Bilety lotnicze Relacje z podróży
Czytaj pocztę Noclegi Wycieczki
Forum Fotoreportaże
      BiuletynBiuletyn   RejestracjaRejestracja
WycieczkiNoclegiBilety lotniczeCzartery jachtówTargi turystycznePogoda
Kalendarz
Wybierz widok
Widok miesięcznyWidok skróconyWidok tygodniowyWidok dziennyKategorieDodaj nowe wydarzenie
Start arrow Kalendarz
 
Widok miesięczny  Widok skrócony  Widok tygodniowy  Widok dzienny  Kategorie 
Wydarzenie: 'FESTIWAL HUCULSKI IM. STANISŁAWA VINCENZA - Kraków'
 
  folklor
 
Data: Friday, March 14, 2008 Godz. 08:00
Okres: 4 Dni
Szczegóły o kontakcie:
Email:

W dniach 14-17 marca powieje w Krakowie wiatr znad Howerli, przenosząc nas przy dźwiękach pasterskiej sopiłki w krainę magii, prastarej obrzędowości, na wysokie połoniny Czarnohory i Gorganów – vincenzowskiej „ojczyzny człowieczej”.... a wszystko to za sprawą organizowanego przez Fundację ARTica Festiwalu Huculskiego im. Stanisława Vincenza.

Na okres czterech dni organizatorzy przygotowali liczne koncerty, przeglądy filmowe, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne, spektakl teatralny i wiele innych atrakcji. Oficjalne otwarcie huculskiego święta poprzedzi korowód huculskich koni i muzyki, który przejdzie spod Barbakanu, okrążając kilkakrotnie Rynek, na ul. Kanoniczą 15 – pod Fundację św. Włodzimierza przemienioną w tym czasie na huculskie centrum Festiwalowe. Korowód będzie okazją do przyjrzenia się niezwykle łagodnym i przyjaznym koniom, a także do wysłuchania koncertu huculskich muzyków, którzy swym występem uświetnią otwarcie Targów Wielkanocnych (piątek, 14.marca, Rynek Główny, godz.16:00).

Huculska muzyka na Rynku stanowić będzie zapowiedź kolejnych imprez festiwalowych, jak również zachęci do odwiedzenia huculsko-wielkanocnego stoiska zorganizowanego w ramach Targów w festiwalowy weekend (14-16 marca). Na stoisku zaprezentowane zostaną m.in. huculskie ozdoby wielkanocne, ceramika, drobna galanteria, biżuteria, książki, przewodniki, jak również festiwalowe
broszury i bilety na galowy koncert Huculskie Muzyki – wystąpią: Orkiestra Świętego Mikołaja (PL) i Huculska Kapela Czeremosz Romana Kumłyka (UKR)- dwa najznakomitsze zespoły wspólnie wykonujące muzykę huculską (niedziela, 16.marca, g.19:00, Rotunda, ul. Oleandry 1).

Na stoisku znajdą się także publikacje związane ze Stanisławem Vincenzem – patronem Festiwalu – polskim pisarzem i filozofem, wychowanym na Huculszczyznie, która stanowiła dla niego prawdziwą ojczyznę człowieczą, a zarazem słowiańską Atlantydę idealnie odwzorowującą europejski tygiel kulturowy.
Vincenz, autor epopei "Na wysokiej połoninie", określany często Homerem Huculszczyzny, był także jednym z pierwszych głosicieli integracji europejskiej, a także autorem koncepcji „małych ojczyzn” rozpropagowanej następnie przez Czesława Miłosza. Po latach spędzonych na emigracji zgodnie z własną
wolą został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie (sobota, 14.03, godz.9:00, Kościół Najświętszego Salwatora, Wzgórze św. Bronisławy - msza i pochód do grobu Vincenza z towarzyszeniem huculskich trembit).

Wszyscy zainteresowani bliższym poznaniem sylwetki Vincenza będą mieli do tego okazję m.in. podczas panelu dyskusyjnego porównującego filozofię S.Vincenza i ks. J. Tischnera (piątek, 14 marca, g. 19:00, Wyższa Szkoła Europejska, ul. Westerplatte 15). Dyskusji towarzyszyć będzie pokaz filmowy oraz muzyka Romana Kumłyka i Jana Karpiela-Bułecki.

Miłośników filmu i teatru, a także muzyki huculskiej w najbardziej tradycyjnym wykonaniu przyciągnie zapewne spektakl teatralno-filmowy „Huculskie Historie Vincenza” w reż. Waldemara Czechowskiego w wykonaniu m.in. Katarzyny Żogały i aktorów krakowskiej PWST oraz Kapeli Czeremosz (sobota, 15.03, Kino Paradoks, Centrum Młodzieży, ul. Krowoderska 8, godz.16 – pokaz filmowy, godz.20:00 – spektakl i koncert).

Podczas Festiwalu będzie można przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych poprzez udział w warsztatach malowania pisanek lub warsztatach hafciarskich. W tajniki pisankarstwa wprowadzi wszystkich chętnych pani Kalyna–Hucułka spod Czarnohory, wyróżniona nagrodami za najpiękniejsze
huculskie pisanki. (Niedziela, 16.03,od 11:00- 16:00, Fundacja Włodzimierza, ul. Kanonicza 15).

Ponadto na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż w ciągu czterech dni odbędzie się około 20 imprez, którym towarzyszyć będzie 7 wystaw przygotowanych przez prawie 50 instytucji kultury, którym Fundacja ARTica bardzo serdecznie dziękuje za współpracę!

Festiwal Huculski organizowany jest w Krakowie już po raz drugi; poprzedni - „Za głosem trembity” (2006 r) organizowany był przez Stowarzyszenie Wschodnia Perspektywa. Pomysłodawcy Festiwalu zostali zaproszeni do współpracy przez Fundację ARTica, z którą wspólnie kontynuują tę ideę.

Organizator:
Fundacja ARTica, tel. 012 413 00 13, www.artica.org.pl, info@artica.org.pl
Koordynacja:
Ligia Jaszczewska – zarząd Fundacji, informacja o całym projekcie – 0 511 546 162
Justyna Cząstka- Kłapyta- pomysłodawca, informacja dot. kultury huculskiej – 0 608 618 517
Piotr Kłapyta – pomysłodawca , informacja dot. Vincenza i gór Huculszczyzny- 0 608 624 078

Powered by ExtCalendar 2

Pobierz nagłówki nadchodzących wydarzeń. - Pobierz nagłówki nadchodzących wydarzeń.
Biuletyn: Imię: Email:
              
      Nie masz konta?

BIULETYNKontaktO nasMapa stronyPolityka Prywatności i ZaufaniaRegulamin korzystania z serwisu
Copyright © 2006-2018 grupa eturystyka.org - Wszystkie prawa zastrzeżone;