Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Poradnik arrow Podróżowanie samochodem arrow Jazda samochodem zimą
Jazda samochodem zimą
Zimą większość świata roślin i zwierząt przechodzi w stan uśpienia.
Jednak kierowca w okresie zimowym powinien wykazać się wyjątkową czujnością!
Przed zimowym wyjazdem sprawdź: stan oleju, wody w chłodnicy, system elektryczny, cewki zapłonowe, hamulce, system wycieraczek - wszystko najdokładniej, jak możesz. Nie zapomnij zabrać ze sobą: trójkąta ostrzegawczego, linki holowniczej, apteczki, kabli, które umożliwią awaryjne uruchomienie samochodu, gaśnicy i oleju silnikowego.
Poniżej znajdują się wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie dojechać do punktu docelowego. Szerokiej drogi!


Współpraca merytoryczna: motopunkt.pl

WYPOSAŻENIE SAMOCHODU NA ZIMĘ
09.jpg*skrobaczka
*aerozol z odmrażaczem (do szyb i zamków)
*lina holownicza, aby szybko sobie poradzić po wypadnięciu z drogi.
*termometr zewnętrzny (aby lepiej określić ryzyko gołoledzi)
*płyn do chłodnicy
*wodoodporne rękawiczki
*wodoszczelna kurtka
*szczotka
*łopata /saperka/, która pomoże odkopać koła ze śniegu
*latarka
*wzmocnione buty, ciepła odzież i koc, które pomogą ochronić ciało przed wychłodzeniem.

OBSŁUGA SAMOCHODU ZIMĄ
02.jpg*Wieczorem przetrzyj  przednią szybę wewnątrz i na zewnątrz, aby uniknąć osiadania szronu, i podnieś wycieraczki.
*Upewnij się, że płyn w spryskiwaczu szyb jest niezamarzający - posiadanie spryskiwacza szyb napełnionego i działającego jest niezbędne, ponieważ w zimie szyba przednia jest szybko pobielana produktami odśnieżającymi.
*Sprawdź stan akumulatora, ponieważ niskie temperatury mogą go rozładować. Według organizacji ADAC, akumulator, który ma więcej niż rok może nie funkcjonować właściwie w temperaturze poniżej zera stopni.
*Sprawdź czy wskaźnik lepkości oleju silnikowego jest dostosowany do samochodu, ponieważ mróz powoduje jego gęstnienie
*Myj regularnie samochód, aby zabezpieczyć go przed działaniem soli, szczególnie agresywnej dla ramy, karoserii i opon.
*Nałóż warstwę silikonu albo innych środków zabezpieczających gumę na uszczelki wokół drzwi a zapobiegniesz ich przymarzaniu.
*Wpuść kilka kropli specjalnych olejów do zamków drzwi a zabezpieczysz je przed wilgocią i zamarznięciem.

JAZDA W WARUNKACH ZIMOWYCH

03.jpgBądź świadomy ograniczeń swoich oraz innych kierowców . Bądź skoncentrowany na otoczeniu.
PAMIĘTAJ O ZŁEJ WIDOCZNOŚCI!
Nie wykonuj gwałtownych ruchów i unikaj zbyt gwałtownych przyspieszeń (przyspieszenia powinny być stopniowe i niewielkie). Gwałtowne hamowanie i zbyt duże szybkości to ryzyko.               
Zwiększaj odległość z poprzedzającym samochodem.
Można używać biegu wyższego niż używany w czasie suchym aby oddalić ryzyko poślizgu na podjeździe.

Hamowanie
Koniecznie należy przewidywać hamowanie szacując drogę hamowania i używając na przemian hamowania silnikiem i pedału hamulca.
Hamowanie musi być progresywne, aby uniknąć zablokowania kół, które spowodowałoby poślizg i utratę kontroli nad samochodem.  
W przypadku zablokowania kół i poślizgu, zwolnij pedał hamulca aby odnaleźć przyczepność, a następnie ponownie hamuj progresywnie, ciągle używając hamowania silnikiem. Aby uniknąć zablokowania kół na zjazdach, użyj biegu niższego niż bieg używany w czasie suchym.
Przed odcinkiem trudniejszym (duży zakręt, spowolnienie ruchu) musisz przewidzieć hamowanie, by było ono jak najbardziej progresywne, używając hamowania silnikiem.

Ruszanie z miejsca
04.jpgW trakcie ruszania z miejsca na śniegu, w celu uniknięcia ryzyka poślizgu, konieczne jest progresywne przyspieszanie. Jeśli koła ślizgają się, należy włączyć wyższy bieg, aby zmniejszyć siłę przekazywaną na koła i stopniowo napędzać samochód w sposób zadowalający.

Zakręt
Przed przejazdem zakrętu powinno się  zredukować prędkość, pamiętając o zwolnieniu na prostej. Aby przejechać zakręt, ruch kierownicą musi być delikatny i stały, by uniknąć zerwania przyczepności opony i utraty odpowiedzi z jej strony.
W zakręcie zachowaj niewielką stałą szybkość, aby uniknąć utraty równowagi samochodu. Gdy przód samochodu stracił przyczepność, należy ją odzyskać. W tym celu zmniejszaj prędkość zdejmując nogę z pedału gazu: w przypadku konieczności lekko naciśnij na hamulec bez zablokowania kół. Gdy tył samochodu jest znoszony (napęd przedni), przyspiesz w celu odzyskania równowagi. W żadnym wypadku nie hamuj, pogłębi to utratę równowagi tyłu.

Wyprzedzanie zimą
05.jpgWyprzedzanie w zimie to jeden z najtrudniejszych manewrów. Po pierwsze trzeba pamiętać, że w zimie auto nie tylko gorzej hamuje, ale i gorzej przyspiesza. Należy więc zawsze zostawić sobie więcej miejsca. I zachować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych kierowców. Trzeba też uważać na koleiny i resztki śniegu na drodze, które mogą sprawić, że wpadniemy w poślizg. Zawsze trzeba też jechać wolniej niż latem.

WYPOSAŻENIE KÓŁ W OPONY ZIMOWE
Czym jest opona zimowa?
Opona zimowa nie jest tylko oponą na śnieg. Opona zimowa jest tak opracowana aby jeździć we wszystkich warunkach zimowych :                                                                        
na wszystkich typach nawierzchni: na drogach zaśnieżonych, z małą i dużą gołoledzią, po prostu wilgotnych lub bardzo mokrych, na grubych warstwach wody, lecz również na drogach zimnych i suchych
w każdych warunkach pogodowych w zimie: drobny deszcz lub ulewa, duża wilgotność lub duży suchy mróz
w bardzo niskich temperaturach.
Dobre opony zimowe przed wyruszeniem w podróż powinny mieć bieżnik o głębokości minimum 4 mm. Takie wymagania dotyczą także sytuacji, w których nie ma śniegu lub lodu, co może wynikać z łagodnej zimy.

06.jpgDroga w zimie jest zawsze mniej pewna niż gdy jest ciepło; zaśnieżona, z gołoledzią lub po prostu mokra, daje zawsze mniejszą przyczepność niż w lecie.
Opona zimowa dzięki specjalnemu kształtowi odprowadza wodę przechodzącą pod oponą i zmniejsza ryzyko poślizgu wodnego.
Opona zimowa złożona jest z mieszanki specjalnej gumy krzemowej, która dostosowuje się do niskich temperatur i pozwala na lepsze trzymanie drogi.

Montaż opon zimowych
W zimie częsta jest tendencja do montowania opon zimowych wyłącznie na osi napędowej, aby poprawić osiągi przy ruszaniu. Nie jest to jednak wystarczające, aby zapewnić prawidłowe bezpieczeństwo. Samochód z przednim napędem i oponami zimowymi zamontowanymi wyłącznie z przodu ma tendencję do utraty równowagi z tyłu i istnieje większe ryzyko, że obróci się na drodze. Samochód z tylnym napędem i oponami zimowymi zamontowanymi jedynie z tyłu ma tendencję do utraty równowagi z przodu i istnieje ryzyko, że w zakręcie pojedzie prosto.

Pamiętaj zawsze, że droga pokryta gołoledzią:
Jest 2 razy bardziej śliska niż droga pokryta śniegiem ;
Jest 4 razy bardziej śliska niż droga mokra lub pokryta topniejącym śniegiem ;
Jest 8 razy bardziej śliska niż droga sucha...


Napełnianie opon w zimie

Gdy jest zimno, ciśnienie w oponie pokazane przez manometr może być niższe niż ciśnienie rzeczywiste.
Na przykład dla opony napełnionej do 2 atmosfer w temperaturze otoczenia około dwudziestu stopni, ciśnienie odczytane na manometrze może być 1.9 atmosfer, gdy temperatura otoczenia wynosi 8ºC.
To zjawisko może wprowadzić w błąd i nie oznacza koniecznie, że ciśnienie jest zbyt niskie. Nie jest konieczne więc dodatkowe napełnianie opon w zimie.

Składowanie opon na zakończenie zimy
Kilka naszych zaleceń dla składowania pozwoli odnaleźć opony zimowe w doskonałym stanie w następnym sezonie :
*Przed zdemontowaniem opon oznacz ich pozycję na samochodzie. Można będzie w ten sposób zamienić je miejscami na następną zimę, aby wyrównać ich zużycie.
*Umyj koła  i opony i dobrze wysusz aby zmniejszyć ich oksydację.
*Wyjmij obce ciała (na przykład kamyczki) wbite w bieżnik.
*Jeśli opony są założone na felgi należy składować je na płasko, lub zawieszone: jeśli są zdjęte z felg należy składować na stojąco lub na płasko.
*Składuj opony w miejscu suchym, ciemnym i chłodnym, a przede wszystkim w oddaleniu od substancji węglowodorowych (benzyny, oleje).

W razie wątpliwości co do stanu opon, powinieneś rozważyć kupno nowego kompletu.

ŁAŃCUCHY ZIMOWE
07.jpgKierowcy, którzy  planują dłuższy pobyt w górach powinni dobrze przygotować się do zimy zaopatrując się w łańcuchy śniegowe. Jest to najlepsze  zabezpieczenie przeciwko ślizganiu się kół.
Pamiętaj jednak, że łańcuchy nigdy nie zastąpią opon zimowych, ponieważ zakłada się je na koła osi napędowej, a to nie wystarcza do zapewnienia odpowiedniej przyczepności (np. na zakrętach lub zboczach).

Typy łańcuchów śniegowych:

Łańcuchy linowe:
Łańcuchy te /nie wykonane ze stali/ stanowią dobrą alternatywę dla łańcuchów śniegowych, są jednak przeznaczone dla osób potrafiących się z nimi obchodzić. Ich zakładanie jest dosyć skomplikowane i niedoświadczonym kierowcom może zająć nawet 2 godziny. Polecamy wydać więcej pieniędzy i zaopatrzyć się w łańcuchy stalowe.

Łańcuchy stalowe:
Minimalna cena za zestaw łańcuchów stalowych wynosi koło 200 zł, charakteryzują się one jednak większą łatwością obsługi w porównaniu z łańcuchami linowymi. Po założeniu na oponę, łańcuch zamyka się za pomocą specjalnych napinaczy. Przeprowadzone testy udowodniły doskonałe przyleganie do opon u większości modeli.

Łańcuchy z systemem szybkiego montażu:
Pomimo, iż tzw. łańcuchy z systemem szybkiego montażu są dosyć drogie (cena jednego zestawu wynosi kilkaset złotych) są one najprostsze w obsłudze. Przed założeniem koniecznie jest przykręcenie specjalnej śruby na każdym kole. Należy również dostosować długość łańcucha do rozmiaru opony.
Po wykonaniu wszystkich zalecanych czynności, założenie łańcucha przed jazdą po śniegu będzie bardzo proste. Łańcuch należy tylko odpowiednio napiąć za pomocą przykręconej uprzednio śruby, założyć na koła i możesz ruszać w drogę. Dzięki zastosowaniu samonapinaczy nie musisz martwić się o dociąganie łańcucha.
 
Bez względu  na to, jaki wybierzesz system - najważniejszą rzeczą jest próba założenia łańcuchów jeszcze przed sezonem zimowym i przed wyjazdem. To na pewno ułatwi sprawne zakładanie łańcuchów w nagłych wypadkach. Zwykle jest to czynność dosyć stresująca, którą często należy wykonywać w niekomfortowych warunkach pogodowych. Jednak dobry kierowca potrafi zakładać łańcuchy śniegowe z zamkniętymi oczami. Specjaliści zalecają zakładanie łańcuchów na parkingach, przed wjazdem na wzniesienia, zamiast czekać aż samochód utknie w zaspie. To rozwiązanie może przyczynić się do oszczędzenia niepotrzebnego stresu. Upewnij się, że łańcuchy przechowywane będą w miejscach do których będziesz miał łatwy dostęp.

Kilka uwag dotyczących zakładania łańcuchów:
08.jpgŁańcuchy należy zakładać tak, aby nie spowodować uszkodzenia opon, np. poprzez zbyt silne dokręcanie łańcucha. Oczywiste jest to, że po założenia łańcucha na oponę  łańcuch należy dokręcić. Należy jednak pamiętać, że to łańcuch, a nie opona, styka się z nawierzchnią jako pierwszy.
Specjaliści  zalecają również, aby  łańcuchy, które założymy  obracały się dookoła opon, gdyż pozostając nieruchomo,  w jednym miejscu mogą doprowadzić do uszkodzenia koła. Nigdy nie należy stosować metody polegającej na dopompowywaniu opony, która wyposażona jest w łańcuch. Stosowanie takiej metody może sprawić, że twoje opony będą nadawały się do wyrzucenia.
Pamiętaj: żadne łańcuchy śniegowe nie zapewnią tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak opony zimowe.

Poradnik został opracowany przy współpracy merytorycznej z motopunkt.pl na podstawie informacji zawartych na stronach producentów opon.
Zdjęcia nadesłane przez motopunkt.pl.

motopunkt.jpg

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;