Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Trasa do Iłży
 Dłuższa trasa rowerowa do Iłży

Pasjonatom dłuższych, jednodniowych wycieczek rowerowych polecam pokonanie trasy: RADOM IŁŻA – RADOM. Jest to trasa całkowicie omijająca nieprzyjazną dla rowerzystów drogę krajowa nr 9 do Iłży przez Skaryszew charakteryzująca się dużym nasyceniem ruchu samochodowego. Do Iłży jedziemy wioskami i lasami mając ja z prawej strony a od Iłży do Radomia mając ja również z prawej strony. A więc drogę tę okrążamy. Nie jest to trasa typowo leśna jak np. wcześniej przeze mnie opisane trasy lasami przysusko koneckimi lub lasami puszczy kozienickiej. Ma swój urok, ponieważ pokonujemy ja drogami wiejskim i leśnymi. Trasa spokojna niewymagająca zbyt dużego wysiłku, pomimo że, wynosi ona ok. 86 km. Najważniejszym etapem tej wycieczki jest oczywiście Iłża z ruinami średniowiecznego zamku i innymi zabytkami. Miasteczko chyba „nie odkryte” przez mieszkańców Radomia. Jest bardzo ciekawie położone pod względem geograficznym, topograficznym i mające chwalebną oraz wielowiekową historię. Ja pokonałem kilkanaście tras do Iłży, każda inna i proponuję tą ostatnią, przejechaną w październiku br. połączoną z grzybobraniem.

Trasa tej wycieczki jest następująca:
RADOM - Rawica - Zakrzówek - Kopiec - Borów - Wólka Gonciarska - Małomierzyce - Chwałowice - IŁŻA - Pakosław - Gaworzyna - Łączany - Zalesicie - Gębarzów - RADOM


Podobnie jak w opisie trasy do Ług Helenowskich wycieczkę rozpoczynamy w Radomiu z ronda na ul. Słowackiego i tuż za nim ok. 200m w kierunku na Iłżę skręcamy w lewo w ulicę Skaryszewską. Jedziemy przez dzielnice domków jednorodzinnych Długojowa. Mijamy z lewej strony lotnisko Sadków a następnie przez wioskę Janów, Małęczyn i cały czas prosto do Grzmucina i Wojsławic gdzie przecinamy skrzyżowanie i z drogi asfaltowej wjeżdżamy w drogę polną wiodąca przez ok. 4 km wśród pól i łąk do Kłonowa. W Kłonowie kierujemy się na Rawicę, Zakrzówek, Kopiec, Borów i Wólkę Gonciarską. W Wólce Gonciarskiej skręcamy w lewo w kierunku na Antoniów i Pawliczkę. Po przejechaniu ok. 1km od Wólki wjeżdżamy w las, mijając stację benzynową oraz leśniczówkę, skręcamy w prawo i kompleksem leśnym, zgodnie z trasą na mapie drogą asfaltowa kierujemy się do Iłży przez wioski Małomierzyce i Chwałowice. Ten odcinek od Radomia do Iłży wynosi ok. 60 km. Jadąc przez las na odcinku od Wólki Gonciarskiej do Małomierzyce można odpocząć i pochodzić za grzybami.

Wsie Małomierzyce i Chwałowice są bardzo ładnie położone wśród otaczających ich lasów.
Wjeżdżając do Iłży rzuci się nam widoki starego kościółka usytuowanego na wzniesieniu pośrodku starego cmentarza. Zwiedzamy to miejsce. Przed wjazdem na wzgórze z kościółkiem warto skręcić w prawo i mijając most na rzece Iłżanka należy skręcić jeszcze raz w prawo. Po przejechaniu ok. 500m po lewej stronie stoi krzyż z tablicą informującą, że w tym miejscu są pochowani polegli w 1831r Wołyniacy. Z tego mostu można podziwiać piękne zakole rzeki Iłżanki przebogate w rzeczną roślinność krystalicznie czystą wodą.

Będąc w Iłży obowiązkowo należy zwiedzić ruiny zamku średniowiecznego. Proponuję obejść wzgórze zamkowe od strony południowej, W tym celu należy skierować się z centrum Iłży w kierunek na Lubienie i w odległości ok. 300m od skrzyżowania  znajduje się kolejny stary zabytkowy kościółek oraz muzeum regionalne – w XVI w szpital dla ubogich. Przed kościółkiem skręcamy w lewo w drogę szutrową i jesteśmy u podnóża zamku. Ze wzgórza zamkowego podziwiamy panoramę Iłży i okoliczne tereny. Spacerujemy również ciasnymi uliczkami miasteczka i odpoczywamy na skwerku przy pomniku Obrońców Iłży. Koniecznie kupić smaczne lody oferowane w lodziarni obok pawilonu handlowego. Miasteczko i jego mieszkańcy stwarzają bardzo przyjemny i przyjazny klimat. Należy również udać się nad staw iłżecki, pięknie położony i charakteryzujący się czystą wodą rzeki Iłżanki.

W okresie letnim jest gastronomia oraz czynne domki campingowe. Można połowić rybki i popływać kajakami.

Z centrum miastecka udajemy się w stronę Radomia i na wysokości cmentarza skręcamy w lewo do Pakosławia. Tam kierujemy się w prawo / należy zapytać miejscowych / i polną drogą ok. 2km jedziemy do Gaworzyny. W Gaworzynie w zagajniku leśnym kierujemy się na lewo i zgodnie z mapką wybieramy kierunek do Radomia przez Pomorzany, Łączany, Zalesicie, Gębarzów i Sołtyków.  Odcinek od Iłży jest również bardzo ładny. Po drodze, ok. 4 km za Gaworzyną mijamy pięknie położone stawy rybne oraz młyn drewniany. Towarzyszą nam pola uprawne, łąki a po minięciu Zalesic kompleks leśny ciągnący się od Budek Skaryszewskich.

Dla miłośników turystyki polecam również trasy rowerowe po lasach iłżeckich zwanymi Puszczą Iłżecką. Wypad można organizować z Iłży w kierunku na Błaziny oraz Koszary i dalej lasami pod Ostrowieć Św. lub do Krzemionek Opatowskich i Bałtowa. Z Bałtowa przez Sienno, Grabowiec i Rybiczyznę do Iłży. Można również zwiedzać bardzo ładne lasy Starachowickie. W lasach Iłżeckich znajduje się szereg pomników i tablic upamiętniających walki z września 1939r oraz z okresu okupacji niemieckiej. Po tych terenach przejechałem kilkanaście razy różnymi trasami i prawdopodobnie corocznie będę je powtarzał. Wytrwali trasy te mogą rozpocząć z Radomia.

Pozdrowienia:
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
http://www.mtb.radom.com.pl/

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;