Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Poradnik arrow Podróże lotnicze arrow Bagaż podręczny w samolocie
Bagaż podręczny w samolocie
Zobacz też:
 
Wybierając sie w podróż samolotem przygotowujemy z reguły 2 bagaże - bagaż główny (nadawany przy odprawie i odbierany na lotnisku docelowym) oraz bagaż podręczny, do którego pakujemy rzeczy przydatne na pokładzie samolotu oraz rzeczy szczególnie dla nas cenne, na których utratę nie chcemy sie narażać. 
Pakując bagaż podręczny, musimy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach.
Po pierwsze są to ograniczenia wagowe i gabarytowe - przed wylotem dowiedzmy sie jaką wielkość bagażu podręcznego dopuszczają nasze linie lotnicze.
Po drugie w związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa na pokładach samolotów, restrykcjami objeto także bagaż podręczny. Możliwość wnoszenia na pokład samolotu płynów (w tym także kosmetyków) jest obecnie mocno ograniczona.

Nowe, zaostrzone przepisy dotyczące warunków przewozu bagażu podręcznego wnoszonego pokład samolotu weszły w życie 6 listopada 2006 r. Przepisy te obowiązują na wszystkich lotniskach Unii Europejskiej (w tym również w  polskich portach lotniczych), a także w Szwajcarii, Norwegii i Islandii. Poszczególne lotniska mogą dodatkowo wprowadzać bardziej surowe środki bezpieczeństwa.
Przed wylotem warto dowiedzieć się w liniach lotniczych i na lotnisku, jakie zasady aktualnie obowiązują, aby nie być zmuszonym do pozbycia się elementów swojego podręcznego bagażu.
Podobne przepisy obowiązują w coraz większej ilości państw na całym świecie, np w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei.

WNOSZENIE PŁYNÓW, JEDZENIA I LEKÓW  NA POKŁAD SAMOLOTU
Pasażer może wnosić na pokład samolotu wyłącznie takie płyny, których pojedyncze opakowanie mieści nie więcej niż 100 mililitrów. Wszystkie wnoszone płyny muszą być zapakowane do przezroczystej zamykanej torby, której pojemność nie przekracza 1 litra. Zasady te dotyczą wszelkich rodzajów płynnych substancji, w tym również kosmetyków, takich jak perfumy, kremy, pasta do zębów czy tusz do rzęs.
Ograniczenia nie obejmują leków i odżywek dla dzieci, pod warunkiem, że są one niezbędne w podróży. Artykuły te muszą oczywiście zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.
Turyści mogą kupować kosmetyki czy napoje w sklepach wolnocłowych.

Przykładowo podajemy przepisy obowiązujące w liniach Lufthansa:

Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:
    Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
    Wszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. zaciskane torebki plastikowe tzw. "zipy") o maksymalnej pojemności jednego litra.
    Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
    Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

Artykuły i torebki, które nie odpowiadają tym wymogom, nie mogą być zabierane na pokład samolotu. Podobne uregulowanie (90 ml na jednostkę opakowania) obowiązuje już od 29 września 2006 roku w odniesieniu do rejsów i połączeń przesiadkowych do USA.

Artykuły duty-free, które zostały nabyte na lotniskach europejskich lub na pokładzie samolotów europejskiej linii lotniczej w UE, mogą być przewożone w zapieczętowanej torebce, o ile załączone zostanie pokwitowanie zakupu z tego samego dnia (nie dotyczy lotów do USA oraz tzw. rejsów codeshare). Artykuły są pieczętowane przez obsługę sklepu dokonującego sprzedaży.

W zależności od lotniska docelowego, obowiązywać mogą również  szczególne przepisy dotyczące przewozu w bagażu podręcznym artykułów w postaci płynów i żeli, nabywanych w sklepach strefy wolnocłowej. Należy więc zasięgnąć informacji na ten temat w lokalnych punktach sprzedaży tych produktów.

DODATKOWE ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA NA REJSACH DO USA

Zgodnie z zaleceniami amerykańskich władz, pasażerowie mogą zabierać ze sobą na pokład pewne ilości płynów oraz substancji o konsystencji żelu czy wosku (pasty). Dopuszcza się pojemniki, jak butelki czy puszki, o jednostkowej pojemności do 100 ml, przy czym muszą one być wnoszone na pokład w przezroczystych torbach plastikowych, a ich łączna pojemność nie może być większa niż 1 litr. Każdy pasażer może zabrać ze sobą jedną torbę plastikową.

W bagażu podręcznym dozwolone są następujące artykuły:
    Lekarstwa na receptę oraz pokarm dla dzieci i niemowląt mogą być zapakowane do bagażu podręcznego w większej ilości, jeśli są one konieczne podczas rejsu.
    Sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, kamery cyfrowe, odtwarzacze MP3 i laptopy.

DODATKOWE ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA NA REJSACH DO WIELKIEJ BRYTANII

Poniższe przepisy obowiązują wszystkich pasażerów podróżujących z Wielkiej Brytanii lub w tranzycie przez Wielką Brytanię.
Zezwala się na zabranie na pokład jednej sztuki bagażu podręcznego (o wymiarach 56cmx45cmx25cm). Ponadto, jako bagaż podręczny, na pokład zabrać można, instrument muzyczny.

W bagażu podręcznym nie wolno posiadać następujących artykułów:
    Zabrania się przewozu zapalniczek w jakimkolwiek bagażu. Można je zakupić po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

W bagażu podręcznym przewozić można następujące artykuły:

    Sprzęt elektroniczny, w tym telefony komórkowe, kamery cyfrowe i odtwarzacze MP3. Laptopy i większe urządzenia elektroniczne (np. suszarki do włosów o większych rozmiarach) mogą być przewożone w bagażu podręcznym, ale muszą być wyjęte do kontroli i prześwietlone.
    Lekarstwa w formie płynnej przepisane przez lekarza na receptę, o ile będą musiały być zażywane w czasie lotu (np. zestaw dla diabetyków).
    Mleko i płynny pokarm dla niemowląt (pasażer podróżujący z dzieckiem musi spróbować zawartości każdej z butelek).

WYMIARY I CIĘŻAR BAGAŻU PODRĘCZNEGO
O limitach bagażu należy dowiedzieć się bezpośrednio przed wylotem w swoich liniach lotniczych. W Lufthansie każda sztuka bagażu nie może być większa niż 55 x 40 x 20 cm i nie może ważyć więcej niż 8 kg. Wyjątkiem są składane torby ubraniowe, których dopuszczalne wymiary nie mogą przekroczyć 57 x 54 x 15 cm.
Pasażerowie Pierwszej Klasy i Klasy Business mogą zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego. Jedną sztukę bagażu należy umieścić pod fotelem z przodu pasażera. Pasażerowie klasy ekonomicznej mogą zabrać na pokład jedynie jedną sztukę bagażu podręcznego.

W niektórych przypadkach pasażerowie Pierwszej Klasy oraz Klasy Business będą mogli zabrać na pokład jedynie jedną sztukę bagażu podręcznego. Dotyczy to:

    Przelotów małymi samolotami na trasach regionalnych (Lufthansa Regional Partner) – tu z uwagi na ograniczoną ilość miejsca w kabinie, bagaż podręczny można mieć przy sobie aż do momentu wejścia do samolotu. Przed samym wejściem na pokład bagaż podręczny należy oddać do załadunku do luku, a następnie odebrać go po przylocie, bezpośrednio z wózka bagażowego specjalnie podstawionego w pobliżu wyjścia z samolotu.
    Przelotów w krajach, gdzie zastosowanie mają restrykcyjne przepisy państwowe (np. we Włoszech i USA).

URZĄDZENIA TECHNICZNE W BAGAŻU PODRĘCZNYM

Zabranie na pokład takich urządzeń jak odtwarzacze MP-3, odtwarzacze CD, laptopy czy telefony komórkowe regulowane jest przepisami obowiązującymi w porcie wylotu.
Niektóre z urządzeń elektronicznych nie mogą być używane w czasie lotu, bowiem mogą zakłócać pracę elektronicznych systemów pokładowych samolotu.
Telefony komórkowe muszą być całkowicie wyłączone przez cały czas trwania rejsu.

 PRZEDMIOTY, KTÓRE MOŻNA DODATKOWO ZABRAĆ NA POKŁAD SAMOLOTU

Oprócz bagażu podręcznego i urządzeń technicznych, dodatkowo można zabrać ze sobą na pokład następujące przedmioty:

    torebkę, mały neseser lub niewielką teczkę (bądź torbę na laptopa) wraz z zawartością
    płaszcz, szal lub koc
    mały aparat fotograficzny lub lornetkę
    odpowiednią ilość gazet do czytania w czasie podróży
    nosidło i jedzenie na podróż dla niemowlęcia
    kule lub inne przedmioty o zastosowaniu ortopedycznym niezbędne w czasie podróży

PRZEDMIOTY, KTÓRYCH NIE WOLNO ZABIERAĆ NA POKŁAD SAMOLOTU

    broń oraz przedmioty, które mogą być wykorzystane jako broń, z której można wystrzelić pocisk
    falsyfikaty broni
    ostro zakończone przedmioty (np. nożyczki, scyzoryki)
    tępo zakończone przedmioty (np. kij baseballowy)
    wszelkie inne przedmioty i narzędzia niebezpieczne

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA BAGAŻU PODRĘCZNEGO
Przed wejściem na pokład samolotu pasażerowie muszą przejść kontrolę bagażu podręcznego.
Nowe przepisy regulują również zasady przechodzenia przez bramki bezpieczeństwa. Podróżny przed kontrolą kładzie na taśmie bagaż, oraz kurtkę lub marynarkę, a komputer przenośny i wszelkie inne urządzenia elektroniczne większych rozmiarów wyjmuje z bagażu podręcznego na czas ich prześwietlenia.
Zastosowane promieni rentgenowskich przy prześwietlaniu bagażu nie spowoduje uszkodzenia filmów do 1000 ASA/31 DIN.

Linie lotnicze nie ponoszą odpowiedzialności za przedmioty skonfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa.

Nie należy wyświadczać usług nieznajomym osobom, które proszą o wzięcie od nich do przewozu przesyłek o nieznanej zawartości (kopert, paczek, itp.) W każdym takim przypadku należy natychmiast powiadomić policję lub służby celne.

Źródło: Lufthansa

 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;