Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Trasa Garbem Gielniowskim
 Trasa garbem Gielniowskim

Polecam 3 rowerowe trasy wycieczkowe nr 8, 9 i 10 nie opisując ich szczegółowo dlatego aby pokonać je „ na azymut „ wg załączonych mapek. Pokonywałem je w 2004 r. kilkakrotnie i często w różnych konfiguracjach nie zawsze trzymając się wytyczonego szlaku na mapkach. Wszystkie one nawiązują w części na niektórych odcinkach do tras wycieczkowych już opisanych i sfotografowanych przeze mnie na stronie radomskiej grupy mtb i z tego też powodu nie wymagają szczegółowego opisu. Pokonując je podziwiamy widoki, krajobrazy, przyrodę i zabytki w i wokół lasów iłżecko starachowickich, przysusko – koneckich oraz gór świętokrzyskich. Do każdej z tras załączam mapkę oraz po kilka zdjęć ukazujących piękno turystyki rowerowej.

SKRZYNNO - BORKOWICE - RUSKI BRÓD - NIEŚWIŃ - FIDOR - DRUTARNIA - STARA KUŹNICA - BACZYNA - BOKÓW - HUCISKO - DŁUGA BRZEZINA - NADOLNA - RZUCÓW - SMAGÓW - OSTAŁÓW - RADOM / przez KRZCIECIN, ZIOMAKI, ŁAZISKA i GUZÓW

Długość trasy: 102km.

Do Skrzynna wyjeżdżamy z Radomia pociągiem PKP. Trasa prowadzi lasami przysusko koneckimi i szydłowieckimi. Zwiedzamy park w dawnym zespole pałacowym w Borkowicach oraz kilka starych budynków dworskich. Trasa od Borkowic do wsi Skłoby wiedzie Garbem Gielniowskim a interesującym wioskami i osadami wartymi zatrzymania się są Ruski Bród i Stara Kuźnica nie wymieniając innych wiosek i osad oraz towarzyszących im krajobrazów jak chociażby w okolicach Paruch, Bokowa, Hucisk i odcinka od Rudkowa do Skłobów.
W Ruskim Brodzie, wiosce otoczonej lasami rzeka Radomka niewielkim rozlewiskiem zarośniętym trawami i szuwarami wylewa się z niedaleko położonego Rezerwatu Puszcza u Źródeł Radomki. Osobliwością wartą szczególnego zainteresowania jest zabytkowa kuźnia w osadzie Stara Kuźnica, położona przy upuście wody nad niewielkim stawem rzeki Młynkowskiej. Osada pochodząca z XI w liczy tylko kilka domów i jest ulokowana pośrodku lasu. Dzisiaj nieliczni już mieszkańcy prowadzą działalność agroturystyczną. Dawniej miejscowość była znana z wydobywania rudy żelaza i przemysłu drzewnego.

Z tych czasów pozostała zabytkowa kuźnia której młot jest napędzany wielkim kołem wodnym a powietrze do nadmuchu żaru koksowego jest wydmuchiwane z dużych miechów skórzanych. Kużnia i praca młota oraz mechanizmu napędzającego jest udostępniana dla turystów przez obok mieszkającego opiekuna.
Ja z czasów lat szkoły podstawowej będąc w Starek Kuźnicy na koloniach letnich pamiętam produkcje lemieszy do pługa.
W tym rejonie tj. w niedalekim Smarkowie i Paruchach znajdziemy pozostałości hałd kopalnianych. W osadzie Chełb i wiosce Drutarnia oraz Młynek odkryjemy pozostałości starych kuźnic i dymarek. Stąd niedaleko do Sielpi, Stąporkowa, Niekłania i Rezerwatu Skałki Piekło oraz do Chlewisk. Opuszczając Starą Kuźnicę kierujemy się na Hucisko gdzie możemy zboczyć z trasy i udać się do Kopca Hubalczyków. Pokonywane odcinki leśne są na przemian: piaszczyste i o podłożu mokrym oraz kamienistym - trudno przejezdne. Wszak przecinać będziemy lasy garbu gielniowskiego. Po drodze spotykać będziemy pomniki, krzyże, głazy i tablice upamiętniające działalność polskiego podziemia w okresie okupacji oraz martyrologię polskiej ludności wiejskiej. Warto odwiedzić kościoły w Skrzynnie, Borkowicach, Ruskim Brodzie.
Będąc w Nadolnej możemy zboczyć z trasy i odwiedzić Chlewiska oraz Szydłowiec. W obiektach sakralnych zobaczymy cząstkę polskiej historii.
Aby poznać dobrze te okolice proponuję przejechać również opisane przeze mnie na stronie radomskiej grupy mtb trasy: nr 2 PARTYZANCKIM SZLAKIEM oraz nr 6 DO ŹRÓDEŁ KAMIENNEJ I REZERWATU SKAŁKI.

Pozdrowienia:
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
http://www.mtb.radom.com.pl/

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;