Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Trasa szlakiem partyzanckim Hubala
  Trasa rowerowa szlakiem partyzanckim "Hubala"

Jeżeli ktoś chce połączyć przyjemność turystyki rowerowej terenami leśnymi z pokonywaniem przeszkód w postaci podjazdów i zjazdów po błotnistych, kamienistych, szutrowych szlakach i ścieżkach oraz sprawdzenia swojej kondycji polecam trasy lasami przysuskimi i koneckimi. Tereny te pod względem krajoznawczym, koniecznością pokonywania różnych przeszkód naturalnych i utrudnień są dla rowerzystów o wiele ciekawsze od terenów pod radomskich.

Ja zaliczyłem kilkanaście tras w tym rejonie, co prawda niezbyt odległych od Radomia np.
Szydłowiec – Chlewiska – Skłoby – Hucisko - Furmanów – Smarków – Stara Kuźnica – Piła – Niekłań Wielki – Huta – Szydłowiec – Radom.

lub

Przysucha – Ruski Bród – Stara Kuźnica – Końskie – Sielpia – Niebo - Piekło – Końskie – Piła – Smarków – Wielka Wieś – Niekłań Wielki – Rezerwat Skałki - Antoniów – Huta - Chlewiska – Szydłowiec – Radom.

Wycieczki te i inne w tym terenie liczyły od 90 do 110 km. Wyjątkowo ta od Przysuchy do Sielpi i Radomia liczyła 150 km. Każdorazowo na miejsce startu udawałem się z Radomia do Przysuchy i Drzewicy pociągiem PKP lub samochodem osobowym z rowerem na dachu do Szydłowca.

Polecam ostatnio pokonaną trasę o długości ok. 95km. W tym ok. 50 km leśnymi drogami o różnej skali trudności tj. błotnistymi, kamienistymi oraz szutrowymi i utwardzonymi ścieżkami. Ok. 60 km prowadzi czerwonym szlakiem turystycznym – Szlakiem Partyzanckim Hubala. W tym terenie znajdziemy bardzo dużo pomników i płyt upamiętniających walki partyzantów w okresie II wojny światowej oraz majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Znajdziemy również miejsca pacyfikacji wsi kieleckich oraz walk powstańczych 1863r.

Wycieczkę rozpoczynamy w Bielinach k/Drzewicy, dokąd należy dojechać pociągiem PKP odchodzącym z Radomia o godz. 748. Przewóz roweru nie nastręcza żadnych trudności. Wagony posiadają podwójne rozsuwane drzwi.

Trasa wycieczki jest następująca:
BIELINY – GIELNIÓW – GAŁKI – RUSKI BRÓD – HUCISKO – SKŁOBY – STEFANÓW – CHLEWISKA – do Radomia przez wioski: Zaława – Cukrówka - Ostałów – Krzciecin – Ziomaki – Łaziska – Guzów – do drogi E7 i Radom.

Po wyjściu z pociągu udajemy się droga asfaltową do Gielniowa. Po przejechaniu ok. 4 km. przekraczamy drogę nr 44 Przysucha – Piotrków Trybunalski i jedziemy prosto do wioski Gałki.
W Bielinach należy zatrzymać się i zobaczyć kościółek drewniany z 1780r. Jest w bardzo dobrym stanie, o czym świadczy załączone zdjęcia.

Przekraczając drogę w Gielniowie i po przejechaniu ok. 2 km zauważymy znak czerwonego szlaku i od tego miejsca należy się kierować zgodnie z oznaczeniami usytuowanymi na drzewach, w kilku przypadkach na kamieniach przy trakcie. Należy szczególnie zwracać uwagę na oznaczenia przy rozwidleniach ścieżek i dróg. Ja kilkakrotnie zagubiłem się i musiałem wracać do ostatniego znaku. W sumie wiąże się to z zaliczeniem dodatkowo kilku kilometrów.
W Gałkach spotykamy pierwszy pomnik upamiętniający partyzantów AK biorących udział w akcji Burza oraz zamordowanych mieszkańców wsi Gałki za pomoc oddziałom mjr Hubala

Z drogi asfaltowej tuż przy pomniku zgodnie z kierunkiem szlaku kierujemy się drogą polną w dół i po ok. 300m wjeżdżamy do lasu pokonując niezbyt szeroki potok, który w dni deszczowe może być głębszy i wówczas na bosaka należy przeprowadzić rower. Wspinamy się w górę ok. 200m i jesteśmy w pięknym kompleksie leśnym. Jedziemy cały czas lasem przez ok. 23 km. Odcinek ten charakteryzuje się pięknym drzewostanem iglastym i liściastym, zjazdami i podjazdami. Po przejechaniu ok. 3 km od Wsi Gałki spotykamy teren bardzo podmokły na odcinku ok. 300 m.
Można jechać, ale jest większe prawdopodobieństwo ugrzęźnięcia. Można ten odcinek ominąć prowadząc rower wśród drzew i wysokich mchów.
Po drodze spotykamy piękne lasy bukowe oraz kapliczki i kolejne pomniki między innymi na odcinku ok. 14 km od Gałek po lewej stronie stoi płyta upamiętniająca zwycięską walkę stoczoną 4 listopada 1944r przez żołnierzy 25 Pułku Piechoty AK pod dowództwem mjr Leśniaka z obławą niemiecką.

Dalej po kilku kilometrach przejeżdżać będziemy rezerwatem źródeł Radomski, może uda się zobaczyć sarny lub lisa. Wyjeżdżając z kompleksu leśnego przechodzimy przez kładkę z belek sosnowych przez strumyk Radomki i jesteśmy w Ruskim Brodzie.
W ruskim Brodzie na frontowej ścianie kościoła należy przeczytać napisy na płytach poświeconych żołnierzom mjr. Hubala oraz partyzantom AK. W wiosce przy drodze do Hucisko stoi pomnik poległych żołnierzy WP i Armii Czerwonej w ofensywie styczniowej 1945r.
Z Ruskiego Brodu jedziemy ok. 1 km w kierunku na Końskie i skręcamy zgodnie ze szlakiem czerwonym w lewo do lasu na Hucisko i Skłoby. Ten odcinek jest o wiele bardziej trudny. Droga i ścieżki są błotniste, koleiny głębokie, miejscami za Huciskiem tzw. kocie łby. Warto się pomęczyć i zostaje satysfakcja oraz przemiłe wrażenia. Również piękne są widoki na wzgórza Niekłańsko Bliżyńskie z okolic pod Skłobami od strony przysiółku Nowinki.

Po drodze mijamy kolejne pomniki w tym za Huciskiem ok. 1 km Kopiec Hubala oraz płytę upamiętniająca starcie z żandarmeria niemiecką. W przysiółku Nowinki stoi kolejny pomnik poświęcony pomordowanym mieszkańcom okolicznych wiosek. Bezpośrednio za pomnikiem w Nowinkach należy skręcić w prawo, ale trudno znaleźć znak szlaku. Należy dokładnie wczytać się w mapę i przy pomocy kompasu określić kierunek na Skłoby. Po drodze mijamy kolejne pomniki w tym za Huciskiem ok. 1 km Kopiec Hubala oraz płytę upamiętniająca starcie z żandarmeria niemiecką. W przysiółku Nowinki stoi kolejny pomnikik poświęcony pomordowanym mieszkańcom okolicznych wiosek. Bezpośrednio za pomnikiem w Nowinkach należy skręcić w prawo, ale trudno znaleźć znak szlaku. Należy dokładnie wczytać się w mapę i przy pomocy kompasu określić kierunek na Skłoby.

W odległości ok. 1 km za pomnikiem należ skręcić lekko w lewo i istnieje prawdopodobieństwo wyjechania w Skłobach. Z tego odcinka są bardzo ładne widoki na okoliczne wzgórza.
W Skłobach można udać się dalej czerwonym szlakiem do Chlewisk i po drodze na Górce Skłobskiej zobaczymy pomnik poświecony walce powstańców styczniowych pod dowództwem płk Dionizego Czachowskiego którzy 22 kwietnia 1863 r stoczyli walkę z Rosjanami. W chlewiskach warto zwiedzić muzeum hutnictwa.
Ja w tej wycieczce z braku czasu i padającego deszczu wybrałem trasę z wioski Skłoby do Chlewisk drogą asfaltową przez Stefanków zatrzymując się przy kolejnych pomnikach pomordowanych mieszkańców w Stefankowie oraz przy pomniku i cmentarzu w lesie Rzucowskim gdzie jest pochowanych ponad 200 mieszkańców spacyfikowanej wsi Skłoby za udzieloną pomoc oddziałom Hubala.

Z Chlewisk wracamy do Radomia przez wioski: Zaława, Cukrówka, Broniów, Krzciecin, Ziomaki, Łaziska, Guzów i do drogi E7 na wysokości wiaduktu nad koleją PKP do Łodzi.

Koniecznie zabrać mapę pt. Okolice Radomia.

Pozdrowienia:
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
http://www.mtb.radom.com.pl/

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;