Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Poradnik arrow Wakacyjne wydatki arrow Roaming - jak nie wydać fortuny na rozmowy telefoniczne
Roaming - jak nie wydać fortuny na rozmowy telefoniczne
Jeśli wybieramy się za granicę z telefonem komórkowym, musimy liczyć się z kosztami. Jeżeli stracimy umiar, po powrocie może okazać się, że rozmowy kosztowały nas więcej niż cały wyjazd.
Korzystając z roamingu płacimy nie tylko za rozmowy wychodzące, ale także za przychodzące. Ku zaskoczeniu turystów odbieranie telefonów często okazuje się droższe niż dzwonienie do kogoś.
Osoba, która dzwoni do nas z Polski płaci jak za połączenie krajowe, a my pokrywamy koszt połączenia międzynarodowego.
Jeśli dzwonimy do znajomych, którzy wraz z nami wypoczywają za granicą, również płacimy jak za połączenie międzynarodowe do Polski. A ponadto narażamy na koszty owych znajomych, którzy płacą za połączenie przychodzące. I nie ma tu znaczenia fakt, że przebywamy w sąsiednich pokojach hotelowych.
Przed bankructwem można się uchronić przestrzegając kilku zasad i odpowiednio się przygotowując.


1. Wyłącz pocztę głosową
Jeśli ktoś nam się nagra podczas naszego pobytu za granicą, pokrywamy koszt połączenia w obie strony nawet jeśli wiadomości nie odsłuchamy.
Aby zablokować połączenia przychodzące na pocztę głosową, należy przed wyjazdem skontaktować się z operatorem.

2. Zrób listę lokalnych operatorów i porównaj ceny
Przed wyjazdem warto zrobić rozeznanie wśród partnerów roamingowych naszego operatora.
Zróbmy sobie ich listę, a następnie sprawdźmy koszty połączeń przychodzących, wychodzących i SMS-ów (za SMS-y przychodzące nigdy nie płacimy!). Porównajmy też godziny szczytu oraz sposób naliczania. Naliczanie sekundowe jest atrakcyjniejsze od minutowego, gdyż wtedy płacimy za faktyczny czas rozmowy.
Niektórzy operatorzy proponują klientom taryfy płaskie, czyli ujednolicone stawki w poszczególnych strefach. Można rozważyć taką możliwość, jednak należy pamiętać, że często w takim przypadku są pobierane opłaty za każdorazowe nawiązanie połączenia. Sprawdźmy przed wyjazdem dokładnie warunki i dopytajmy o wszelkie koszty dodatkowe. Informacji udzieli nam nasz operator.

3. Przejdź na ręczne ustawianie zagranicznego operatora
Kiedy już wiemy która sieć oferuje nam najkorzystniejsze warunki, zaraz po dotarciu na miejsce przestawmy telefon na opcję manualnego wybierania operatora.
Jeśli telefon będzie ustawiony na automatyczny wybór, zawsze zarejestruje się w sieci, która w danym miejscu ma najsilniejszy sygnał. A niekoniecznie musi to być sieć najtańsza. Ponadto będzie co chwila przeskakiwał z sieci do sieci i zupełnie stracimy kontrolę nad wydatkami.
O przełączeniu komórki na ręczne wybieranie warto pamiętać także w Polsce na terenach przygranicznych. Czasem sygnał sieci rosyjskiej, czy czeskiej może okazać się silniejszy niż naszej macierzystej i zupełnie nieświadomie będziemy korzystać wtedy z roamingu. Po otrzymaniu faktury możemy przeżyć wstrząs w takim wypadku.

4. Dzwoń z rozwagą
Wiemy już kiedy obowiązują godziny szczytu, możemy więc na rozmowy wybrać czas, gdy rozmowy są tańsze. Czasem warto poczekać pół godziny i zapłacić np. o połowę mniej.
Warto tez zachować wstrzemięźliwość, jeśli chodzi np. o wysyłanie MMS-ów. W Europie koszt jednego wynosi około 4 złotych.

5. Zastanów się nad kupnem lokalnego prepaida

Jest to pomysł dla tych, którzy planują dłuższy pobyt za granicą, lub nastawiają się na częste dzwonienie.
Pamiętajmy, że aby lokalny prepaid zadziałał, nasz aparat nie może mieć założonej blokady simlock.
Korzystanie z tego rozwiązania pozwala bardzo znacząco zredukować koszty połączeń lokalnych. Opłaca się to również kiedy dzwonimy do Polski.
Trzeba się jednak liczyć z jednorazowym wydatkiem na zestaw startowy. Może się on wahać od 50 do 100 zł.
Po zakupie zagranicznego prepeida należy zmienić w telefonie numer operatora centrum SMS. Inaczej nasze wiadomości nie dotrą do adresata.

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;