Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Start arrow Poradnik arrow Podróże lotnicze arrow Lot samolotem z dzieckiem
Lot samolotem z dzieckiem
Dzieci zazwyczaj bardzo dobrze znoszą podróże lotnicze. Największy dyskomfort może sprawiać im tylko zatykanie się uszu podczas zmian ciśnienia przy starcie i przy lądowaniu oraz konieczność siedzenia w jednym miejscu, kiedy jest to wymagane.
Na wszystkie problemy można jednak znaleźć skuteczne rozwiązania.

UMILANIE LOTU

Siedzenie w miejscu jest wymagane tylko wtedy, gdy włączona jest sygnalizacja „zapiąć pasy”. Najmłodsze dzieci, które nie mają własnego fotela, muszą znaleźć się wtedy na kolanach opiekuna i zostać przypięte do jego pasa oddzielnym, specjalnie do tego przeznaczonym pasem.
Dziecku, które niechętnie zapina pasy można pokazać zapaloną sygnalizację i powiedzieć, że to pilot wysłał do niego wiadomość z prośbą o zapięcie.
Podczas lotu, kiedy kapitan nie wymaga siedzenia na miejscu, dzieci mogą poruszać się po samolocie. Większość maluchów na pewno chętnie skorzysta z możliwości takiej wycieczki. W samolocie jest sporo ciekawych miejsc do obejrzenia.
Duża część dzieci zainteresuje się widokami za oknem - przynajmniej na jakiś czas. Jednak im dłuższy rejs, tym łatwiej o znudzenie dziecka. Aby temu zaradzić, warto wziąć ze sobą książeczki i zabawki. Najlepiej wybrać nowe, które jeszcze się nie znudziły. Kupmy przed wyjazdem coś specjalnie na tę okoliczność. Dzieci kilkuletnie z reguły uwielbiają książeczki z naklejkami. Można im rozłożyć stolik i zaproponować taką zabawę. Już nawet dwulatki potrafią się skupić na dużej przy takim nalepianiu.
Dzieci lecące po raz pierwszy mogą być zaskoczone hałasem silników. Warto je uprzedzić jak będzie przebiegał lot.

ZATYKANIE USZU

Dzieci są bardzo wrażliwe na zmiany ciśnienia i dotkliwie odczuwają zatykanie się uszu w samolocie. Pomocne jest tutaj  podawanie picia lub jedzenia podczas startu i lądowania. Ważne, żeby dziecko cały czas przełykało. Niemowlę najlepiej przystawić do piersi lub podać butelkę z napojem. Starsze dziecko może pić przez słomkę wodę lub sok.

SEN

Dzieci z reguły dobrze śpią w samolocie, zwłaszcza jeśli wybierzemy nocny lot. Wtedy zmęczone po całym dniu zasypiają w podróży. Problemem może być jednak chłód. Czasami za sprawą klimatyzacji w samolocie potrafi być naprawdę zimno. Warto więc wziąć dla dziecka jakiś kocyk i coś cieplejszego do ubrania. Niektóre linie lotnicze oferują pasażerom koce. Praktykuje się to szczególnie na dłuższych trasach.
Niemowlę można uśpić w foteliku samochodowym-kołysce. To, czy będziemy mogli ją zabrać na pokład zależy od personelu pokładowego. Jeżeli samolot nie jest zbyt zatłoczony, z reguły nie ma z tym problemu.

KTO TO JEST INFANT?
Mianem infanta określa się dzieci, które nie mają ukończonych 2 lat. Podróżują one za niewielką opłatą (niektóre linie pobierają 10% ceny biletu normalnego). W takim wypadku nie przysługuje im jednak oddzielne miejsce w samolocie. Infant spędza podróż na kolanach rodziców. Jeśli jednak samolot nie ma całkowitego obłożenia i koło nas są wolne miejsca, można posadzić tam dziecko, lub postawić fotelik-kołyskę.
Istnieje też możliwość wykupienia osobnego miejsca dla malutkiego dziecka. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, czasem dość wysokimi.
Limit bagażu dla infanta wynosi od 5 do 15kg, w zależności od linii lotniczych, z którymi wybieramy się w podróż. Dzieci do 16 roku życia mogą zabrać bagaż o takiej samej ciężkości, jak osoby dorosłe. (od 15 do 20kg w zależności od linii lotniczych). Wózek nie jest objęty tym limitem.
Oczywiście przed wylotem należy zasiegnąć w swoich liniach lotniczych szczegółowych informacji na temat limitów bagażu dla dziecka.

WÓZEK

Kiedy podróżujemy z dziećmi, z reguły zabieramy ze sobą różne dziecięce akcesoria. Czasem są one tak duże jak na przykład wózek. Wielu rodziców zastanawia się, jak przewieźć taki sprzęt, gdzie go nadać i czy jest on objęty limitem bagażu. Warto zatem wiedzieć, że wózek nie jest objęty limitem bagażowym oraz, że możemy go przetransportować na różne sposoby.
Wózka nie trzeba nadawać przy odprawie bagażowej. Można wziąć go ze sobą i oddać personelowi samolotu dopiero przy wejściu na pokład. Jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ możemy korzystać z wózka przez cały pobyt na lotnisku, a trzeba wiedzieć, że niektóre porty lotnicze są ogromne i wózek jest wtedy bardzo przydatny.  Wózek oddany stewardessie przy wejściu do samolotu wędruje do luku bagażowego i, jeśli poprosimy przy wejściu, zostanie nam wydany od razu po wylądowaniu. Możemy wtedy włożyć do niego dziecko od razu, co znacznie ułatwia poruszanie się po lotnisku docelowym.
Jeśli decydujemy się na nadanie wózka przy odprawie, razem ze zwykłym bagażem, postarajmy się odpowiednio go zabezpieczyć przed uszkodzeniem.
Osoby podróżujące z bardzo małymi dziećmi mogą rozważyć jeszcze jedno rozwiązanie: Jeśli jest możliwość zamontowania fotelika samochodowego na stelażu wózka, można podczas odprawy nadać samą „gondolę” a dziecko wozić w foteliku. Na pokładzie rozstajemy się wtedy z samym stelażem, fotelik bierzemy ze sobą. Dziecko może w nim spędzić podróż o ile znajdzie się wolne miejsce i personel pokładowy nie będzie miał nic przeciwko temu.
Nadawaną z bagażem „gondolę” można owinąć starannie na przykład folią samoprzylepną. W środek można zapakować jakieś lekkie zabawki oszczędzając tym samym miejsce w walizkach czy plecakach.

GDZIE NAJLEPIEJ USIĄŚĆ?
Dla osób podróżujących z dziećmi często są przewidziane miejsca z przodu. Warto o nie poprosić podczas odprawy bagażowej. Z reguły w pierwszym rzędzie jest więcej przestrzeni. Można swobodniej wyciągnąć nogi, postawić na ziemi fotelik, lub pozwolić maluchowi pobawić się trochę na podłodze.

CO WARTO ZABRAĆ NA POKŁAD?

Pakując bagaż podręczny malucha pamiętajmy, że na pokładzie samolotu mogą być potrzebne:
*pieluchy (oczywiście jeśli dziecko jeszcze ich używa)
*chusteczki nawilżane
*zabawki (najlepiej nowe, którymi dziecko się jeszcze nie znudziło)
*kilka książeczek
*kredki, blok
*książeczki z naklejkami
*picie (konieczne podczas startu i lądowania!)
*słoiczki z jedzeniem dziecięcym
*kocyk
*ubranko na zmianę na wszelki wypadek
*coś ciepłego do ubrania przed wyjściem, jeśli wracamy z ciepłych krajów, a w Polsce jest zimno

6 listopada 2006 r. weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące bagażu podręcznego w samolocie. Ograniczeniami objęto między innymi wnoszenie na pokład płynów (zarówno artykułów spożywczych, jak i kosmetyków). Z reguły nie dotyczy to jednak jedzenia i odżywek dla dzieci, pod warunkiem, że są one niezbędne w podróży. Przed wylotem warto dowiedzieć się w liniach lotniczych i na lotnisku, jakie zasady aktualnie obowiązują.
 
UDOGODNIENIA DLA RODZICÓW I DZIECI
Renomowani przewoźnicy miedzynarodowi często zapewniają akcesoria niezbędne do pielęgnacji maluchów. Dziecko z reguły można przewinąć na specjalnym rozkładanym przewijaku w toalecie. Dzieciom poniżej 10 kg zapewnia się na dłuższych trasach specjalne łóżeczka, tzw. skycots, o ile wcześniej zgłosimy takie zapotrzebowanie.
Personel pokładowy służy pomocą. Stewardessy podadzą nam gorącą wodę do przygotowania posiłku lub pomogą podgrzać jedzenie w słoiczku albo butelkę z mlekiem.
Czasami można liczyć na prezent w postaci przyborów do rysowania czy jakiejś drobnej zabawki.
Również na lotniskach znajdziemy specjalne pomieszczenia dla rodziców z dziećmi. Duże porty lotnicze często urządzają też specjalne sale zabaw dla dzieci, które mogą sie tam wyszaleć przed podróżą lub pomiędzy męczącymi lotami.

SAMODZIELNA PODRÓŻ DZIECKA
Dziecko od 5 do 16 lat może odbyć samodzielną podróż samolotem. W takim przypadku wymagane jest pisemne potwierdzenie, że w porcie docelowym będzie na nie oczekiwać upoważniona osoba dorosła.
 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;