Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Poradnik arrow Wakacyjne wydatki arrow Tanie latanie
Tanie latanie
Minęły już czasy, kiedy podróż lotnicza była czymś ekskluzywnym, zarezerwowanym tylko dla najbogatszych. Dzisiaj, w dobie tanich linii lotniczych oraz lotów czarterowych, samolot śmiało może konkurować z innymi środkami komunikacji. Często jest to nawet tańsze rozwiązanie niż wyjazd autokarowy czy podróż koleją. Biorąc pod uwagę jeszcze czas i wygodę, raczej nie ma nad czym się zastanawiać.
Jednak aby nie przepłacać i polecieć gdzieś po naprawdę okazyjnej cenie, warto poświęcić trochę czasu, zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez rynek oraz pamiętać o kilku zasadach.

TANIE LINIE LOTNICZE
Tanie linie, czyli niskobudżetowi przewoźnicy zwani także liniami low cost, oferują usługi przewozu lotniczego po cenach niższych niż tradycyjne linie lotnicze. Jest to możliwe dzięki obniżeniu kosztów obsługi lotu. Takie linie korzystają z tańszych w obsłudze lotnisk, a także rezygnują z wielu usług oferowanych przez tradycyjne linie. Na pokładzie samolotu tanich linii nie dostaniemy bezpłatnego posiłku, napoju, ani gazety. Z reguły jest tam również ciaśniej niż w „zwykłym” samolocie, gdyż na pokład zabiera się więcej pasażerów. Tanie linie wprowadzają czasem także ostre ograniczenia dopuszczalnej ilości bagażu. Niebagatelna oszczędność tanich linii łączy się z tym, że bilety są rezerwowane głównie przez Internet oraz telefonicznie. Tą samą drogą dokonywane są płatności. Dzięki samoobsłudze pasażerów linie redukują koszty swojej działalności, zatrudniają mniej ludzi w obsłudze i nie drukują biletów.
Wszystkie linie low cost zgodnie podkreślają, że nie oszczędzają na bezpieczeństwie pasażerów.
Wybierając podróż tanimi liniami należy nastawić się na pewne wyrzeczenia związane z wyżej wymienionymi ograniczeniami. Biorąc jednak pod uwagę, że taki lot na trasie europejskiej trwa z reguły maksymalnie 3 godziny, nie jest to chyba zbyt trudne, zważywszy na niebagatelne oszczędności.
Pamiętajmy tylko, że zakupionego biletu nie będziemy mieli prawa zwrócić, a zmiana rezerwacji będzie się wiązała ze sporymi kosztami.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Bądź elastyczny
Warto być elastycznym jeśli chodzi o daty wylotu. Czasem przesunięcie terminu o kilka dni może przynieść znaczne oszczędności.
Zwrócimy też uwagę na dzień tygodnia. Jeśli nie ma on dla nas większego znaczenia, unikajmy wylotów np.  w piątek po południu. Są one z reguły droższe – na wypady weekendowe jest najwięcej chętnych.
Loty we wtorek, środę i czwartek objęte są zwykle najtańszymi taryfami.
Pamiętajmy też,  że nie musimy lecieć i wracać tą samą linią. Jeśli konkurencja oferuje tańszy bilet powrotny, śmiało można skorzystać z tej oferty. Tanie linie, w przeciwieństwie do linii tradycyjnych, oferują bilety w jedną stronę. Jeśli chce się wrócić, kupuje się po prostu drugi bilet, ale nie jesteśmy do tego zobligowani, wiec możemy przebierać w ofertach różnych przewoźników.

Bądź czujny
Naprawdę tani bilet trzeba sobie upolować.
Tanie linie często oferują różnego rodzaju promocje. Są one ogłaszane z wyprzedzeniem. Jeśli dotrze do nas informacja o planowanej promocji, zapamiętajmy termin jej rozpoczęcia i rezerwujmy jak tylko ruszy akcja. Takie wyprzedaże cieszą się ogromną popularnością i zdarza się, że już w trakcie pierwszej godziny, wszystkie najtańsze bilety zostają wyprzedane, mimo że formalnie promocja ma trwać jeszcze przez kilka dni.
Proponujemy śledzić nasz serwis. O wszystkich takich akcjach naszych partnerów informujemy na bieżąco.

Bądź szybki
Im wcześniej tym lepiej!
Biura podróży oferujące wycieczki last minute przyzwyczaiły nas do tego, że w ostatniej chwili jest taniej. Ta zasada absolutnie nie sprawdza się w przypadku tanich linii lotniczych. Ich samoloty są zwykle pełne i nie ma czego wyprzedawać. Bilety pojawiają się zwykle na pół roku przed datą wylotu i to jest najlepszy moment na zrobienie rezerwacji!
Pula naprawdę tanich biletów za symboliczną cenę jest ograniczona. Im później kupujemy, tym więcej płacimy. Tuż przed podróżą ceny są już zbliżone do cen tradycyjnych linii lotniczych, więc biorąc pod uwagę brak serwisu na pokładzie czy z reguły bardziej oddalone od centrum lotnisko z gorszym i droższym dojazdem do miasta, warto się zastanowić nad wyborem tradycyjnego przewoźnika, oczywiście wcześniej porównując dokładnie ceny (nie tylko cenę podstawową, ale także opłaty lotniskowe i podatki , które zazwyczaj są podawane oddzielnie. Linie lotnicze tych opłat nie eksponują, a mogą one przewyższyć nawet cenę biletu!)

TRADYCYJNE LINIE LOTNICZE
Nawet w tradycyjnych liniach, które zazwyczaj są droższe od linii low cost, można natknąć się na naprawdę atrakcyjne oferty.
Na początku roku przewoźnicy często organizują wielkie wyprzedaże biletów. Można wtedy kupić okazyjnie bilety nawet w najbardziej odległe i egzotyczne zakątki świata. I tu właśnie tkwi przewaga tradycyjnych linii nad liniami tanimi, które latają tylko na krótkich, europejskich trasach.
Oczywiście korzystając z takich promocyjnych ofert musimy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zaplanować wyjazd. Trzeba się także liczyć z różnymi obwarowaniami takich biletów – z reguły przewoźnicy wprowadzają przy nich liczne ograniczenia dotyczące zwrotu lub zmiany kierunku czy terminu lotu.
Bilet może być tańszy jeżeli spędzimy w miejscu docelowym noc z soboty na niedzielę. Wymaga tego większość tańszych taryf. Czasem warto więc rozważyć nawet dokupienie jednego lub kilku noclegów na miejscu, aby móc skorzystać z tańszego przelotu.
Loty we wtorek, środę i czwartek objęte są zwykle najtańszymi taryfami.
Podróżowanie w wakacje, lub wtedy kiedy w miejscu docelowym panują najlepsze warunki jest zwykle droższe. Wysoki sezon zawsze oznacza wyższe ceny biletów i trudniejszą ich dostępność, tym bardziej więc warto zatroszczyć się o taki bilet jak najwcześniej, jeśli oczywiście planujemy wyjazd w takim gorącym terminie.
Bilet może okazać się tańszy, jeżeli zdecydujemy się lecieć z przesiadką. Loty bezpośrednie są często droższe.
Tradycyjne linie lotnicze z reguły oferują swoim pasażerom programy lojalnościowe. Korzystając z ich usług, zbieramy mile, które następnie możemy wykorzystać na przykład na darmowe przeloty. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie i warto zawsze przystępować do takich programów.
Jeśli wahamy się między liniami tanimi i tradycyjnymi rozważmy jeszcze inne kwestie. Oczywiście jeśli tanie linie oferują naprawdę korzystna cenę, wybór wydaje się oczywisty. Jednakże czasem tanie linie sprzedają bilety po cenach zbliżonych do linii tradycyjnych. A wtedy te tradycyjne zyskują na atrakcyjności, gdyż z reguły latają na lepiej położone lotniska z tańszym i szybszym dojazdem do centrum. Poza tym na pokładzie oferują nieco wyższy standard i biorą na siebie większa odpowiedzialność w przypadku np. zmian w rozkładzie.

Gdzie szukać tanich biletów na loty rejsowe tradycyjnych linii?

*w Internecie. Większość linii lotniczych posiada swoje strony WWW, na których umożliwia rezerwację on line. Często ceny dla internautów są niższe, niż dla osób kupujących w biurze lub u agenta, gdyż linie lotnicze oszczędzają w takim wypadku na obsłudze.

*u agentów w biurach podróży. Paradoksalnie bilet kupowany u pośrednika może być tańszy niż rezerwowany bezpośrednio u przewoźnika. Zasada jest prosta. Agenci jako stali partnerzy linii lotniczych, rezerwujący bilety na dużą skalę, mają u tychże linii duże rabaty, na które nie może liczyć klient indywidualny. I tym rabatem biuro podróży może „podzielić się” ze swoim klientem. Oczywiście warto się targować i domagać dodatkowego upustu.
Jeśli trafimy na zaangażowanego, operatywnego agenta, może on wyszukać nam ciekawe połączenie złożone z różnych, czasami nawet niepublikowanych taryf kilku różnych linii lotniczych. Warto z tego korzystać szczególnie na bardzo odległych trasach.

*W wiarygodnych agencjach w stolicach Europy Zachodniej, w Bangkoku lub Singapurze. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim odległych, egzotycznych podróży. Naprawdę warto czasami ponieść koszt dolotu do Londynu czy Frankfurtu, by tam rozpocząć podróż swojego życia za relatywnie niewielkie pieniądze.

Osoby podróżujące po świecie i nastawiające się na zwiedzanie wielu miejsc po drodze powinny koniecznie zapoznać się z taryfami dookoła świata oferowanymi przez niektóre linie i sojusze lotnicze. Oznaczone są one skrótem RTW pochodzącym od angielskiego Round the World . W Polsce są dostępne różne warianty takiej podróży. Czasem można ją rozpocząć w Warszawie, czasem trzeba się najpierw wybrać do innej stolicy.
Taryfy różnią się między sobą. Można wybrać różne warianty trasy, różną ilość bezpłatnych tzw. stopoverów, czyli przerw w podróży. Czasem linie narzucają jakieś wytyczne co do ilości wylatanych w ramach taryfy mil.


LOTY CZARTEROWE
Lot czarterowy jest lotem organizowanym przez biuro podróży. Biletów nie kupujemy w takim przypadku w liniach lotniczych, gdyż one świadczą tylko usługę dla wynajmującego je biura. Z reguły biura podróży oferują cały pakiet, czyli przelot czarterem, zakwaterowanie na miejscu i dodatkowe świadczenia.
Czasami, kiedy w samolocie nie ma kompletu, biuro może odsprzedawać same wolne miejsca w samolocie po bardzo atrakcyjnych cenach. Warto się zainteresować takimi ofertami. Pojawiają się one z reguły blisko terminu wylotu. Niestety w takim przypadku mamy niewielką swobodę jeśli chodzi o daty wylotu i przylotu. Zazwyczaj są one ściśle narzucone przez biuro.
Czasami warto wziąć pod uwagę wykupienie całego pakietu wakacyjnego w biurze podróży, nawet jeśli nie zamierzamy na miejscu korzystać z hotelu oferowanego przez touroperatora. Zdarza się bowiem, że taki pakiet kosztuje mniej niż sam przelot rejsowy na tej samej trasie oferowany przez regularne linie lotnicze.

 

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;