Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Trasa do Starachowic
 Trasa do Starachowic

RADOM - IŁŻA / przez ŁĄCZANY I PAKOSŁAW / - BŁAZINY - ZĘBIEC - LIPIE - STARACHOWICE - TYCHÓW STARY - TRĘBOWIEC - OSINY
- POMORZANY - ZALESICE - RADOM

Długość trasy: 110km

Trasa wycieczki do Starachowic w części prowadzi znanym już odcinkiem do Iłży przez Zalesicie, Gaworzynę i Pakosław opisanych przeze mnie na Radomskiej stronie MTB trasach nr 5 „ DO IŁŻY” oraz nr 7 „ DO BAŁTOWA I LASÓW IŁŻECKICH. Odcinek do Iłży rozpoczynamy w Radomiu z osiedla Sołtyków i pokonujemy wioskami, drogami i dróżkami przyjaznymi dla turystyki rowerowej. Fotografie przedstawione w opisie wspomnianych tras nr 5 i 7 uzupełniają opis oraz pokazują piękno miasteczka Iłża pod względem położenia, jego zabudowy i okolic widzianych z baszty ruin zamku iłżeckiego.
Odcinek od Iłży do Starachowic pokonywałem kilkoma modyfikowanym trasami. Proponuje zgodnie z mapką jedną z dwóch tras a mianowicie: z Iłży droga krajową nr 9 w kierunku na Lubienie lub z Iłży przez Seredzice, Jasieniec Iłżecki, Maziarze i Stary Małyszyn.
W pierwszej wersji jak i w drugiej etapem przed osiągnięciem Starachowic jest wioska Lipie przepięknie położona w środku Puszczy Iłżeckiej.

Wybierając trasę na Lubienie dojeżdżamy do Marcul i za wiaduktem nieczynnej linii kolejowej skręcamy w prawo do lasu w pierwszą drogę leśną i po ok. 50 m zagłębiamy się w lewo do lasu. Trzymamy się kierunku na zachód i drogą szutrową ok 6 km jedziemy lasem do Lipia. Po drodze z prawe strony mijać będziemy wyrobiska nieczynnej już kopalni piasków żelazistych, natomiast z lewej strony szutrowej drogi baczny obserwator zobaczy tory kolejki wąskotorowej ze Starachowic do Iłży czynnej do 1994r. Ja pamiętam tą kolejkę z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych kiedy byłem uczestnikiem organizowanych wycieczek szkolnych do Iłży. Bajeczna trasa lasem, zapach dymu z parowozika, drewniane wagoniki i „ oszałamiająca prędkość” Od kilku lat podejmowane są inicjatywy przywrócenia tej kolejki. W ubiegłym udało się uruchomić kolejkę już nie węglową, ale spalinową na odcinku od Starachowic do Lipia.
Przed Lipiem zbaczamy na chwile z trasy na prawo i można odpocząć nad pięknie położonym w lesie niewielkim stawem. Wioska Lipie leży również na trasie wycieczki rowerowe nr 1 „ WOKÓŁ STARACHOWIC „ i dlatego będąc w niej możemy podjąć decyzję o kolejnej modyfikacji ale w takiej sytuacji trasa wyniosłaby ok 170km i wówczas wycieczkę należałoby rozpocząć z Iłży.

Jeśli zdecydujemy się na trasę przez Kolonię Seredzice będzie to odcinek spokojnymi drogami wiejskim. Zwracamy uwagę, aby prawidłowo wyjechać z Jasieńca Iłżeckiego, w której to wiosce przecinając drogę Pastwiska – Tychów Stary kierujemy się na Maziarze gdzie skręcamy w prawo do Starego Małyszyna skąd na południe wjeżdżamy do lasu i po ok. 3 km jesteśmy już w Lipiu. Na skraju lasu jadąc od Marcul, w Lipiu zobaczymy replikę krzyża z roku 1872 a na nim symbole górnictwa i metalurgii.
Z wioski Lipie do Starachowic możemy udać się droga asfaltową również biegnąca lasami lub o wiele ciekawszą, bo wzdłuż kolejki wąskotorowej. Jeśli już jesteśmy w Starachowicach, koniecznie proponuję pojeździć po mieście, przepięknie położonym w dolinie rzeki Kamienna oraz na w stokach wzniesień po obu jej stronach.

Zwiedzamy koniecznie zabytkowy Wielki Piec, a bikerzy chętni wrażeń i poczucia adrenaliny niech udadzą się do lasu graniczącego z osiedlem Majówka na hałdy nieczynnych już kopalń rudy żelaza Majówka I i Majówka II. Takich zjazdów nie znajdą w Radomiu oraz bliższych i dalszych okolicach.
Ze Starachowic kierujemy się do Tychowa Starego, Nowego Tychowa i przez Trębowiec oraz Osiny docieramy do Pomorzan skąd znaną trasą z innych wycieczek udajemy się przez Zalesice do Radomia. Odcinek również przyjazny i ładny krajobrazowo. W Trębowcu będziemy przekraczać strumyk rzeki Iłżanka a w Mokrej Niwie zobaczymy zamieszkałą jeszcze, ostatnią chyba w tym rejonie chatę krytą strzechą

Załączam mapkę trasy oraz kilka zdjęć przedstawiających: chatę w Mokrej Niwie pod Osinami, jesień na polach pod Trębowcem i Pomorzanami, sosny pod Pomorzanami oraz replikę krzyża w Lipiu.

Pozdrowienia:
Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
http://www.mtb.radom.com.pl/

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;