Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Hong Kong - przepiękne miasto-państwo
Autor: Daniel Radziejewski   
Zobacz też:
1.jpgPatrząc na mapę, Hong Kong - miasto należące do Ludowej Republiki Chińskiej - wydaje się być zaledwie skrawkiem tego potężnego kraju. I pomimo, że jest jego częścią już od ponad 3 lat to jednak wciąż zdaje się funkcjonować jako oddzielne państewko wciśnięte gdzieś pomiędzy południową granicą Chin, a Morzem Południowochińskim. Hong Kong, aczkolwiek mały, jest niewątpliwie wielką dumą Chin ze względu na swoją atrakcyjność oraz przepych. Już po opuszczeniu lotniska, miasto otacza turystę wspaniałymi choć nieco sprzecznymi widokami. To właśnie tu przyroda toczy walkę z cywilizacją. Piękne zielone wzgórza kontrastują z wysokimi, 70-piętrowymi blokami mieszkalnymi i futurystycznymi biurowcami. To właśnie tu spokój otaczającej przyrody zderza się ze zgiełkiem tłumu i korków ulicznych.

Samo miasto położone jest na stałym lądzie oraz na wielu wysepkach, z których można wyróżnić dwie główne: Hong Kong i Lantau. Pierwsza z nich to skupisko wielkich nowoczesnych biurowców i bloków, których prawdziwy urok można podziwiać późnym wieczorem z Alei Gwiazd znajdującej się na stałym lądzie po przeciwnej stronie wyspy. Tysiące mieniących się, kolorowych neonów rozmieszczonych na tych potężnych kolosach tworzą naprawdę niesamowity widok i są jednym z głównych atrakcji turystycznych miasta. Przepiękna panorama wyspy towarzyszy nieprzerwanie podczas spaceru wzdłuż Alei Gwiazd, na której można zobaczyć nazwiska wraz z odciskami dłoni sław chińskiego ekranu m.in. znanego także w Polsce aktora Jackie Chan’a. Co więcej, tę samą panoramę można podziwiać z nieco innej perspektywy wjeżdżając kolejką bądź taksówką na tzw. The Peak (z ang. szczyt). Jest to punkt, a zarazem charakterystyczny budynek w kształcie półksiężyca położony na wzgórzu, skąd można zobaczyć tę olbrzymią metropolię, a także otaczające ją tereny i morze. Druga z wyżej wymienionych wysp przyciąga do siebie setki ludzi, a to ze względu na charakterystyczną ogromną statuę Buddy wykonaną z brązu. Wyspa także obfituje w świątynie wplecione w krajobraz pokrytych zielenią wzgórz, co czyni ją naprawdę pięknym miejscem znacznie kontrastującym z porośniętą betonowymi budowlami wyspą Hong Kong.

2.jpgW przerwach między zwiedzaniem ciekawych zakątków miasta, można spocząć w chińskiej restauracji i przekąsić coś zupełnie odległego nie tylko od kuchni polskiej ale także od chińskich knajp, dostępnych w Polsce. Warto pamiętać, że różnica w daniach podawanych w Hong Kongu oraz chińskich restauracjach oferujących różne przysmaki m.in. leszczyniakom jest dość znacząca. Posiłki jakie możemy spożyć tutaj są raczej charakterystyczne dla północnej części Chin podczas gdy Hong Kong leży po przeciwległej stronie co czyni kuchnię dość odmienną lecz niemniej ciekawą. W wejściach restauracji można dostrzec ogromne akwaria z żywymi węgorzami, krabami, homarami, krewetkami i wieloma innymi skorupiakami, które być może znałem wcześniej ale jedynie z Discovery Channel. Na każdym ze stołów duży garnek z gotującą się wodą, do której wrzuca się warzywa i żywe skorupiaki by po chwili wyciągnąć je na talerz i zjeść ze smakiem. Widok żywej krewetki spoglądającej czarnymi oczkami konsumentowi w twarz, skazanej na śmierć we wrzątku może na początku nieco szokować lecz po chwili zapominamy o tym by delektować się smacznym gotowanym mięsem przesiąkniętym aromatem gotowanych warzyw. Z uwagi na to, że dania chińskie są bardzo lekkostrawne, obiad często przeciąga się nawet do wielogodzinnej sjesty, pełnych rozmów i lekkich przekąsek. Gorąca chińska herbata dobrze wpływa na pełny żołądek podczas gdy herbata z cytryną jest bardzo skuteczna…podczas mycia rąk. Właściwości cytrynowej herbaty szybko usuwają tłuszcz ze skóry, co sprawia, że malutkie miski wypełnione herbatą z plasterkiem świeżej cytryny do mycia rąk są nieodłącznym atrybutem Hong Kong - przepiękne miasto-państwo obiadowych posiedzeń. Pomimo iż nie miałem okazji do spróbowania zbyt wielu potraw to jednak, z odrobiną odwagi, każdy mógłby przekonać się do zupy z płetwy rekina bądź gołębia z rożna, którego smak do złudzenia przypomina smażonego kurczaka. Niewątpliwie głównym elementem, który sprawia, że dość łatwo dystansujemy się do chińskich potraw jest ich niecodzienny wygląd. Widok usmażonego ptaka na talerzu wraz z główką i dzióbkiem z pewnością nie jest czymś co chcielibyśmy codziennie dostawać na obiad; niemniej jednak, wewnętrzna nieodparta chęć spróbowania czegoś nowego może przekonać nas do stwierdzenia, że smaki tamtejszych potraw nierzadko przypominają przysmaki jakie znamy z polskich stołów. Ostatecznie w chwilach gdy chcemy odpocząć od tamtejszej kuchni, możemy ratować się posiłkami we wszędobylskich McDonald’s czy Pizza Hut bądź uciec do włoskiej knajpki by posilić się daniami bardziej nam znanymi.

3.jpgDaleki wschód, jakim są m.in. Chiny i Hong Kong, kreuje społeczność azjatycka wyrastająca w zupełnie innej kulturze niż Europejczycy. Jednym z podstawowych fundamentów tworzących ich osobowość jest niewątpliwie praca oraz rodzinny tryb życia. Chińczycy wydają się być bardzo skoncentrowani na pracy, która jest jedną z głównych wartości budujących ich własny wzorzec rodziny. Cechy te, w połączeniu z niemalże wrodzoną skromnością i uprzejmością czynią z nich niesamowicie ciekawy i przyjazny naród. Pomimo faktu, iż Hong Kong jest miejscem pełnym niezwykle bogatych ludzi, to jednak trudno doszukać się w nich pychy bądź zadufania w sobie. Bardzo powszechnym widokiem na ulicach są najnowsze modele BMW, Mercedesa, Toyoty czy Porsche lecz na próżno tam szukać sterydowych panów w dresach z ogolonymi głowami. Zachowanie tamtego społeczeństwa oraz szacunek wobec drugiego człowieka stoją na bardzo wysokim poziomie, co niestety staje się coraz rzadszą cechą w kulturze zachodniej.

Biorąc pod uwagę całokształt, na jaki składają się wyżej wymienione, a także inne elementy tworzące kulturę dalekowschodnią, gorąco zachęcam do odwiedzenia tego bardzo fascynującego zakątka świata. To miejsce gdzie ścierają się elementy Wschodu i Zachodu, miejsce, w którym człowiek uświadamia sobie, że nie tylko zadufana Ameryka ma nam coś do zaoferowania. W Hong Kongu jest to samo, a nawet coś więcej…

Autorem relacji jest Ten adres e-mail jest chroniony przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć .
 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;