Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Trasa Iłża - Góry Swiętokrzyskie
 Lasami Iłżeckimi w Góry Świętokrzyskie

IŁŻA - BŁAZINY DOLNE - Lasami Iłżeckimi do osad leśnych: KUTERY I KLEPACZE - BUDY BRODZKIE - BRODY - STAW KUNOWSKI - NIETULISKO - DOŁY BISKUPIE - WAŚNIÓW - NOWA SŁUPIA -CHYBICE - PAWŁÓW - STYKÓW - BRODY FABRYCZNE - IŁŻA

Długość trasy: 110 km

Do Iłży wyjeżdżamy z Radomia samochodem z rowerem na dachu lub rowerem z Radomia zwiększając trasę o ok. 60 km.
Od Iłży częściowo na kilkunastu kilometrach trasa prowadzi przez Błaziny Dolne do wioski Koszary gdzie zaczyna się trakt ostrowiecki w lasach iłżeckich. Znanym już odcinkiem z trasy nr 7 „DO BAŁTOWA I LASÓW IŁŻECKICH” opisanej na stronie radomskiej grupy mtb. docieramy po 10 km do końca drogi asfaltowej biegnącej od Lubieni. Tam kierujemy się w prawo i po 2 km obok krzyża oraz grobu zabitego leśnika skręcamy w lewo do osady leśnej Klepacze. Odcinek od Iłży można zmodyfikować w ten sposób, że z Iłży drogą nr 9 kierujemy się do Marcul gdzie skręcamy w lewo do Zakładów Metalurgicznych Zębiec. Po osiągnięciu Zębca na wysokości ostatnich budynków administracyjnych, z parkingu samochodów osobowych wjeżdżamy w las / kierunek na południe/ i po ok. 600m trafiamy na leśny dukt. Jadąc nim po ok. 2 km docieramy do przepięknie położonej w ciszy leśnej leśniczówki KUTERY. Docieramy do drogi asfaltowe z Lubieni, skręcamy w prawo. Zatrzymujemy się na chwilę przy pomniku partyzantów Al, AK i BCH i pędzimy ok. 3 km asfaltem środkiem lasu do wspomnianego grobu zabitego w 1935 r leśniczego. Po drodze mijamy tory kolejowe do zakładów w Zębcu oraz zespół szkółek leśnych „Bekowiny”. Osiągamy osadę leśną Klepacze położoną w centrum pięknych lasów i duktem leśnym zmierzamy do Bud Grodzkich oraz Stawu Kunowskiego lub przecinkami leśnymi możemy się przebić do Boru Kunowskiego.

Na odcinku trasy przez lasy iłżeckie podziwiamy piękno przyrody leśnej, smak szusowania rowerem po dróżkach szutrowych oraz po uciążliwych podmokłych, błotnistych lub piaszczystych przecinkach i drogach leśnych. Również na tej trasie jak i zmodyfikowanej spotyka się pomniki oraz krzyże upamiętniające działalność na tych terenach oddziałów partyzanckich.
Na moście w Stawie Kunowskim przekraczamy rzekę Kamienna i na drodze nr 17 relacji Starachowice Ostrowiec Św. Skręcamy w lewo osiągając za chwilę Nietulisko położone na granicy Przedgórza Iłżeckiego i Wyżyny Sandomierskiej stanowiącej przedłużenie geologiczne Gór Świętokrzyskich. Tu daje się odczuć ich bliskość i od tej chwili towarzyszyć nam będą piękne krajobrazy świętokrzyskie.
Od Nietuliska do Nowej Słupi wybrałem trasę: wzdłuż rzeki Świślina do Dołów Biskupich i Dołów Opacich oraz budowanej na tej rzece zapory Wióry.

Dalej drogami wiejskimi do Waśniowa i drogą wojewódzka nr 751 osiągnąłem Nową Słupię. Drogę powrotną wybrałem na Rudki i Pawłów gdzie skręciłem na Dąbrowę, Styków Brody Fabryczne i drogą krajową nr 9 przez Lubienie oraz Marcule do Iłży.

Na tym odcinku zwiedzamy:

W Nietulisku ruiny walcowni zakładu mechanicznego powstałego w I połowie XIX w a w Dołach Biskupich przepiękny widok przepustu wodnego na Świślinie z zabytkowym mostem z którego w tle rzeki widać budynki papierni z 1840r czynnej do niedawna oraz zabytkowe osiedle fabryczne z XIX w, dziś popadające w ruinę. W sąsiedztwie zabytkowego zespołu przemysłowego na stoku wzgórza doliny oglądamy odsłonięte kamieniołomy z potężnymi blokami skalnymi. Od Nietuliska do Dołów Biskupich na odcinku ok. 6 km towarzyszy nam rzeka Świślina wijącą się pośrodku doliny, którą z dwóch stron wyznaczają skaliste zbocza wzniesień o kolorze rudy żelaza – pirytu. Za Dołami Biskupimi wspinamy się lekko w górę i oczom ukazuje się budowana zapora Wióry na Świślinie spinająca swoją konstrukcją zbocza obu wzniesień.

Przekraczając za zaporą Świślinę i osiągając wzniesienie rozpościera się przed nami widok pasma Gór Świętokrzyskich i charakterystyczne dla tego regionu pofałdowania terenu. Krajobrazy Świętokrzyskie towarzyszyć nam będą do Nowej Słupi oraz w drodze powrotnej do Stykowa. W Nowej Słupi odpoczywamy przy figurce pielgrzyma św. Emeryka u podnóża Łysej Góry i traktem królewskim możemy udać się na Św. Krzyż.

Ostatnim ciekawym elementem krajobrazu jest zalew na rzece Kamienna w Brodach Iłżeckich położony w jej dolinie. Mając czas można popływać łódką lub kajakiem oraz zasmakować równie pięknego krajobrazu. Można też pojeździć po lasach okolicznych wiosek Adamów i Dziurów szukając tworów skalnych oraz śladów dawnych wyrobisk wydobycia rudy żelaza lub poszukać w Brodach śladów dawnego przemysłu metalurgicznego. Będąc w Brodach jesteśmy ponownie na Przedgórzu Iłżeckim. Z Brodów wyjeżdżamy na drogę krajową nr 9 mając ok. 14 km do Iłży. Można zmodyfikować trasę i udać się do Iłży trasą leśną wg własnego uznania.

Pozdrowienia:
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
http://www.mtb.radom.com.pl/

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;