Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Trasa wokół Starachowic
 Trasa wokół Starachowic

Jest to bardzo ładna trasa turystyczno krajoznawcza, która na pewnych odcinkach jest dość trudna. Całkowita długość wynosi 62 km. W znacznej mierze biegnie przez kompleksy leśne Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, lasy iłżeckie oraz tereny miejskie Wąchocka i Starachowic. Jeśli wyjazd z Radomia i powrót do Radomia będzie rowerem wówczas dojdzie dodatkowo 60 km. i w sumie wyniesie ok. 130 k. Można dojechać do Starachowic lub Wąchocka pociągiem PKP. Też fajnie. Ponieważ trasa wokół Starachowic tworzy pętlę, można rozpocząć ją pokonywać z każdego miejsca. Załączona mapka dość szczegółowo przedstawia tą trasę.

Ja wyjechałem rowerem z Radomia kierując na Sołtysów i dalej przez ZALESICE, POMORZANY, OSINY, TRĘBOWIEC I MIRZEC. Po ok. 2 godz. osiągnąłem skraj WĄCHOCKA – miasta kawałów.

„ Podobno ludzie w Wąchocku w kościele podczas nabożeństwa nie klękają, ponieważ zelówki od butów ginęły”

Odcinek tej trasy do Wąchocka prowadzi cały czas przez tereny wiejskie i można podziwiać przyrodę pól uprawnych, zagajniki leśne oraz strumyk rzeki Iłżanki w okolicach Trębowca. Baczny obserwator zauważy czasem sarny, kozły, zająca, lisa lub ptaka drapieżnego oraz chatę wiejską krytą strzechą.

20.jpg

 Przed wjazdem do Wąchocka tj. na skraju lasu można na chwile skręcić w lewo przy budynkach leśnictwa i po ok. 100m zobaczymy, dzisiaj już rzadki widok a mianowicie płyta grobowa z krzyżem brzozowym gdzie polegli i są pochowani sanitariusze radzieccy. Zjeżdżając do Wąchocka przywita nas już chyba wiekowa figurka św. Jana, stary zniszczony pałac Schoenberga, ruiny upustu na Kamiennej z czasów St. Staszica, późnoromański klasztor Cystersów z I poł. XIw. oraz znajdujące się tam muzeum pamiątek związanych z ruchami oddziałów powstańczych i partyzanckich. Przed klasztorem przywita nas pomnik słynnego SOŁTYSA a w rynku pomnik dowódcy oddziałów partyzanckich AK mjr Piwnika „PONUREGO”.

21.jpgZ Wąchocka kierujemy się na południe drogą asfaltową pod górę do wsi Rataje i wjeżdżamy do lasu gdzie prawie cały odcinek aż do wioski Bronkowice stanowi droga z tzw. kocimi łbami. Utrudnienie wynagrodzi widok pięknego lasu i miejsca, które należy zobaczyć a mianowicie; bardzo ładny zalew „Mostki” na potoku Żarnówka, mogiły poległych partyzantów od Ponurego usytuowane wzdłuż drogi oraz Rezerwat i uroczysko Wykus – miejsce stacjonowania partyzantów AK zgrupowania mjr Piwnika – Ponurego.

 NNa uroczysku wzgórza Wykus znajduje się pomnik – kapliczka wszystkich poległych w walce i zmarłych po wojnie żołnierzy zgrupowania AK „ Ponury”.

22.jpgNa cokole pomnika są nazwiska poległych partyzantów w walce w czasie okupacji natomiast tabliczki na murku zawierają nazwiska żołnierzy zmarłych po wojnie żyjących w kraju jak i poza jego granicami. Wzdłuż drogi znajdziemy kilka innych miejsc z pomnikami i krzyżami świadczących o działalności oddziałów AK w tym rejonie.


Od wsi Bronkowice droga na odcinku do Radkowic jest asfaltowa, prawie żadnego ruchu samochodów. Podziwiamy Góry Świętokrzyskie z widokiem na na św. Krzyż.

 Z Radkowic po zwiedzeniu zabytkowego starego z 1621r. drewnianego kościoła kierujemy się zgodnie z oznaczeniem ścieżki rowerowej na południe i wjeżdżamy do lasu. Jedziemy leśnym duktem i ścieżkami, pokonujemy brody rzeczek i strumyków. Droga dość nierówna i pozostawia dobre wrażenia. Wjeżdżamy na zalew Lubianka w Starachowicach gdzie można się wykąpać i popływać w czystej wodzie. Przez Starachowice kierujemy się drogą zgodnie z oznaczeniami ścieżki rowerowej. Warto zwiedzić zabytkowy Zakład Wielkiego Pieca czynny w latach 1900 – 1968 oraz samo miasto z racji bardzo ładnego położenia. Starachowice to miasto fabryki Stara, która w latach 70-tych rocznie produkowała ok. 25 tys. samochodów ciężarowych.
Po drodze do Wielkiego Pieca można wypić piwko w kawiarence zlokalizowanej nad stawami na rzece Kamienna, tuż przed przejazdem kolejowym. Stawy starachowickie obfitują w ptactwo rzeczne a miłośnicy wędkowania mogą pomoczyć kije. Starachowice są pięknie położonym miastem w dolinie rzeki Kamienna. Otoczone lasami i rozlokowane w dolinie tej rzeki oraz na wzgórzach po obu jej stronach . Moc zieleni i wody. Można zboczyć wzdłuż torów w kierunku na Wąchock i odpocząć nad pięknymi zakolami Rzeki Kamienna.

23.jpg

 Ze Starachowic prowadzą ścieżki rowerowe w kierunku na Ostrowiec Św., Krzemionki Opartowskie i Bałtów oraz w kierunku na Skarżysko Kamienna i okolice.

Po zwiedzeniu miasta zgodnie z mapką trasy rowerowej wjeżdżamy do lasów starachowickich i kierujemy się do wioski Lipie przepięknie położonej w środku kompleksu leśnego. Odpoczywamy i kierujemy się na zachód bardzo dobrą leśną droga szutrową do Wąchocka przecinając drogę Starachowice – Radom. Tu można pędzić na odcinku ok. 10 km. Nic nie przeszkadza.
Do Radomia wracamy PKP przez Skarżysko Kam. lub rowerem przez Mirzec, Trębowiec, Osiny gdzie skręcamy w polna drogę i dalej przez, Polany, Pomorzany, Łączany , Zalesice i Gębarzów. Jesteśmy domu. Po drodze udało mi się sfotografować piękny widok zachodzącego słońca.

Trasę tą przejechałem kilka razy od Radomia i z powrotem . Z racji jej uroku i sprawdzenia się kondycyjnie będę ja pokonywał coroczne z pewnymi modyfikacjami, co do miejscowości.

Opuszczając Wykus można skierować się do Bodzentyna, Św. Katarzyny lub Nowej Słupi. W niedalekich Psarach można zobaczyć ośrodek łączności satelitarnej a w Michniowie mauzoleum martyrologii wsi polskiej.

Uwaga: Trasa jest wytyczona znakami ścieżki rowerowej

Pozdrowienia:
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
http://www.mtb.radom.com.pl/

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;