Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Trasa do rezerwatu Ługi
  Trasa do Ług Helenowskich / Tczowskich /

Opisana trasa turystyczna jest bardzo łatwa pomimo ze jej długość na moim liczniku wynosi 70 km. Wiedzie podmiejskimi wioskami wzdłuż lewej i prawej strony drogi krajowej Radom – Zwoleń.. Trasa jest bardzo przyjazna turystyce rowerowej. Z wyjątkiem krótkiego tj. odcinka ok 500m drogi krajowej ruch samochodów jest niezwykle rzadki. Jak na warunki radomskie i okolic szczególnie polecam ją przejechać. Może ona ulec modyfikacji wg własnego uznania.

Wycieczkę rozpoczynamy w Radomiu z ronda na ul. Słowackiego i tuż za nim ok 200m w kierunku na Iłże skręcam w lewo w ulice Skaryszewską. Jedziemy przez dzielnice domków jednorodzinnych Długojowa. Mijamy z lewej strony lotnisko Sadków a następnie przez wioskę Janów, Małęczyn i cały czas prosto do Grzmucina i Wojsławic gdzie przecinamy skrzyżowanie i z drogi asfaltowej wjeżdżamy w drogę polną wiodąca przez ok 5 km wśród pól i łąk. Z Wojsławic zgodnie z trasą wyznaczona na mapce jedziemy przez Kłonów, Rawicę i Tczów. W Tczowie tuz za kościołem skręcamy na północ w prawo i kierujemy się do  drogi krajowej Radom – Zwoleń. Przecinamy ją prowadząc rower z uwagi na natężenie ruchu samochodów i jesteśmy z drugiej strony tej drogi w Podgórze, w kompleksie leśnym. Kierujemy się na północ prosto na Helenów. Ok 50 m od drogi krajowej skręcamy w prawo i po przejechaniu ok.100m zatrzymujemy się na parkingu leśnym. Z prawej strony parkingu znajduje się częściowo nadpalona gajówka leśna. Tu znajduje się początek rezerwatu Ługi Helenowskie. Na parkingu znajduje się tabliczka informacyjna i opis tras ścieżek przyrodniczo leśnych. Tabliczki informacyjne znajdują się wzdłuż ścieżek i opisują poszczególne części rezerwatu.

Podobno na bagniskach i rozlewiskach leśnych można spotkać czarnego bociana i czaplę oraz wiele chronionych roślin jak np. rosiczkę. Na niektórych rozlewiskach wybudowane zostały drewniane pomosty i z nich możemy podziwiać tę część rezerwatu.

Zwiedzanie rozpoczynamy i kontynuujemy na rowerze. Tuż za parkingiem skręcamy w lewo na północ wzdłuż żerdzi ogrodzenia. Należy zwracać uwagę na białe strzałki namalowane na drzewach określając trasę zwiedzania. Co prawda miejscami są mało zauważalne z uwagi na starość farby. Kierując się wg strzałek wracamy do parkingu i drogi na Helenów. Jedziemy drogą szutrową przez odcinek ok 5 km przez Helenów do Czarnej gdzie już asfaltem skręcamy w prawo na Słupice. Mijamy Słupice i tuz za mostkiem skręcamy w polną drogę w lewo i przez lasek jedziemy do wioski Gzowice. Mijamy Gzowice i skręcamy na południe w drogę asfaltową i zatrzymujemy się w Klwatce Królewskiej tj. przy drodze krajowej Radom – Zwoleń. Musimy bardzo ostrożnie pokonać poboczem odcinek tej drogi na długości ok 500 m. Na łuku tej drogi skręcamy w lewo i jedziemy na lotnisko Sadków. Trasę kończymy przy bramie wjazdowej do jednostki wojskowej zlokalizowanej od strony Radomia tj. przy obwodnicy ul. Wojska Polskiego.
W rezerwacie Ługi Helenowskie można trasę zmienić i udać się w kierunku szlaku żółtego / na mapce kolor czerwony / a następnie zielonym kierować się do Suchej i dalej na Czarną oraz Słupice. Bardzo ładny odcinek, ale całość trasy wyniesie ok 80 km.

Dobra mapa to Radom i okolice.
 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;