamy po przejechaniu ok 3 km. Licznik w Starej wsi wskaże nam 22 km pokonanej trasy tej wycieczki. Stara Wieś znajduje się na skraju lasu, jednak, aby do niej wjechać, opuszczając las musimy ok 300 m prowadzić rower głębokimi koleinami puszystego piachu. Nie pomogą szerokie opony oraz próba jechania rowerem poboczem gdzie piach również jest grząski. Ale takie utrudnienia są bardzo pozytywnym urozmaiceniem każdej wycieczki rowerowej. Przez Starą Wieś oraz Pokrzywno i Budy Bieńkowskie korzystając z mapy należy dotrzeć do letniskowo rolniczej wsi Brzeźce.
Odcinek ok 5 km od Starej Wsi do Brzeźc pokonuje się polnymi duktami piaszczystymi i szutrowymi.

Wioski te, a w zasadzie jakby zapomniane przysiółki z pięknymi łąkami, pasącymi się końmi na wydzielonych sztachetkami pastwiskami oraz strumykami wodnymi tworzą przepiękne krajobrazy. Nie spodziewałem się, że tak blisko Radomia są ładne miejsca, miejsca spokoju, harmonii z przyrodą i zatrzymanych w czasie.

Z Brzeźc przez kolonie Brzeźce docieramy droga asfaltowa do Białobrzeg. Kolejnym ciekawym miejscem tej wycieczki jest nadpilickie miasteczko Wyśmierzyce i aby je osiągnąć musimy pokonać od Białobrzeg 10-ci kilometrowy odcinek dobrej drogi asfaltowej. Wyśmierzyce są jednym z najmniejszych miasteczek w Polsce. Jest pięknie położone w dolinie Pilicy a uroku dodaje drewniana zabudowa uliczek.

Miasteczko stwarzające bardzo dobre warunki do wypoczynku i rekreacji.Drewniana zabudowa miasteczka od północy graniczy z pasem łąk i oddaloną o kilka kilometrów rzeka Pilicą. Opuszczamy Wyśmierzyce i utwardzonymi ścieżkami oraz drużkami pokonujemy odcinek ok 4km łąk, aby dostać się do drewnianego mostu na Pilicy we wsi Ouchów położonej na jej przeciwległym brzegu. Lekkie już zmęczenie zrównoważy nam widok przepięknych łąk i różnokolorowych kwiatów, śpiewy ptaków i ćwierkanie świerszczy. Krajobraz upiększają charakterystyczne nadrzeczne wierzby oraz oczka i strumyki wodne.
Starym drewnianym mostem przekraczamy Pilicę do znajdującej się na jej przeciwległym brzegu wioski Osuchów z której już wzdłuż przeciwległego brzegu w kierunku na zachód jedziemy przez Borowie, Świdno i Michaiłowice do wioski Tomczyce. Jest to 12 kilometrowy odcinek drogi asfaltowej relacji Białobrzegi – Nowe Miasto. Z lewej strony towarzyszą nam krajobrazy łąkowe i pól uprawnych. Tu również spotykamy przepięknie ukwiecone łąki godne utrwalenia fotograficznego.

We wsi Świdno obejrzeć należy ciekawy zespół pałacowo parkowy z XIX wieku składający się z pałacu, spichlerza i parku. Piękny biały pałac jest usytuowany w środku parku a od strony południowej dojścia broni zakole wodne z liliami i przepięknymi wierzbami płaczącymi, których witki zwisają do tafli wodnej tworzącej ich odbicie lustrzane. W Tomczycach ponownie przekraczamy Pilicę również podobnie jak w Osuchowie starym drewnianym mostem zbudowanym na drewnianych palach, dzisiaj całej konstrukcji już spróchniałej. Przed załamaniem się mostu część jezdna została wyłożona grubymi blachami stalowymi, ale i tak nie odważyłbym się przejechać samochodem a miejscowi rolnicy podejmują takie ryzyko. Na odcinku od Białobrzeg do Nowego Miasta z mapy wynika, że takich mostów powinno być kilka i stanowią podobnie jak stodoły w rejonie Bud Niemojewskich widok bardzo ciekawy, ale już i bardzo rzadki. Warto je zobaczyć przed ich zniknięciem z u uwagi na starość i postępującą naturalną dewastację.
Z mostu, drogą przemiennie piaszczystą i utwardzonym duktem wśród łąk kierujemy się w lewo wzdłuż Pilicy do oddalonej ok 3 km wioski Ulaski Stramirowskie i Ulaski Grzmiące. Towarzyszy nam z lewej strony widok płynącej zakolami Pilicy z pasącymi się na łąkach końmi, z prawej strony pola uprawne i pojedyncze zabudowania. W Ulaskach Stramirowskich wjeżdżamy już w drogą asfaltową i zostawiamy z boku Pilicę. W wiosce Grzmiąca licznik wskazuje 69 km i w niej kończy się etap „pilicki” tej wycieczki.

Z Grzmiącej do Radomia można udać się dowolnie wybranymi na mapie drogami. Ja wybrałem trasę przez wioski Bukowno, Młodynie, Maksymilianów Kaszewską Wole, Żabią Wolę do Jankowic. Na skrzyżowaniu w Grzmiącej skręcamy na południe w kierunku Potworowa. Pokonujemy lekkie wzniesienie i po przejechaniu ok. 8 km w Wojciechowie skręcamy w lewo na Grotki, Bukowno. W Jankowicach szukamy przeprawy przez Radomkę na również przepiękne nadrzeczne łąki, którymi przez ok 2 km docieramy do wsi Sosnowica i Piachy niedaleko Piastowa. Przez Podłężną i Klwatkę Szlachecką osiągamy Radom. Całość tej długiej wycieczki wyniesie ok 130 km.

Koniecznie zabrać mapę pt. Okolice Radomia lub mapy topograficzne „Tomaszów Mazowiecki arkusz M-34 – 17/18 oraz „Góra Kalwaria” arkusz M-34-7/8 i „Radom” arkusz M34-19/20 dostępne w radomskich księgarniach.
 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;