Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Wspaniałe wrażenia z Iranu
Autor: Daniel Radziejewski   
Zobacz też:
Iran – kraj, który niemal natychmiast kojarzy nam się ze złem, a to za sprawą mediów, które często wymieniają ten kraj kiedy tylko poruszana jest sprawa terroryzmu bądź dążeniu do budowy broni atomowej. Ja sam jadąc na wycieczkę (wraz z dziewięcioma innymi osobami) miałem nadzieję, że przeżyję coś niebezpiecznego i ryzykownego. Myślałem, że w tym rejonie wciąż pachnie wojną, a każdy dzień wypełniony będzie dreszczykiem emocji...

1.jpgMój sposób myślenia zmienił się już w pierwszym dniu, tuż po przylocie do Teheranu. To co widziałem na własne oczy było całkowicie sprzeczne z tym co mówi się o Iranie w radiu i telewizji. Wtedy zrozumiałem jak silna potrafi być propaganda amerykańska, która stawia Iran wśród krajów o najgorszej reputacji. Właśnie ta propaganda jest powodem słabego zainteresowania tym krajem ze strony turystów. Choć, patrząc na to wyłącznie z mojego punktu widzenia, myślę, że miało to też swoje dobre strony. Jako, że liczba turystów w Iranie jest stosunkowo niewielka, cieszyliśmy się dużym zainteresowaniem miejscowej społeczności. Nawet w samym Teheranie, podchodzili do nas ludzie pytając skąd jesteśmy i jak podoba nam się ten kraj. W ciągu całego pobytu nie spotkałem się z żadną negatywną reakcją ze strony Irańczyków. Wręcz przeciwnie, właściwie wszędzie gdzie się tylko pojawiliśmy ludzie patrzyli na nas z zaciekawieniem, a ci, którzy umieli choć trochę po angielsku, rozmawiali z nami, nierzadko prosząc o zrobienie sobie z nimi zdjęcia lub zapraszając do siebie na filiżankę herbaty. To było naprawdę niesamowite. Zwykły, szary Polak staję się nagle kimś, kogo się od razu zauważa i traktuje z szacunkiem. Jednym słowem ludzie Ci są niezwykle otwarci na obcokrajowców, a z natury są bardzo sympatyczni i gościnni. Chciałbym zauważyć, że nie szukali oni w nas okazji zarobienia pieniędzy gdyż, jak wspomniałem wyżej, nie jest to kraj nastawiony na turystów w przeciwieństwie do wielu innych (i zapewne niemniej interesujących) zakątków świata. Ta gościnność, otwartość i pozytywne podejście Irańczyków w stosunku do nas chyba najbardziej mnie uderzyło z całej tej wycieczki. Ale jeśli ktoś pomyśli w tej chwili, że kraj ten nie ma nic innego do zaoferowania to jest w wielkim błędzie.

2.jpgBiorąc pod uwagę fakt, że Iran to obszar dawnej Persji, jest tam wiele niesamowitych zabytków pamiętających stulecia przed narodzinami Chrystusa. Wiele z tych miejsc jest wpisanych na listę UNESCO co tylko świadczy o ich wartości. W ciągu całej wycieczki, codziennie udawaliśmy się w inne miejsce by podziwiać niesamowite starożytne budowle bądź pięknie dekorowane meczety, których architektura i okazałość po prostu zapiera dech w piersiach. Wspomnę tutaj tylko o dwóch (spośród bardzo wielu) naprawdę pięknych zabytkach. Jednym z nich jest Persepolis będący resztkami kompleksu starożytnych budynków wraz z pałacem władcy, w pobliżu którego znajduje się grobowiec. Obiekt ten nieco przypomina zabytki, które można zobaczyć w Egipcie. Są tam liczne „obrazy” wyryte w murach budynków, przedstawiające różne wydarzenia z tamtego okresu. Atmosfera tego miejsca sprawia, że człowiek ma wrażenie jakby cofnął się do przeszłości. Drugim zabykiem, o którym chciałbym tu wspomnieć jest cytadela w Bam, u stóp której znajduje się opuszczone miasteczko. Wszystko to zostało zbudowane w gliny i słomy co z pewnością zadziwi każdego turystę, który tam pojedzie. Majestat tego miejsca rodzi w każdym ogromny szacunek, że tak ogromna twierdza jak i samo miasteczko powstały przy użyciu niestosowanych już w obecnych czasach środków. Ponadto w Iranie można zobaczyć mnóstwo reliefów skalnych, grobowców dawnych władców oraz mauzoleów, w których spoczywają szczątki wielu biblijnych postaci. W drodze pomiędzy większymi miastami, bezustannie towarzyszył nam piękny pustynny i miejscami księżycowy krajobraz, a na horyzoncie rozciągały się piękne góry. Uważam, że jest to naprawdę piękne miejsce dla miłośników fotografii bo nie wszędzie można zobaczyć tak fantastyczny, a zarazem surowy krajobraz. Czasami cała grupa kierowała się spontanicznością i autokar zatrzymywał się na bezdrożach tylko po to abyśmy mogli udać się w głąb pustyni i uwiecznić na zdjęciu piękny kanion. Teraz to już sam nie wiem co wywarło na mnie większe wrażenie, czy te majestatyczne budowle i meczety, czy ten przepiękny krajobraz. Jedno i drugie mieliśmy na co dzień, a wszystko miało w sobie coś niesamowitego.

Pisząc o wrażeniach z pobytu w dawnej Persji, nie sposób nie wspomnieć o tamtejszych zwyczajach. Był to także niezwykle ciekawy aspekt wycieczki ponieważ nie zobaczy się nic takiego w Europie. Państwo to jest krajem policyjnym, w którym obowiązuje surowe prawo czego wynikiem jest niższa, w porównaniu z krajami demokratycznymi, przestępczość. Spacer nocą po mieście jest o wiele bardziej bezpieczny gdyż każdy doskonale zdaje sobie sprawę z wyroków za poszczególne przestępstwa. Już za sam gwałt czy pedofilie (nie wspominając o morderstwie), które w Polsce są karane raczej łagodnie, można dostać karę śmierci. Pomimo tego, nie można na co dzień dostrzec rygoru w jakim wychowywana jest tamtejsza społeczność. Obecny Iran, wbrew pozorom, jest otwarty na turystów z całego świata i, mimo, że jakiekolwiek przemiany zachodzą tam w żółwim tempie, młodzi ludzie nie różnią się za wiele od swoich rówieśników z krajów demokratycznych. Kobiety ubierają się w czarne długie czadory lecz nie muszą zakrywać twarzy, jak czynią to Arabki. Młode dziewczyny często ubierają się bardziej modnie – czadory ich mają już jasne kolory i bardziej nowoczesny wygląd, a na twarzy można dojrzeć mocny makijaż. Mężczyźni chodzą po ulicach w długich spodniach (także w dżinsach) i w koszulkach z krótkim rękawkiem. Kobiety nie są już traktowane z niższością jak to bywało w przeszłości jednak na ulicach wciąż widoczna jest segregacja. W autobusach miejskich, kobiety i dzieci siedzą z tyłu podczas gdy mężczyźni z przodu. W kinach kobiety siedzą po jednej stronie, a mężczyźni z drugiej strony sali. Także plaże są oddzielne dla mężczyzn i dla kobiet. Co prawda niewielu z nas może zgodziłoby się żyć w takich warunkach, będąc przyzwyczajonym do zwyczajów europejskich, jednak życie codzienne i zwyczaje Irańczyków są niewątpliwie czymś nowym i ciekawym dla zwykłego turysty. Niejednego zdziwiłby też widok dwóch mężczyzn spacerujących ulicą i trzymających się za ręce. Nie jest to bynajmniej oznaka homoseksualizmu lecz czystej przyjaźni jaka łączy dwóch mężczyzn i jest to obraz jak najbardziej powszechny na ulicach Iranu.

Mimo, że Iran wydaje się krajem odizolowanym i raczej zamkniętym, wcale takim nie jest. Jak wspomniałem wyżej, jest to państwo otwarte na turystykę, która jak na razie jest dość mała, głównie z powodu ostatnich interwencji amerykańskich w Afganistanie i Iraku oraz złego i nieobiektywnego wizerunku Iranu kreowanego przez media. Każde większe miasto ma do zaoferowania wszystko to co można kupić w miastach europejskich, poczynając od produktów spożywczych, a kończąc na zaawansowanym sprzęcie elektronicznym. Niemniej jednak, warto pamiętać, że alkohol jest zabroniony w całym kraju (można go dostać tylko z przemytu) więc jedynie można delektować się ogólnodostępnym piwem...bezalkoholowym. Poza tym, hazard jest również nielegalny więc nie warto brać ze sobą kart do gry. Nie są dostępne też filmy oraz muzyka zachodnia (tu należy pamiętać o nieistniejących właściwie stosunkach irańsko-amerykańskich) co według mnie wcale nie jest żadną wadą i kraj ten nic nie traci ze swojego uroku. Mimo tego młodzież dobrze orientuje się w zachodnim business’ie muzycznym i filmowym, a to głównie za sprawą filmów i kompaktów dostępnych z przemytu. Wbrew powszechnemu mniemaniu, nie można kupić tam broni, a także nie ujrzy się tam ostro uzbrojonych żołnierzy na każdym rogu ulicy. Oczywistym jest fakt, że nie można fotografować obiektów wojskowych czy ważniejszych instytucji państwowych ale zakaz ten zresztą obowiązuje w każdym kraju. Iran jest zwykłym cywilizowanym krajem pełnym zwykłych ludzi idących codziennie do pracy i spędzających czas wolny na piknikach w parkach wraz ze swoimi rodzinami. Nie ma tam żadnego zagrożenia nawet w miastach przy granicy z Irakiem. Ostatnią rzeczą o jakiej należy pamiętać jadąc do tego pięknego kraju to to, że wyprawa do Iranu jest nie tylko podróżą w przestrzeni lecz także podróżą w czasie gdyż według przyjętego tam kalendarza jest obecnie rok 1382...

Podsumowując moje wspomnienia, pragnę gorąco zachęcić wszystkich, którzy pragną zobaczyć choć skrawek Bliskiego Wschodu, do odwiedzenia Iranu. Jest to kraj nie tylko pełen wspaniałych i gościnnych ludzi ale także niesamowitych zabytków i krajobrazów. Prawdą jest, że podróże kształcą. Ta podróż nie tylko uświadomiła mi jak piękny jest Bliski Wschód ale także jak silna potrafi być propaganda amerykańska, która zupełnie niesłusznie acz skutecznie wypaczyła wizerunek tego pięknego i sympatycznego kraju jakim jest dawna Persja.

Na koniec chciałbym gorąco podziękować bardzo miłej pani Agnieszce Tarasiewicz, pracującej w Portalu Turystycznym Wakacje pl., za ciągłą i wspaniałą współpracę, która pozwoliła mi doświadczyć tak pięknej przygody jaką z pewnością była wycieczka do Iranu. Ponadto dziękuję pani Ewie Bąkowskiej, kobiety łączącej w sobie bardzo sympatyczną osobę, niesamowitego przewodnika oraz w pełni wiarygodnego profesjonalistę w dziedzinie Iranu. To właśnie pani Ewa zapewniła mi niezwykle interesujący i udany pobyt w Iranie. Jeszcze raz bardzo mocno dziękuję wyżej wymienionym osobom.

Autorem relacji jest Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć .
 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;