Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Tam gdzie łączą się Ameryki - Panama
Autor: Tomasz Chyziński   

Główną atrakcją i obiektem z którego słynie Panama jest Kanał Panamski. Prace nad stworzeniem kanału rozpoczęli Francuzi, budowniczowie Kanału Sueskiego. Lecz tu czychały na nich nieznane im niebezpieczeństwa malaria i żółta febra. Choroby te zdziesiątkowały pracowników, zabrakło finansów i firma zbankrutowała. Kolejna, która próbowała wznowić prace, powieliła losy pierwszej. Teren odkupił od Francji rząd USA i dokończył dzieło.
W 1977 r. negocjacje rządu Panamy zostały uwieńczone sukcesem. Podpisano umowę na podstawie, której USA przekazało 22 lata później ta kurę znoszącą złote jajka. Przynajmniej 4.5 mld czystego zysku rocznie przy niewielkiej 3 milionowej populacji Panamy zezwala na dobry standard życia, niestety tylko części mieszkańców. Stolica Panama City to ¨las¨ drapaczy chmur. Północna cześć Panamy to szokujący kontrast w stosunku do południowej. Indianie zamieszkujący ta część nadal używają koni do transportu, żyją w chatach krytych strzecha. Kobiety noszą tradycyjne stroje.
Bardzo ważną role maja symbole narodowe. Flagi powiewają wszędzie, niemalże, w co drugim samochodzie.
Mieszkańcy Panamy są bardzo sympatyczni jak prawdopodobnie większość mieszkańców Ameryki Centralnej. Pamiętam ze spotkani w Peru rowerzyści z Niemiec, którzy odbyli podróż po krajach Ameryki Centralnej powiedzieli ze rzadko trzeba 2 razy prosić o zezwolenie na biwak w ogródku. Faktycznie w Panamie nikt nigdy mi nie odmówił. Najciekawszy z noclegów był romantyczny biwak w ruinach pierwszego miasta osadników z Hiszpanii: Panama Viejo. Nie miałem trudności w uzyskaniu nań zgody strażników. Obiekt wybudowany w XVII wieku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jednocześnie najstarsza budowla w Panamie. Zdałem sobie sprawę ze Europa w tym Polska jest dużo bardziej atrakcyjna pod tym względem niż Ameryka. Wieczorem oglądałem przygotowania lokalnego teatru do Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowywali na ta okazje uroczysty występ. Ruiny są ważnym symbolem narodowym Panamy. Na monetach Balboa istnieją wizerunki Panama Viejo.
Po raz pierwszy jadłem tortilla, czyli placki kukurydziane. Lecz widać tu odrębność kulturowa od Ameryki Pd. W Kolumbii i Wenezueli również pieczono placki kukurydziane. Lecz zwane były arepa i pieczono je na grillu bez użycia tłuszczu. W Panamie są smażone na głębokim oleju jak frytki. Niestety Panamczycy jedzą mało owoców, żal przy takich możliwościach.
Niewiele juz osób nosi słynne panamskie kapelusze. Głównie starsze bardziej konserwatywne pokolenie. Czapki z daszkiem jak chyba na całym świecie wygrały z konkurencyjnymi nakryciami głowy.
Pamiętam jak przed przybyciem do Panamy mój tato opowiedział mi historie, gdy odbywając służbę wojskowa w marynarce wojennej zobaczył statek z nieznana mu bandera. Był to statek z Panamy. Panama wydawała mu się wtedy bardzo egzotyczna i odległa od Polski. Tak samo egzotyczny byłem ja dla mieszkańców Panamy. Gdy usłyszeli w odpowiedzi ze jestem z Polski i to rowerem, nie wszyscy wiedzieli, w której części świata umieścić Polskę. Lecz zawsze mówili to musi być bardzo daleko.
Panama jak każdy tropikalny kraj jest rajem dla turysty. Wiecznie słońce, piaszczyste plaże, palmy. Wspaniała roślinność wdzierająca się na strome zbocza gór. Piękne krajobrazy, bezpieczna i wciąż tania.
Lecz nie ma ideałów. W kategorii najgorsi kierowcy świata, Panamczycy byli by w ścisłej czołówce. Zaliczam do cudów fakt ze nikt mnie nie potrącił.
W sumie przejechałem w Panamie ok. 600 km w ciągu 10 dni. Uważam to za dobry wynik, góry są całkiem strome, a upal tez niczego sobie.

Zdjęcia do artykułu w Fotoreportażach (nadesłane), pod tytułem: Panama.

Podróż po Panamie jest częścią wyprawy rowerowej dookoła świata. Dodatkowe informacje na stronie www.dookolaswiata.walbrzych.pl
 
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;